Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Zdravím a prosím o pomoc.
Potřebuji vytvořit obraz disku, ale protože mám k dispozici jen externí HDD s fat32 a data na něm už nemám kam přesunout, je třeba zadat parametry pro ddrescue tak, aby obraz rozkouskoval už při zpracování (každá část max 4GB). Zkouším použít parametry
-i, --input-position=<pos> – starting position in input file [0]
-o, --output-position=<pos> – starting position in output file [ipos]
-s, --max-size=<bytes> – maximum size of input data to be copied
ale zřejmě to špatně chápu, protože když se snažím zadat něco jako (příklad)
ddrescue -n -i10M -s10M /dev/sdb sdb.001.ddraw sdb.001.log
vyleze mi soubor o velikosti 20 MB (přičemž 10 MB má hned po vytvoření). Potřebuji zkrátka, aby čtení začalo po 10 MB od začátku disku a velikost té výsledné části byla taky 10 MB.
Jde vůbec docílit toho, co potřebuji? Díky za odpovědi.
a co místo dd použít split ?
cd fat disk
split /dev/sdb -a 4 -b 4096m --verbose
Prozatím jsem použil:
dd_rescue -A /dev/sdb - | gzip -c | split -b 3G - sdb.gz
A pokud jsem se správně dočetl, tak pro ddrescue nejde třeba gzip použít. No, snad se mi z toho obrazu podaří něco zachránit…
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb456984.aspx
jeste poznamka, tech dd*rescue je nekolik, ty pises dd_rescue, IMHO lepsi je GNU ddrescue
ddrescue -n -i10M -s10M /dev/sdb sdb.001.ddraw sdb.001.log
vyleze mi soubor o velikosti 20 MB (přičemž 10 MB má hned po vytvoření). Potřebuji zkrátka, aby čtení začalo po 10 MB od začátku disku a velikost té výsledné části byla taky 10 MB.
co pridat -o0 ? myslim, ze defaultne da --output-position=--input-position, proto ti to zacne zapisovat output za 10M nul
ale stejne si myslim, ze byses mel drzet me prvni rady, takhle to sice muzes rozkouskovat, ale treba ve tretim kousku budou chyby a ddrescue se je bude snazit cist tyden a na ctvrtej kousek se nedostanes, nebo az disk zdechne
naopak jestli bys to delal v jednom, tak se chyby v tretim preskoci a pojede dal a chybama se bude zabyvat, az bude mit vetsinu disku prectenou po konec
Tiskni
Sdílej: