Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
1. to zalezi o jakou uroven bezpecnosti usiluji. Verejne sluzby versus sluzby pro firemni zamestanace versus domaci uzivatele versus ...
2. to je snad dane rezii LVM. KVM je z hlediska LVM jeden velky soubor, nic vic.
Rozdeleni instalaci je opet o bezpecnosti. Pokud bude web i email verejny, tak muze bezet dohromady. Pokud ocekavam problemy s provozovanymi www aplikacemi, ci se u nich casto vyskytuji bezpecnostni problemy, tak tomu venuji extra virtual a nebudu to michat s ostatnima sluzbama. Pokud tech sql serveru nebude na jednom diskovem poli 5, tak v tom nevidim problem. Pokud ocekavam velkou zatez u databaze, tak se virtualizaci sql serveru velkym obloukem vyhnu protoze i/o. Virtualizace samo smysl ma a to nemaly, ale ne vsude a za kazdou cenu.
…ale nema zadny smysl vtytvaret virtualizacni server na pocitaci s mene nez 4 jadryspolu v dotazu uvedeném
Jedná se o nepříliš vytížené systémy, které budou po většinu doby idlemám poznámku, že mám 3× VM (XEN) a používám i fyzického hostitele (což je blbost) vše na jedno-jádru Athlon LE-1640.
mam kazdy server s hw raid, ale nepouzivam je a nevim jiste zda jsou tak vyznamne rychlejsi, ale rika se toJsou a o dost*. Nevýhodou je, že člověk svěřuje data černé krabičce a doufá, že se nic nevys... * pokud se nebavíme o levném řadiči s "hardwarovým" ve skutečnosti softwarovém raidem
Nemůže například non-volatile pamět na takovém řadiči umožnit dosažení vyššího výkonuSamozřejmě, zejména pokud je ta non-volatile paměť RAM zálohovaná baterií. Rozdíl výkonu oproti softwarovému raidu je znát opravdu hodně. Ale klid, pavlix se zřejmě jenom dlouho s nikým nepohádal, tak to zkouší...
Tohle řešení má (asi relativně malé) riziko, že jádro zhavaruje dřív, než se všechna data z ramdisku překopírují na pevné úložiště.Tak tohle riziko ma asi jakekoliv reseni... HW-RAID s baterkou ma taky riziko, ze jadro zhavaruje driv, nez se data z pagecache/bufferu prekopiruji do non-volatile pameti na radici.
Já jsem před nějakou dobou na flashcache i bcache koukal. Bohužel flashcache je out-of-tree projekt a nejnovější jádro, na kterém to testovali, je 2.6.32, což mi nestačí. A podle toho, co jsem četl o bcache, tak tam velká šance na začlenění taky není...Staci vzit flashcache z jeho gitu, pokud vim tak nova jadra jsou take podporovana (3.6.x urcite). U bcache se mi nelibi, ze musis pripravit (naformatovat) nejen cache zarizeni (RAM disk/SSD) ale i backend, coz je na prd. Ted zrovna testuju ten EPRD a nevypada to vubec spatne.
Tak tohle riziko ma asi jakekoliv reseni... HW-RAID s baterkou ma taky riziko, ze jadro zhavaruje driv, nez se data z pagecache/bufferu prekopiruji do non-volatile pameti na radici.To je sice pravda, ale rozdíl tu přece jenom je. Pokud nějaká aplikace použije systémové volání sync(), to volání se nevrátí, dokud se data nepřenesou alespoň do té baterkou zálohované paměti (a pak už je to jedno, ten řadič si udělá svoje, i když jádro spadne.) Tzn. pokud se mi vrátí sync(), mám jistotu, že data jsou na stabilním úložišti. Pro tvoje řešení tohle neplatí, sync() se vrátí, když se data uloží do cache v ramdisku, přestože existuje možnost, že se na stabilní úložiště nedostanou (za předpokladu, že flashcache při sync() nečeká, až se data dostanou až na disk, ale to by asi docela zabíjelo výkon.)
Staci vzit flashcache z jeho gitu, pokud vim tak nova jadra jsou take podporovana (3.6.x urcite)Spíš si počkám, až bude něco v mainline
Ale klid, pavlix se zřejmě jenom dlouho s nikým nepohádal, tak to zkouší...Myslím, že je naprosto zřejmé, kdo se tu zkouší hádat ;).
Nemůže například non-volatile pamět na takovém řadiči umožnit dosažení vyššího výkonu (volbou cache-policy) při zachování spolehlivosti (případné dodatečné propsání dirty blocks po obnovení provozu)?Jo to zní docela rozumně.
1) jak jiz bylo receno zalezi na tom co se od systemu ocekava. Jinak obecne je lespi to mit vse zvlast virtualizovane
2) co se tyka ztrat na vykonu tak rezie u KVM co se vykonu cpu tyce je nekde okolo 5-10%, coz neni nijak moc, tam problm neni
co se tyce jiz zminovaneho problemu IO operaci, tak zde hodne zalezi na nastaveni a jak si stim clovek pohraje a zda ma podporu IOMMU,
pokud hostitel podporuje IOMMU jak CPU tak i deska, pak bych se nebal virtualizovat i ten databazovi server. Dale jeste zalezi na veliosti RAM, pokud ty databaze nebudou nejak extra velke a da se rict ze DB server si je dokaze nacachovat v podstate cele do operacni pameti, tak pak zytraty na vykonu IO nebudou zas tak markantni.
Pripojit fyzickou partisnu samozrejme muzes a teoreticky si tim pomuzes, ale presto si nemyslim ze by to byl takovy rozdil, chtelo by to provest testy
Jde o to ze jakmile se pretizi IO subsystem tak to pak jde vetsinou cele do haje, je to jak domino
Tiskni
Sdílej: