Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
všechno mám na linuxu, tak v podstatě doteď doufám, že do botnetů mají zájem jen o WindowsTo som si myslel aj ja až ma jeden tunajší užívateľ presvedčil o opaku keď sa dostal na môj server![]()
to jsem zapomněl napsat - "normální" připojení ven je naprosto bez problémů, jenom to n2n je v pytlin2n určite robí logy pozri tam.
To som si myslel aj ja až ma jeden tunajší užívateľ presvedčil o opaku keď sa dostal na môj serversamba, apache (pro egroupware), dovecot ale to všechno běží na jednom z edge, který nemá veřejnou IP adresu; veřejnou IP má jenom supernode (a nic jiného na ní neběží)Neviem čo ti tam beží, ale napríklad Joomla mala pred pár dňami celkom humornú bezpečnostnú chybu a dalo sa dostať kód priamo do stránky a tým vlastne spustiť aj DDoS.
n2n určite robí logy pozri tam.na každém edge to běží v pořádku, každý edge je přihlášený k supernode, akorát komunikace edge navzájem dělá ty problémy
Jak moc je n2n navzájem transparentní? Nemůžeš se dostat konfigurací do jiného provozu, či tím, že si někdo nastaví stejné IP adresy omezí Tebe?jedna je 172.*.*.* a druha 192.168.*.* každý edge má nastavenou vlastní virtuální MAC, pro každou síť jinou
Pokud jsou v LANce dva stroje se stejnou IP adresou, tak oběma blbne komunikace = ping na ně nebo z nich občas jde a občas ne.ne, stejná IP tam není určitě; navíc do čtvrtka večer všechno fungovalo ok a přestalo "samo od sebe", nic jsem neměnil, nenastavoval, neinstaloval
Hele, je n2n něco negarantovaného, kam se všichni připojí, nastaví si NĚCO u sebe nezávisle na všech ostatních, co se k té síti, technologii připojují? Tak jak můžeš zaručit, že se s někym nehádáš o stejný rozsah? To, že jsi neudělal u sebe změny, neznamená, že nemůže být v n2n nový klient s podobnou konfigurací, co máš Ty, ne?V tomhle případě je to jisté, protože ta síť je určená pro mě a ještě jednoho uživatele pro přenos souborů z domu do práce a naopak, všechno jsem instaloval jenom já a nikdo jiný nemá root.
Někde jsem zahlíd v diskusích, že má n2n v rámci serveru sdílet stejný adresní prostor pro všechny připojené klienty. A pokud to někomu blblo, pomohlo mu přeadresovat.mám to nastavené 172.X.Y.* a 192.168.X.* (liší se to jen v posledním čísle) přeadresování jsem u té nefunkční sítě 192.168.X.* zkoušel na 192.168.X.*, taky jsem změnil port na supernode, ale pořád nejede aktuálně mi pro změnu přestaly výpadky na 172.X.Y.*, ale obrovsky se zvýšila latence (ping mezi edge dává cca 250 - 1500 ms, na supernode ca. 30 - 150 ms předtím to bylo ca. 20 ms a 10 ms)
Tiskni
Sdílej: