Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/home/admin/neco-neco.www.neco.txt
na
/home/admin/neco-neco.neco.txt
Tedy zbavit se "www.".
Díky
Řešení dotazu:
rename
Da sa to aj cisto v bash-i a inych shelloch tiez isto. V bash-i by to mohlo byt aj nasledovne a mozno aj jednoduchsie (aj ked rychlost nebude mozno ozdobou tohto riesenia pri velkych objemoch :) ):
cesta='path/admin' string='.www' maska='^.*-.*\.www\..*\.txt$' for file in "$cesta"/* do if [[ -f "$file" && -w "$file" ]] then if [[ "$file" =~ $maska ]] then mv "${BASH_REMATCH[0]}" "${BASH_REMATCH[0]/$string}" fi fi done
No zrovna cisto v bash-i to nie je skrz pouzitia mv. Tak kludne ostan pri rename, ak ti to vyhovuje. :)
Tak odniekal to musi ist. :D Na tom nie je nic zlozite. Sa vezme kazdy subor (subor, adresar, link, atd ) na zadanom umiestneni (premenna cesta), otestuje sa, ci je to skutocne subor a ci mame opravnenie na zapis. Nasledne sa overi, ci nazov suhlasi s nasim vzorcom (premenna maska ) a ak ano, tak sa odstrani nezelany retazec ( premenna string ).
for filename in aws*; do newname=`echo $filename | sed 's/\.www//g'`; mv $filename $newname; done
Volat sed v tomto pripade je zbytocne, bo to je riadny kanon na tak jednoduchu vec.Ono to ide aj takto, teda pokial to moze byt bash alebo iny shell, ktory podporuje manipulaciu s retazcami na premennych. (Nechce sa mi teraz hladat, ci a ci nie je to aj v bourne shell a inych ) A nezabudni, ze dvojite uvodzovky neuskodia okolo dpremennych s nazvami suborov, inak to moze dopadnut inak nez by si si zelal.
for filename in aws*; do mv "$filename" "${filename/\.www}"; done
Tiskni
Sdílej: