Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zacat by sa dalo napriklad aj nasledovne.
tail -f /var/log/messages > "$HOME"/sietovka.log & zaznam="$!"; modprobe -r modul_pre_sietovku; modprobe modul_pre_sietovku; kill "$zaznam"
ale v pripade, ze na tom module zavisi dalsi modul, ktory je vyuzivany prave, tak to zrejme zlyha, takze mozno radsej takto:
modprobe -r modul_pre_sietovku
modprobe modul_pre_sietovku
tail -n 300 /var/log/messages > "$HOME"/sietovka.log
A nasledne sem s tym logom, alebo este lepsie si ho prv pozri sam. :) Moze pomoct a nemusis. A to o aktualizaciach a linuxe, to nebolo od teba pekne, aby ti nelahol fs z trucu za to ruhanie.
ps: pouzity modul mozes ziskat aj nasledovne:
lspci -kv | grep -A10 -i 'ethernet'
obvykly linuxovy problem - po rutinni aktualizaci prestalo neco fungovat;To je obvyklé chování…, co je to za distribuci, abych se jí obloukem vyhnul?
Ono by si to zasluzilo daku aplikaciu alebo nieco, co by zarucilo, ze v momente, ako niekto nieco take vytrusi, sa mu system restartne a nabootuje majoritny OS vo svete desktopov s rovnakym scenarom, ako musel "pretrpiet" pri OS na linuxe zalozenom. Dalsia cesta by isto do spovedelnice viedla, ledaze by si za to ruhanie jazyk odhryzol a nikdy nic viac neriekol.
p.s.: Tiez automaticky aptitude update; aptitude safe-upgrade -y a viac sa nestaram. Este z casu na cas, ak je chut a cas, tak skontrolujem, co to vlastne za novinky mame.
Tiskni
Sdílej: