Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
# notify-send 'Game over!'
jobs
fg %x
~/tmp> bash app.sh & [1] 6761 ~/tmp> baf! [1]+ Done bash app.sh ~/tmp> ~/tmp> cat app.sh sleep 10 echo "baf!" ~/tmp>
sleep 10 echo "baf!"Tento souboru ulož pod jménem
app.sh
a ukonči editor. Tím jsi vytvořil aplikaci, kterou nyní spustíš na pozadí následujícím příkazem:
bash app.sh &kde
bash
je interpreter, app.sh
je název tvé nové aplikace a &
je příznak zajišťující přenesení procesu na pozadí. Nyní vyčkej deset sekund (příkaz sleep 10
deset sekund dělá že nic nedělá), během této doby můžeš v terminálu pracovat, třeba si vypsat obsah adresáře příkazem ls
. Po zmíněných deseti sekundách se ti na terminálu objeví text baf!
, který byl vypsán aplikací běžící na pozadí (to je to co jsi chtěl). Pouhý fakt, že apolikace běží na pozadí ji nezbavuje práva na výstup na terminál. O toto právo přijde, pokud 1) výstup v aplikaci zavřeš (ale proč bys to dělal když ho chceš používat), 2) terminál zavřeš (dtto a ještě navíc můžeš teoreticky destabilizovat tu aplikaci, pokud ten terminál vyžaduje) apod. Takže pokud chceš, aby ti aplikace běžící na pozadí něco vypsala na terminál, tak to v ní vypisuj na standardní výstup a nezavírej jí ten terminál, na který bude vypisovat.
tail -f
nebo v grafice třeba pomocí dzen2
či řady jiných nástrojů.
Tiskni Sdílej: