Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
- tar xjvf pidgin-2.10.7.tar.bz2
- cd pidgin-2.10.7
- ./configure && make && sudo make install
Problem je v tom, ze se s tim seznamuji a nemohu naleznout zpusob, jakym bych nainstalovaneho pidgina spustil. Jelikoz v adresari pidgin-2.10.7
neni zadny soubor, ktery by fungoval jako spustitelny.
Je zde nejaky linuxozpytec ktery by poradil?
pidgin
do terminálu. Pokud to bude tvrdit, že takový příkaz neexistuje, tak se to nainstalovalo špatně nebo vůbec.
Takhle se ale programy v linuxu běžně neinstalují. Jedna z velkých výhod linuxu jsou repozitáře softwaru - buďto v nějakém klikacím nástroji vyberu ze seznamu program, který chci nainstalovat a on se sám stáhne a nainstaluje, nebo k tomu samému použiju příkazovou řádku, která se lépe popisuje na fórech.
Nevím, jak je to přesně s Backtrackem a pokud nefunguje výše zmíněný příkaz, zkus sudo add-apt-repository ppa:pidgin-developers/ppa; sudo apt-get update; sudo apt-get install pidgin
No on je ten BackTrack asi trochu okleštěný a ten repositář v něm není.To je fakt divný, minimálně v 5R1 byl. Teď tam jako není žádné repo?
Zkusím tedy nainstalovat Ubuntu, ale mohl by mě někdo říct, zda bych pak v tom repositáři případně našel BackTrack utility? Já to používám když chci dešifrovat wifi s WEP zabezpečením.Je.
Myslim, ze skor zadanim cesty k spustitelnemu suboru:
/cesta/pidgin
a az je spustitelny subor v adresare, kde to je zkompilovane, v PATH, tak az potom iba pidgin.
Nebrat zle a musim suhlasit, ze takto sa bezne programy neinstaluju. Ale niekto chce backtrack, bo je to "cool". Ale samotny system este nic nehovori o zdatnostiach uzivatela a bez neho je nahrany. Si osobne totiz myslim, ze mnoho instalacii backtrack-u je uplne nezmyselnych a dany uzivatel by bol hovadsky stastny, keby tam dal napr. ubuntu, kde by toto prave riesit nemusel a zaroven mal otvorene moznosti k rozvoju.
Tiskni
Sdílej: