Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Bohužel to co děláš je úprava škály barev z jakékoliv kamery a ne zprovoznění kamery. To je snad jasné když si v "kalibraci barev" .
Kalibrace předpokládá funkční vstupní zařízení kamera a neslouží k instalaci ovladačů kamery ale k úpravě dat ze vstupu kamera .
Pokud chceš zprovoznit kameru musíš dotat název výrobce , typ , výpis
lsusb -v
lspci -v
lsmod
ls /dev/video*
dmesg
uname -a
ať můžem vůbec k tomu něco říct.
Tak jelikož si poslal jen dmesg a uname tak zatím vím jen :
že máš ubuntu 32bit a že nějaké videozařízení linux nalezlo ale bez ostatních příkazů se nehneme.
Podle mne máš http://www.a4tech.com/product.asp?cid=1&scid=1&id=437
ale nikde o linuxu nevidim nic ...
$ ls -l /dev/video*
crw-rw----+ 1 root video 81, 0 6. dub 19.22 /dev/video0To znamená, že k zařízení video0, což je právě kamera, má přístup jen root a skupina video. Pak to chce ověřit, zda jsem ve skupině video:
$ grep video /etc/groupPokud se tam neuvidím, tak je potřeba se přidat:
$ sudo usermod -a -G video perunOdhlásit, přihlásit. Pak nainstalovat něco, v čem zkusím, zda kamera jede. Třeba skype nebo cheese, či guvcview
$ sudo apt-get install cheeseA vyzkoušet ho.
$ grep video /etc/groupti řekne co?
$ sudo apt-get install cheeseA zkusíš potom spustit cheese, tak se děje co?
Asi sa bude jednať o kalibračný farebný profil ktorý by mal dodať výrobca.Pokud by výrobce náhodou nějaký profil k jakémukoliv vstupnímu optickému zařízení nemající vlastní zpracování barev dodal, tak by byl stejně nejspíše použitelný pouze v sw od onoho výrobce, neb každý sw pro konverzi surových dat (ať už RAW z foťáku či jiných) pracuje trochu jinak. V tomto případě se jedná o charakterizaci "vnímání" barev kamerkou prostřednictvím vyfotografování nějakého vzorníku barev (nutno koupit, bude dražší než ta kamerka) a Ubuntu se shání po aplikaci, která ten profil umí vytvořit (Argyll CMS), a po textovém souboru popisujícím ten konkrétní vzorník (dodán se vzorníkem či ke stažení z webu či distribuován jako deb balíček shared-color-targets).
shared-color-targets
. To uděláš prostřednictvím správce balíčků.
Tiskni
Sdílej: