Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Zacat by sa dalo napriklad aj nasledovne.
tail -f /var/log/messages > "$HOME"/sietovka.log & zaznam="$!"; modprobe -r modul_pre_sietovku; modprobe modul_pre_sietovku; kill "$zaznam"
ale v pripade, ze na tom module zavisi dalsi modul, ktory je vyuzivany prave, tak to zrejme zlyha, takze mozno radsej takto:
modprobe -r modul_pre_sietovku
modprobe modul_pre_sietovku
tail -n 300 /var/log/messages > "$HOME"/sietovka.log
A nasledne sem s tym logom, alebo este lepsie si ho prv pozri sam. :) Moze pomoct a nemusis. A to o aktualizaciach a linuxe, to nebolo od teba pekne, aby ti nelahol fs z trucu za to ruhanie.
ps: pouzity modul mozes ziskat aj nasledovne:
lspci -kv | grep -A10 -i 'ethernet'
obvykly linuxovy problem - po rutinni aktualizaci prestalo neco fungovat;To je obvyklé chování…, co je to za distribuci, abych se jí obloukem vyhnul?
Ono by si to zasluzilo daku aplikaciu alebo nieco, co by zarucilo, ze v momente, ako niekto nieco take vytrusi, sa mu system restartne a nabootuje majoritny OS vo svete desktopov s rovnakym scenarom, ako musel "pretrpiet" pri OS na linuxe zalozenom. Dalsia cesta by isto do spovedelnice viedla, ledaze by si za to ruhanie jazyk odhryzol a nikdy nic viac neriekol.
p.s.: Tiez automaticky aptitude update; aptitude safe-upgrade -y a viac sa nestaram. Este z casu na cas, ak je chut a cas, tak skontrolujem, co to vlastne za novinky mame.
Tiskni
Sdílej: