Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Prosím o pomoc, mám za úkol spočítání všech počtů výskytů řetězců, který bude zadán interaktivně po spuštění skriptu (pozor na definici ukončení řetězce, nemá mít pevnou délku) ve všech textových souborech v adresáři. Jsem koncích, nevím si rady. Neví někdo z vás, jak na to ? předem děkuji :)
Jsem v koncíchKoncům by měly předcházet nějaké začátky. Jak tedy vypadá tvůj současný (nefungující) skript?
#!
které se slangově nazývají shebang a za nimi následuje cesta k interpretru, patrně tomu bashi, aby bylo zřejmé, že se jedná o skript v bashi.
Pak budete potřebovat příkaz pro načtení vstupu z klávesnice, doporučuji read
, detaily viz v manuálu (man read
).
Pro spočítání (nalezení) počtu výskytů řetězce bych použil příkaz grep
(jo je to jako to ovoce), umí hledat i ve více souborech, viz manuál, tentokrát man grep
.
Jak přesně rozpoznat textový soubor pro případ, že v adresáři budou i netextové soubory, to by bylo na vědeckou práci, možná to v zadání máte nějak upřesněné?
read
možná s parametrygrep
s vhodnými parametryze by aj pivo zaplatil/zaplatila za par riadkov skriptuPak díky tomu (vinou toho?) získá certifikaci SUPER UNIX ADMIN 3000 FIRST CLASS, kterou si v lepším případě jen napíše do životopisu, v horším případě přijde s nějakým systémem, na kterém záleží, skutečně do styku. Ne každý musí rozumět počítačům. Nicméně co je mi známo, na humanitních oborech se skriptování v unixovém shellu coby povinný předmět nevyskytuje. Tudíž po lidech, kteří potřebuje s něčím takovým pomoci, lze žádat, aby jejich dotazy alespoň měly hlavu a patu. V opačném případě napomáháš produkci IT specialistů, kteří umějí počítač tak možná zapnout...
Tiskni
Sdílej: