Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
aptitude install wireless-toolspotom:
lspcičehož byl výstup:
02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8188CE 802.11b/g/n WiFi Adapter (rev 01)Na stránkách Realtek sem si potom našel a stáhnul příslušný ovladač a po rozbalení sem v jeho složce dal:
makeNo a tady nastal první problém. Nejdřím vypadla hláška že složka /lib/modules/2.6.32-5-686/build nebyla nalezena. Tak sem jí vytvořil a znova zkusil příkaz make. Potom se vyskytl druhej problém a to:
make[1]: Entering directory `/lib/modules/2.6.32-5-686/build' make[1]: *** No rule to make target `modules'. Stop. make[1]: Leaving directory `/lib/modules/2.6.32-5-686/build' make: *** [all] Error 2No a tady sem už začal tápat... Po nějakým časem ve společnosti googlu sem našel toto http://crunchbang.org/forums/viewtopic.php?id=13851 kde zřejmě popisují můj problém i s možným řešením které je ale moc stručné abych ho byl schopný realizovat. Za každou radu předem Dík.
aptitude install linux-headers-2.6.32-5-686
Potom můžeš zkusit znovu ten make.
Nebo to můžeš vzít bez kompilace... Potom budeš potřebovat nejnovější jádro, které je k dispozici, protože to už přímo podporuje tuto Tvoji WiFi kartu.
Začneš tím, že poedituješ soubor /etc/apt/sources.list a přidáš do něj řádek:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ testing main contrib non-free
Potom pomocí příkazu:
aptitude update
aktualizuješ seznam balíků a v aptitude doinstaluješ balíky linux-image-3.2.0-4-686-pae a firmware-realtek. Samozřejmě to bude chtít aktualizovat pár dalších balíků s tím souvisejících ale pokud se tím probojuješ, tak budeš mít celkem aktuální jádro s nativní podporou pro Tvoji síťovku...
Tiskni Sdílej: