Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
pepa@local$ ssh -c blowfish ${USER}@${REMOTE} "sudo zfs send ${MPOOL}@snap | \ netcat -c ${LOCAL} 8023" | netcat -w 30 -l -p 8023 ${REMOTE} | \ zfs receive -uvFd backupCelkem to funguje, ale občas ne a na konci přenosu to vyhodí:
read(net): Connection reset by peera zfs receive oznámí chybu ohledně poškozeného streamu. Nefunguje to hlavně u hodně velkého objemu dat (300+ GB). Testování je poněkud náročné, protože to při rychlosti 20 MB/s trvá půl dne. Pokud netcat vyhodím a proháním to jen přes SSH, tak m'kay, jenže to poněkud hodně vytěžuje Intel Atom na $LOCAL. Říkám si, jestli není problém se streamem na začátku spojení - tj. trochu dat se ztratí než netcat naváže spojení - či na jeho konci, tj. netcat na serveru ($LOCAL) se ukončí dříve než do pipe pošle všechna data. Trochu krkolomně by se to možná dalo obejít změnou posloupnosti příkazů: nejprve spustit netcat -l na $LOCAL, potom netcat (bez -c) na $REMOTE, přidat nějaký timeout či kontrolu, že už se žádná data nezapisují, a nakonec zabít jeden z těch netcatů, druhý se ukončí automaticky. Ale zatím se mi to moc nedaří naskriptovat :-/ Nesetkal jste se někdo s něčím podobným?
ssh -c blowfish ${USER}@${REMOTE} "sudo zfs send ${MPOOL}@snap | netcat -c ${LOCAL} 8023"a potom je lokalne pres druhy netcat vyzvednes a posles dal:
netcat -w 30 -l -p 8023 ${REMOTE} | zfs receive -uvFd backupAle nepochopil jsem proc je to cele slepene tou pipou dohromady. Btw. kdysi jsem cetl o nejakem problemu netcatu pri ukoncovani dat..
Tiskni
Sdílej: