Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Máte pravdu, že pam_unix do utmp nezapisuje. Jen posílá hlášení do syslogu.
Já mám display manager jen na jednom stroji, a tam mi GDM-2 (nebo něco jiného) záznamy dělá.
Zajímavé je, že /var/run/utmp a /var/log/wtmp obsahují jiná data. Budu to muset prozkoumat.
Tak utmp je právě přihlášení uživatelé, wtmp je historie relací. PAM tam nezapisuje (ale třeba pam_limits odtamtud čte). Zápis má provádět přihlašovací program (login, display manager).
Existuje program sessreg, který zápis obstarává za display manager. Ale třeba GDM-2 jej nepoužívá, dělá si to po svém:
GDM 2.18 and earlier would run the X serversessreg
program from the default GDMPreSession
andPostSession
scripts. Starting with GDM 2.20, GDM interacts with the UTMP and WTMP databases directly and supports the following configuration options.
auth,authpriv.* /var/log/auth.log
Ešte môžeš vyskúšať, utilitu sac
. Je to priamo pre čítanie prihlasovacích údajov z /var/log/utmp. Neviem aká je tam presnosť ale ako obecný prehlad by to mohlo stačiť. Na debiane som zatiaľ nemal problém s tým, že by tam chýbal nejaký zápis. Gnome zrejme zapisuje do týchto záznamov. Je možnosť, že niektoré veci nezaznamená.
Iná možnosť je použiť nastavenie logovacieho daemon. Napríklad logovonie s prioritou debug,info,notice ako samostatné nastavenie s filtrom na zdrojovú informáciu grafického login manažera.
Tiskni
Sdílej: