Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
#! /bin/bash
xmodmap -e 'keycode 133=F13'
Tento skript jsem přidal v nastavení KDE mezi automaticky spuštěné programy po startu a skutečně po startu KDE tento skript dělá, co dělat má, totiž že při stisku klávesy Win zobrazí menu KDE. Já však většinou počítač nevypínám (a neukončuju tedy KDE), ale pouze uspávám na disk nebo do paměti, pokud jde o kratší dobu. Po probuzení uspaného počítače však tento skript už neplní svůj úkol, po stisku klávesy Win se nic neděje. Sice můžu skript spustit ručně, ale to je dost otravné. Nevěděl byste někdo, jak zajistit, aby skript fungoval i po probuzení?
Děkuji.
Řešení dotazu:
Ze zdrojáku http://kde-apps.org/content/show.php/ksuperkey?content=154569
po spuštění , nabindovat ALT+F1 a udělá to že ALT+F1 dělá totéž co WIN klávesa. Po uspání a probuzení nezaznamenávám žádný problém.
Přiložen zkompilovanej 64bit soubor.
Asi si to nepochopil a na odkaz si se ani nepodíval. Dělá to přesně co chceš. klávesu SUPER což je logo WIN pro zobrazení menu (start)KDE .
Ten program udělá že po uvolnění tlačítka SUPER se automaticky stiskne kombinace kláves např ALT+F1 (SAMO se stiskne) a tím nabindované ALT+F1 pro menu zobrazí bez toho aniž by člověk mačkal ALT+F1 ale zmáčkl jen Win tlačítko.
Nevím kam chodíš na své závěry že program dělá to co umí KDE samo o sobě.
Není to vlastnost hw ?
Nechat si spuštěné v terminálu "xev | sed -n 's/^.*keycode *\([0-9]\+\).*$/keycode \1 /p'"
a až přestane fungovat superkey tak kouknout jestli reaguje ve výpisu ?
#!/bin/sh case "$1" in hibernate|suspend) ;; thaw|resume) [skript s mapovanim klavesy] ;; *) exit $NA ;; esac, učinit ho spustitelným a pojmenovat ho po vzoru [číslo priority]_[název] (třeba 50_winmap).
Tiskni
Sdílej: