Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Bohužel to co děláš je úprava škály barev z jakékoliv kamery a ne zprovoznění kamery. To je snad jasné když si v "kalibraci barev" .
Kalibrace předpokládá funkční vstupní zařízení kamera a neslouží k instalaci ovladačů kamery ale k úpravě dat ze vstupu kamera .
Pokud chceš zprovoznit kameru musíš dotat název výrobce , typ , výpis
lsusb -v
lspci -v
lsmod
ls /dev/video*
dmesg
uname -a
ať můžem vůbec k tomu něco říct.
Tak jelikož si poslal jen dmesg a uname tak zatím vím jen :
že máš ubuntu 32bit a že nějaké videozařízení linux nalezlo ale bez ostatních příkazů se nehneme.
Podle mne máš http://www.a4tech.com/product.asp?cid=1&scid=1&id=437
ale nikde o linuxu nevidim nic ...
$ ls -l /dev/video*
crw-rw----+ 1 root video 81, 0 6. dub 19.22 /dev/video0To znamená, že k zařízení video0, což je právě kamera, má přístup jen root a skupina video. Pak to chce ověřit, zda jsem ve skupině video:
$ grep video /etc/groupPokud se tam neuvidím, tak je potřeba se přidat:
$ sudo usermod -a -G video perunOdhlásit, přihlásit. Pak nainstalovat něco, v čem zkusím, zda kamera jede. Třeba skype nebo cheese, či guvcview
$ sudo apt-get install cheeseA vyzkoušet ho.
$ grep video /etc/groupti řekne co?
$ sudo apt-get install cheeseA zkusíš potom spustit cheese, tak se děje co?
Asi sa bude jednať o kalibračný farebný profil ktorý by mal dodať výrobca.Pokud by výrobce náhodou nějaký profil k jakémukoliv vstupnímu optickému zařízení nemající vlastní zpracování barev dodal, tak by byl stejně nejspíše použitelný pouze v sw od onoho výrobce, neb každý sw pro konverzi surových dat (ať už RAW z foťáku či jiných) pracuje trochu jinak. V tomto případě se jedná o charakterizaci "vnímání" barev kamerkou prostřednictvím vyfotografování nějakého vzorníku barev (nutno koupit, bude dražší než ta kamerka) a Ubuntu se shání po aplikaci, která ten profil umí vytvořit (Argyll CMS), a po textovém souboru popisujícím ten konkrétní vzorník (dodán se vzorníkem či ke stažení z webu či distribuován jako deb balíček shared-color-targets).
shared-color-targets
. To uděláš prostřednictvím správce balíčků.
Tiskni
Sdílej: