Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
aptitude install wireless-toolspotom:
lspcičehož byl výstup:
02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8188CE 802.11b/g/n WiFi Adapter (rev 01)Na stránkách Realtek sem si potom našel a stáhnul příslušný ovladač a po rozbalení sem v jeho složce dal:
makeNo a tady nastal první problém. Nejdřím vypadla hláška že složka /lib/modules/2.6.32-5-686/build nebyla nalezena. Tak sem jí vytvořil a znova zkusil příkaz make. Potom se vyskytl druhej problém a to:
make[1]: Entering directory `/lib/modules/2.6.32-5-686/build' make[1]: *** No rule to make target `modules'. Stop. make[1]: Leaving directory `/lib/modules/2.6.32-5-686/build' make: *** [all] Error 2No a tady sem už začal tápat... Po nějakým časem ve společnosti googlu sem našel toto http://crunchbang.org/forums/viewtopic.php?id=13851 kde zřejmě popisují můj problém i s možným řešením které je ale moc stručné abych ho byl schopný realizovat. Za každou radu předem Dík.
aptitude install linux-headers-2.6.32-5-686
Potom můžeš zkusit znovu ten make.
Nebo to můžeš vzít bez kompilace... Potom budeš potřebovat nejnovější jádro, které je k dispozici, protože to už přímo podporuje tuto Tvoji WiFi kartu.
Začneš tím, že poedituješ soubor /etc/apt/sources.list a přidáš do něj řádek:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ testing main contrib non-free
Potom pomocí příkazu:
aptitude update
aktualizuješ seznam balíků a v aptitude doinstaluješ balíky linux-image-3.2.0-4-686-pae a firmware-realtek. Samozřejmě to bude chtít aktualizovat pár dalších balíků s tím souvisejících ale pokud se tím probojuješ, tak budeš mít celkem aktuální jádro s nativní podporou pro Tvoji síťovku...
Tiskni
Sdílej: