Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravím a prosím o pomoc.
Potřebuji vytvořit obraz disku, ale protože mám k dispozici jen externí HDD s fat32 a data na něm už nemám kam přesunout, je třeba zadat parametry pro ddrescue tak, aby obraz rozkouskoval už při zpracování (každá část max 4GB). Zkouším použít parametry
-i, --input-position=<pos> – starting position in input file [0]
-o, --output-position=<pos> – starting position in output file [ipos]
-s, --max-size=<bytes> – maximum size of input data to be copied
ale zřejmě to špatně chápu, protože když se snažím zadat něco jako (příklad)
ddrescue -n -i10M -s10M /dev/sdb sdb.001.ddraw sdb.001.log
vyleze mi soubor o velikosti 20 MB (přičemž 10 MB má hned po vytvoření). Potřebuji zkrátka, aby čtení začalo po 10 MB od začátku disku a velikost té výsledné části byla taky 10 MB.
Jde vůbec docílit toho, co potřebuji? Díky za odpovědi.
a co místo dd použít split ?
cd fat disk
split /dev/sdb -a 4 -b 4096m --verbose
Prozatím jsem použil:
dd_rescue -A /dev/sdb - | gzip -c | split -b 3G - sdb.gz
A pokud jsem se správně dočetl, tak pro ddrescue nejde třeba gzip použít. No, snad se mi z toho obrazu podaří něco zachránit…
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb456984.aspx
jeste poznamka, tech dd*rescue je nekolik, ty pises dd_rescue, IMHO lepsi je GNU ddrescue
ddrescue -n -i10M -s10M /dev/sdb sdb.001.ddraw sdb.001.log
vyleze mi soubor o velikosti 20 MB (přičemž 10 MB má hned po vytvoření). Potřebuji zkrátka, aby čtení začalo po 10 MB od začátku disku a velikost té výsledné části byla taky 10 MB.
co pridat -o0 ? myslim, ze defaultne da --output-position=--input-position, proto ti to zacne zapisovat output za 10M nul
ale stejne si myslim, ze byses mel drzet me prvni rady, takhle to sice muzes rozkouskovat, ale treba ve tretim kousku budou chyby a ddrescue se je bude snazit cist tyden a na ctvrtej kousek se nedostanes, nebo az disk zdechne
naopak jestli bys to delal v jednom, tak se chyby v tretim preskoci a pojede dal a chybama se bude zabyvat, az bude mit vetsinu disku prectenou po konec
Tiskni
Sdílej: