Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
všechno mám na linuxu, tak v podstatě doteď doufám, že do botnetů mají zájem jen o WindowsTo som si myslel aj ja až ma jeden tunajší užívateľ presvedčil o opaku keď sa dostal na môj server![]()
to jsem zapomněl napsat - "normální" připojení ven je naprosto bez problémů, jenom to n2n je v pytlin2n určite robí logy pozri tam.
To som si myslel aj ja až ma jeden tunajší užívateľ presvedčil o opaku keď sa dostal na môj serversamba, apache (pro egroupware), dovecot ale to všechno běží na jednom z edge, který nemá veřejnou IP adresu; veřejnou IP má jenom supernode (a nic jiného na ní neběží)Neviem čo ti tam beží, ale napríklad Joomla mala pred pár dňami celkom humornú bezpečnostnú chybu a dalo sa dostať kód priamo do stránky a tým vlastne spustiť aj DDoS.
n2n určite robí logy pozri tam.na každém edge to běží v pořádku, každý edge je přihlášený k supernode, akorát komunikace edge navzájem dělá ty problémy
Jak moc je n2n navzájem transparentní? Nemůžeš se dostat konfigurací do jiného provozu, či tím, že si někdo nastaví stejné IP adresy omezí Tebe?jedna je 172.*.*.* a druha 192.168.*.* každý edge má nastavenou vlastní virtuální MAC, pro každou síť jinou
Pokud jsou v LANce dva stroje se stejnou IP adresou, tak oběma blbne komunikace = ping na ně nebo z nich občas jde a občas ne.ne, stejná IP tam není určitě; navíc do čtvrtka večer všechno fungovalo ok a přestalo "samo od sebe", nic jsem neměnil, nenastavoval, neinstaloval
Hele, je n2n něco negarantovaného, kam se všichni připojí, nastaví si NĚCO u sebe nezávisle na všech ostatních, co se k té síti, technologii připojují? Tak jak můžeš zaručit, že se s někym nehádáš o stejný rozsah? To, že jsi neudělal u sebe změny, neznamená, že nemůže být v n2n nový klient s podobnou konfigurací, co máš Ty, ne?V tomhle případě je to jisté, protože ta síť je určená pro mě a ještě jednoho uživatele pro přenos souborů z domu do práce a naopak, všechno jsem instaloval jenom já a nikdo jiný nemá root.
Někde jsem zahlíd v diskusích, že má n2n v rámci serveru sdílet stejný adresní prostor pro všechny připojené klienty. A pokud to někomu blblo, pomohlo mu přeadresovat.mám to nastavené 172.X.Y.* a 192.168.X.* (liší se to jen v posledním čísle) přeadresování jsem u té nefunkční sítě 192.168.X.* zkoušel na 192.168.X.*, taky jsem změnil port na supernode, ale pořád nejede aktuálně mi pro změnu přestaly výpadky na 172.X.Y.*, ale obrovsky se zvýšila latence (ping mezi edge dává cca 250 - 1500 ms, na supernode ca. 30 - 150 ms předtím to bylo ca. 20 ms a 10 ms)
Tiskni
Sdílej: