Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Ahoj,
nas mail server z niceho nic prestal naslouchat na tomto portu.
Sendmail je nainstalovan na Debianu 5
Prikaz primo ze serveru:
relay:/etc/mail# telnet localhost 25
Trying 127.0.0.1...
telnet: Unable to connect to remote host: Connection refused
relay:/etc/mail#
Port se nevypise pri zadani prikazu: "netstat -natu"
napr 110 a 22 bezi...
relay:/# cat /etc/services|grep smtp
smtp 25/tcp mail
ssmtp 465/tcp smtps # SMTP over SSL
Soubor "etc/mail/sendmail.cf"
obsahuje toto:
# SMTP daemon options
O DaemonPortOptions=Port=25, Name=MSA, M=E
O DaemonPortOptions=Port=587, Name=MSA, M=E
Take jsem se pokusil nahradit cely adresar /etc/mail 2 mesice starou zalohou. Vysledek je stejny, nenasloucha.
Odebrani balicku a nainstalovani take nezabralo.
Diky
Cca pred 5hodinama se tam jen pridavala jedna VLAN sit, to jsem vratil ale zpatky (i kdyz vliv by to mit nemelo).To zni jako voditko. Ja bych to videl bud na toto, nebo treba problem s firewallem, to se dosti nabizi. Je dobre se podivat bud do
/proc/net/ip_conntrack
nebo si nechat vypsat pakety: je spojeni odmitnuto s icmp?
Tiskni
Sdílej: