Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Pouzil som aj skript, ktory je uvedeny v priklade
#!/bin/bash
VBoxManage controlvm <vm name> screenshotpng ~/image-`date +%s`.png
exit 0
ale vytvara mi to obrazky image-135322xxxx.png. Co by som mal pouzit miesto `date +%s` aby som mal napr subor s nazvom image-`poradove cislo`.png (prip aby to zacinalo 01, 02, 03 .....09, 10, 11 ....)
last=`ls ~/image-*.png | sed -re "s/image-([0-9]+).png$/\1/" | tail -n 1` let last++ VBoxManage controlvm <vm name> screenshotpng ~/image-$last.pngNezkoušel jsem to a je v tom race-condition.
ls ~/image-*.pngNo jasně,
*
neřadí tak, jak jsem čekal. Takže ještě sort -n.
last=`ls ~/image-*.png | sed -re "s/image-([0-9]+).png$/\1/" | sort -n | tail -n 1`
#!/bin/bash
last=`ls ~/image-*.png | sed -re "s/image-([0-9]+).png$/\1/" | sort -n | tail -n 1`
let last++
VBoxManage controlvm win98 screenshotpng ~/image-$last.png
exit 0
Urobi to prvy obrazok image-1.png a dalsie uz nechce robit
last=`ls ~/image-*.png | sed -re "s/^.*image-([0-9]+).png$/\1/" | sort -n | tail -n 1` let last++ touch ~/image-$last.png
Teraz je to uz lepsie, robi to obrazky image-1.png; image-2.png ... atd. Ja som ale na zaciatku pisal, aby cislovalo nie od 1, ale od 01. Ale nevadi aj tak je to dobre.Uff, nuly nějak umí udělat printf, ale musel bych se podívat do manuálu :)
Ja sice tomu skriptu vobec nerozumiem (tak teoreticky trocha, ale napisat by som to nedokazal)Ten sed z řetězce /home/foo/image-1.png vyřízne to číslo, pak je sort seřadí sestupně a poslední (tj. nejvyšší) se vezme - tail -n1 vypíše poslední řádek.
ale mozno by este jednoduchsie bolo prepisat skript, aby ukladal s datumom a casom, alebo aspon casom. napr image-15-11-2012-15-08-10, alebo nieco podobneTak to ti stačí upravit v původním skriptu formát v date - jak má +%s (to je unixový timestamp), tak třeba
date +"%d-%m-%Y-%H-%M-%S"
vypíše 19-11-2012-15-38-35
.
Tiskni
Sdílej: