Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
IKEA představila 3 senzory pro chytrou domácnost: senzor na dveře a okna PARASOLL, bezdrátový pohybový senzor VALLHORN a senzor úniku vody BADRING. Budou kompatibilní s Home Assistant?
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 13.0.0. Přehled novinek v oznámení.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.23.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidána byla podpora pro velkoobjemové datové zprávy (VoDZ) a pro typy datových schránek PFO_ARCH, PFO_AIAT a PFO_AZI. Další novinkou je pamatování velikosti dialogových oken, pozice ovládacích prvků, šířek sloupců a řazení položek
… více »Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Prosím o pomoc, mám za úkol spočítání všech počtů výskytů řetězců, který bude zadán interaktivně po spuštění skriptu (pozor na definici ukončení řetězce, nemá mít pevnou délku) ve všech textových souborech v adresáři. Jsem koncích, nevím si rady. Neví někdo z vás, jak na to ? předem děkuji :)
Jsem v koncíchKoncům by měly předcházet nějaké začátky. Jak tedy vypadá tvůj současný (nefungující) skript?
#!
které se slangově nazývají shebang a za nimi následuje cesta k interpretru, patrně tomu bashi, aby bylo zřejmé, že se jedná o skript v bashi.
Pak budete potřebovat příkaz pro načtení vstupu z klávesnice, doporučuji read
, detaily viz v manuálu (man read
).
Pro spočítání (nalezení) počtu výskytů řetězce bych použil příkaz grep
(jo je to jako to ovoce), umí hledat i ve více souborech, viz manuál, tentokrát man grep
.
Jak přesně rozpoznat textový soubor pro případ, že v adresáři budou i netextové soubory, to by bylo na vědeckou práci, možná to v zadání máte nějak upřesněné?
read
možná s parametrygrep
s vhodnými parametryze by aj pivo zaplatil/zaplatila za par riadkov skriptuPak díky tomu (vinou toho?) získá certifikaci SUPER UNIX ADMIN 3000 FIRST CLASS, kterou si v lepším případě jen napíše do životopisu, v horším případě přijde s nějakým systémem, na kterém záleží, skutečně do styku. Ne každý musí rozumět počítačům. Nicméně co je mi známo, na humanitních oborech se skriptování v unixovém shellu coby povinný předmět nevyskytuje. Tudíž po lidech, kteří potřebuje s něčím takovým pomoci, lze žádat, aby jejich dotazy alespoň měly hlavu a patu. V opačném případě napomáháš produkci IT specialistů, kteří umějí počítač tak možná zapnout...
Tiskni
Sdílej: