Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Prosím o pomoc, mám za úkol spočítání všech počtů výskytů řetězců, který bude zadán interaktivně po spuštění skriptu (pozor na definici ukončení řetězce, nemá mít pevnou délku) ve všech textových souborech v adresáři. Jsem koncích, nevím si rady. Neví někdo z vás, jak na to ? předem děkuji :)
Jsem v koncíchKoncům by měly předcházet nějaké začátky. Jak tedy vypadá tvůj současný (nefungující) skript?
#!
které se slangově nazývají shebang a za nimi následuje cesta k interpretru, patrně tomu bashi, aby bylo zřejmé, že se jedná o skript v bashi.
Pak budete potřebovat příkaz pro načtení vstupu z klávesnice, doporučuji read
, detaily viz v manuálu (man read
).
Pro spočítání (nalezení) počtu výskytů řetězce bych použil příkaz grep
(jo je to jako to ovoce), umí hledat i ve více souborech, viz manuál, tentokrát man grep
.
Jak přesně rozpoznat textový soubor pro případ, že v adresáři budou i netextové soubory, to by bylo na vědeckou práci, možná to v zadání máte nějak upřesněné?
read
možná s parametrygrep
s vhodnými parametryze by aj pivo zaplatil/zaplatila za par riadkov skriptuPak díky tomu (vinou toho?) získá certifikaci SUPER UNIX ADMIN 3000 FIRST CLASS, kterou si v lepším případě jen napíše do životopisu, v horším případě přijde s nějakým systémem, na kterém záleží, skutečně do styku. Ne každý musí rozumět počítačům. Nicméně co je mi známo, na humanitních oborech se skriptování v unixovém shellu coby povinný předmět nevyskytuje. Tudíž po lidech, kteří potřebuje s něčím takovým pomoci, lze žádat, aby jejich dotazy alespoň měly hlavu a patu. V opačném případě napomáháš produkci IT specialistů, kteří umějí počítač tak možná zapnout...
Tiskni
Sdílej: