Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, zkouším na RaspberryPi (s OS založeném na debianu) rozjet mimo jiné i multimediální centrum, ale narazil jsem na problém. Pokud chci jakýmkoliv programem (VLC, KPlayer, OMXPlayer) přehrát soubor z NAS (samba sdílení), vždy to skončí s chybou vstupu, případně "END OF FILE".
Podobně je na tom ale i kopírování souborů, pokud předinstalovaným správcem souborů (QT file manager, nebo něco takového) zkusím zkopírovat soubor z NAS do RaspberryPi, překopíruje se jen soubor bez obsahu.
Zkusil jsem nainstalovat jiný správce souborů (Dolphin) a zde kopírování funguje bez problémů (navíc umí lépe pracovat se sítí). Po zkopírování souboru do RaspberryPi lze soubor bez problému přehrát.
Otázkou zůstává, proč ostatní programy ze sítě nezvládnou číst data.
Předem děkuji za jakékoliv rady.
smbfs
.
Tak jsem získal další poznatek. Chyba je v opravněních, ale nevím přesně kde.
V fstab vypadá záznam takto:
//192.168.1.200/raspberry /opt/samba cifs guest,rw,iocharset=utf8,uid=pi,gid=pi,file_mode=0777,dir_mode=0777 0 0
Všechny soubory v připojeném adresáři mají potom práva 0777, ale při pokusu o jakoukoliv operaci se soubory (otevření, spouštění) dostanu chybu "Permission denied".
Otázkou je proč?
Ještě jsem zkusil NFS, ale tam jsem se dostal do podobného bodu. Možná chybu dělám já, protože jsem NFS do teď nikdy nepoužíval.
fstab (client):
192.168.1.200:/opt/raspberry /opt/wl-hdd nfs sync,rw 0 0
exports (server):
/opt/raspberry 192.168.1.250(sync,rw)
Je to takhle správně nebo dělám někde chybu?
Myslím, že když sambou můžu protáhnout GB dat bez chyby, tak ve spojení asi chyba nebude...
Problém je ale po namountování, všechny soubory jsou pak nečitelné.
No když namountuješ pod rootem a bez parametru users tak pak pod uživatelem bude denied ne .
Tiskni
Sdílej: