OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
aptitude install wireless-toolspotom:
lspcičehož byl výstup:
02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8188CE 802.11b/g/n WiFi Adapter (rev 01)Na stránkách Realtek sem si potom našel a stáhnul příslušný ovladač a po rozbalení sem v jeho složce dal:
makeNo a tady nastal první problém. Nejdřím vypadla hláška že složka /lib/modules/2.6.32-5-686/build nebyla nalezena. Tak sem jí vytvořil a znova zkusil příkaz make. Potom se vyskytl druhej problém a to:
make[1]: Entering directory `/lib/modules/2.6.32-5-686/build' make[1]: *** No rule to make target `modules'. Stop. make[1]: Leaving directory `/lib/modules/2.6.32-5-686/build' make: *** [all] Error 2No a tady sem už začal tápat... Po nějakým časem ve společnosti googlu sem našel toto http://crunchbang.org/forums/viewtopic.php?id=13851 kde zřejmě popisují můj problém i s možným řešením které je ale moc stručné abych ho byl schopný realizovat. Za každou radu předem Dík.
aptitude install linux-headers-2.6.32-5-686
Potom můžeš zkusit znovu ten make.
Nebo to můžeš vzít bez kompilace... Potom budeš potřebovat nejnovější jádro, které je k dispozici, protože to už přímo podporuje tuto Tvoji WiFi kartu.
Začneš tím, že poedituješ soubor /etc/apt/sources.list a přidáš do něj řádek:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ testing main contrib non-free
Potom pomocí příkazu:
aptitude update
aktualizuješ seznam balíků a v aptitude doinstaluješ balíky linux-image-3.2.0-4-686-pae a firmware-realtek. Samozřejmě to bude chtít aktualizovat pár dalších balíků s tím souvisejících ale pokud se tím probojuješ, tak budeš mít celkem aktuální jádro s nativní podporou pro Tvoji síťovku...
Tiskni
Sdílej: