Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Bohužel to co děláš je úprava škály barev z jakékoliv kamery a ne zprovoznění kamery. To je snad jasné když si v "kalibraci barev" .
Kalibrace předpokládá funkční vstupní zařízení kamera a neslouží k instalaci ovladačů kamery ale k úpravě dat ze vstupu kamera .
Pokud chceš zprovoznit kameru musíš dotat název výrobce , typ , výpis
lsusb -v
lspci -v
lsmod
ls /dev/video*
dmesg
uname -a
ať můžem vůbec k tomu něco říct.
Tak jelikož si poslal jen dmesg a uname tak zatím vím jen :
že máš ubuntu 32bit a že nějaké videozařízení linux nalezlo ale bez ostatních příkazů se nehneme.
Podle mne máš http://www.a4tech.com/product.asp?cid=1&scid=1&id=437
ale nikde o linuxu nevidim nic ...
$ ls -l /dev/video*
crw-rw----+ 1 root video 81, 0 6. dub 19.22 /dev/video0To znamená, že k zařízení video0, což je právě kamera, má přístup jen root a skupina video. Pak to chce ověřit, zda jsem ve skupině video:
$ grep video /etc/groupPokud se tam neuvidím, tak je potřeba se přidat:
$ sudo usermod -a -G video perunOdhlásit, přihlásit. Pak nainstalovat něco, v čem zkusím, zda kamera jede. Třeba skype nebo cheese, či guvcview
$ sudo apt-get install cheeseA vyzkoušet ho.
$ grep video /etc/groupti řekne co?
$ sudo apt-get install cheeseA zkusíš potom spustit cheese, tak se děje co?
Asi sa bude jednať o kalibračný farebný profil ktorý by mal dodať výrobca.Pokud by výrobce náhodou nějaký profil k jakémukoliv vstupnímu optickému zařízení nemající vlastní zpracování barev dodal, tak by byl stejně nejspíše použitelný pouze v sw od onoho výrobce, neb každý sw pro konverzi surových dat (ať už RAW z foťáku či jiných) pracuje trochu jinak. V tomto případě se jedná o charakterizaci "vnímání" barev kamerkou prostřednictvím vyfotografování nějakého vzorníku barev (nutno koupit, bude dražší než ta kamerka) a Ubuntu se shání po aplikaci, která ten profil umí vytvořit (Argyll CMS), a po textovém souboru popisujícím ten konkrétní vzorník (dodán se vzorníkem či ke stažení z webu či distribuován jako deb balíček shared-color-targets).
shared-color-targets
. To uděláš prostřednictvím správce balíčků.
Tiskni
Sdílej: