Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
1. to zalezi o jakou uroven bezpecnosti usiluji. Verejne sluzby versus sluzby pro firemni zamestanace versus domaci uzivatele versus ...
2. to je snad dane rezii LVM. KVM je z hlediska LVM jeden velky soubor, nic vic.
Rozdeleni instalaci je opet o bezpecnosti. Pokud bude web i email verejny, tak muze bezet dohromady. Pokud ocekavam problemy s provozovanymi www aplikacemi, ci se u nich casto vyskytuji bezpecnostni problemy, tak tomu venuji extra virtual a nebudu to michat s ostatnima sluzbama. Pokud tech sql serveru nebude na jednom diskovem poli 5, tak v tom nevidim problem. Pokud ocekavam velkou zatez u databaze, tak se virtualizaci sql serveru velkym obloukem vyhnu protoze i/o. Virtualizace samo smysl ma a to nemaly, ale ne vsude a za kazdou cenu.
…ale nema zadny smysl vtytvaret virtualizacni server na pocitaci s mene nez 4 jadryspolu v dotazu uvedeném
Jedná se o nepříliš vytížené systémy, které budou po většinu doby idlemám poznámku, že mám 3× VM (XEN) a používám i fyzického hostitele (což je blbost) vše na jedno-jádru Athlon LE-1640.
mam kazdy server s hw raid, ale nepouzivam je a nevim jiste zda jsou tak vyznamne rychlejsi, ale rika se toJsou a o dost*. Nevýhodou je, že člověk svěřuje data černé krabičce a doufá, že se nic nevys... * pokud se nebavíme o levném řadiči s "hardwarovým" ve skutečnosti softwarovém raidem
Nemůže například non-volatile pamět na takovém řadiči umožnit dosažení vyššího výkonuSamozřejmě, zejména pokud je ta non-volatile paměť RAM zálohovaná baterií. Rozdíl výkonu oproti softwarovému raidu je znát opravdu hodně. Ale klid, pavlix se zřejmě jenom dlouho s nikým nepohádal, tak to zkouší...
Tohle řešení má (asi relativně malé) riziko, že jádro zhavaruje dřív, než se všechna data z ramdisku překopírují na pevné úložiště.Tak tohle riziko ma asi jakekoliv reseni... HW-RAID s baterkou ma taky riziko, ze jadro zhavaruje driv, nez se data z pagecache/bufferu prekopiruji do non-volatile pameti na radici.
Já jsem před nějakou dobou na flashcache i bcache koukal. Bohužel flashcache je out-of-tree projekt a nejnovější jádro, na kterém to testovali, je 2.6.32, což mi nestačí. A podle toho, co jsem četl o bcache, tak tam velká šance na začlenění taky není...Staci vzit flashcache z jeho gitu, pokud vim tak nova jadra jsou take podporovana (3.6.x urcite). U bcache se mi nelibi, ze musis pripravit (naformatovat) nejen cache zarizeni (RAM disk/SSD) ale i backend, coz je na prd. Ted zrovna testuju ten EPRD a nevypada to vubec spatne.
Tak tohle riziko ma asi jakekoliv reseni... HW-RAID s baterkou ma taky riziko, ze jadro zhavaruje driv, nez se data z pagecache/bufferu prekopiruji do non-volatile pameti na radici.To je sice pravda, ale rozdíl tu přece jenom je. Pokud nějaká aplikace použije systémové volání sync(), to volání se nevrátí, dokud se data nepřenesou alespoň do té baterkou zálohované paměti (a pak už je to jedno, ten řadič si udělá svoje, i když jádro spadne.) Tzn. pokud se mi vrátí sync(), mám jistotu, že data jsou na stabilním úložišti. Pro tvoje řešení tohle neplatí, sync() se vrátí, když se data uloží do cache v ramdisku, přestože existuje možnost, že se na stabilní úložiště nedostanou (za předpokladu, že flashcache při sync() nečeká, až se data dostanou až na disk, ale to by asi docela zabíjelo výkon.)
Staci vzit flashcache z jeho gitu, pokud vim tak nova jadra jsou take podporovana (3.6.x urcite)Spíš si počkám, až bude něco v mainline
Ale klid, pavlix se zřejmě jenom dlouho s nikým nepohádal, tak to zkouší...Myslím, že je naprosto zřejmé, kdo se tu zkouší hádat ;).
Nemůže například non-volatile pamět na takovém řadiči umožnit dosažení vyššího výkonu (volbou cache-policy) při zachování spolehlivosti (případné dodatečné propsání dirty blocks po obnovení provozu)?Jo to zní docela rozumně.
1) jak jiz bylo receno zalezi na tom co se od systemu ocekava. Jinak obecne je lespi to mit vse zvlast virtualizovane
2) co se tyka ztrat na vykonu tak rezie u KVM co se vykonu cpu tyce je nekde okolo 5-10%, coz neni nijak moc, tam problm neni
co se tyce jiz zminovaneho problemu IO operaci, tak zde hodne zalezi na nastaveni a jak si stim clovek pohraje a zda ma podporu IOMMU,
pokud hostitel podporuje IOMMU jak CPU tak i deska, pak bych se nebal virtualizovat i ten databazovi server. Dale jeste zalezi na veliosti RAM, pokud ty databaze nebudou nejak extra velke a da se rict ze DB server si je dokaze nacachovat v podstate cele do operacni pameti, tak pak zytraty na vykonu IO nebudou zas tak markantni.
Pripojit fyzickou partisnu samozrejme muzes a teoreticky si tim pomuzes, ale presto si nemyslim ze by to byl takovy rozdil, chtelo by to provest testy
Jde o to ze jakmile se pretizi IO subsystem tak to pak jde vetsinou cele do haje, je to jak domino
Tiskni
Sdílej: