Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Po delší době pátrání jsem nepřišel na to, jak automaticky nastavovat v KVM guestech čas po jejich probuzení např. po restartu KVM hosta. KVM hostitelský systém (CentOS) mám nastavený tak, že při vypínání ukládá stav všech běžících domén na disk. Takže se nestane, že třeba při běhu z UPS by se nestačil včas vypnout kvůli nějakému neposlušnému guestu.
Jenže po opětovném startu hostitele mají po obnovení všechny guesty špatný čas (celkem logicky si to pamatuje čas uložení). Jenže díky tomu přestane hodně služeb v guestech fungovat a fungovat nezačnou, protože ntpd daemon v linuxu nezvládne seřídit velký časový rozdíl včas nebo dokonce při větším časovém rozdílu spadne.
Zásadní problém je ten, že v guestech nelze normálně detekovat, že neběžely - leda třeba každou vteřinu posílat ntp query a porovnávat s lokálním časem. Jenže co když nemám v síti timeserver a ani mít nemůžu? Potom bych strašně zatěžoval veřejné ntp servery.
Proto jsem si v javě naprogramoval jednoduchou aplikaci, která umí poslat z hostitele guestům zprávu, že si mají srovnat čas a pošle jim i aktuální unix timestamp hostitele. Aplikace komunikuje s guesty přes nějaké blokové zařízení, tj. v hostiteli vytvořím přes dd soubor a ten potom guestům přidám jako nový disk. Aplikace umožňuje zapsat do tohoto souboru nějaký status a automaticky zapsat timestamp. Guest potom prostě tento disk čte (respektive prvních 2048 bajtů). Aplikace umí v guestu disk identifikovat podle signatury, takže není potřeba ani znát cestu k tomu zařízení v guestu. Aplikaci jsem zkoušel v následujících guestech: Linux, Windows XP, Windows Server 2008R2.
Výhodou mého řešení je, že se v guestech nemusí používat virtio ovladače, které třeba pod Windows XP fungují strašně (respektive nefungují). "Oficiální" cestou pro komunikaci s guesty je totiž využití virtuálního sériového portu.
Moje otázka zní, jestli by o to někdo neměl zájem a nemám to někam hodit pod nějakou opensource licencí? ... a nekamenujte mne prosím za to, že jsem tento text nepsal do blogu - blogovat můžu až po 10 dnech od registrace
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: