OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
... viceuzivatelsky provoz = nemas caly pro ty widle a nemuzes je koupit. Ne ze by to technicky nefugovalo, ale licencne to bude nelegalni provoz.Tak prave pre to licence hell mam rad linux a Open Source SW. Z duse nemam rad umele obmedzovanie niecoho. Platit aby som nebol obmedzovany. Idelane riesenie je dotlacit dodavatela prejst na linux a open source DB alebo prejst k inemu dodavatelovi. MS SQL bude pre vas stale pritazou a obmedzenim. Teraz ma v rychlosti nenapada ziada znamejsia DB okrem MS SQL, ktora by bola MS only. To uz radesejnamiesto MS QL Express mohli pouzit IBM DB2 express-c, kora je tiez zadarmo, ma ovela mensie obmedzenia a je multiplatformova.
Dale toto vse vyzaduje pokracovat v pouzivani v Express verzi MS SQL databaze, ktera ma jista omezeni, velikost, 1 CPU, 1GB RAM. Vykonove to zatim dostacuje, ale firma se rozrusta a za dva roky uz by to stacit nemuselo. Radi bychom, aby server vydrzel treba zas nejakych 6-7 let.V tom případě můžeš provozovat ten virtuální sql server dva roky a až se stanete globální megakorporací tak data přehodíš na dedikovanou mašinu, nakoupíte valník licencí a bude. Nebo pořídíte 100% linuxový řešení
- do budoucna bude pripravene prostredi pro dalsi virt. stroje, doporucuji pro kazdou dalsi apikaci pouzit samostatny virt. stroj, napr. pro ten squidto je fakt dobra rada pre kazdu aplikaciu pouzit samostatny virt. stroj. To nieje dobre univerzalne riesenie.
Jeste poznamka ohledne behu databazi pod virtualnim prostredim - zadny problem bych v tom nevidel, natoz pro vas sql express, dnes se bezne provozuji velke databaze na virt. strojich (oracle, sap)pozri si nacom sa prevadzkuju velke db a potom tu pis taketo rady. Nepouzivaju sa vo virt. strojoch priamo ale na externych SAN a to je poriadny rozdiel oproti lokalnemu ulozisku,ktory je na hostovi.
pozri si nacom sa prevadzkuju velke db a potom tu pis taketo rady. Nepouzivaju sa vo virt. strojoch priamo ale na externych SAN a to je poriadny rozdiel oproti lokalnemu ulozisku,ktory je na hostovi.Z pohladu VM je tam aky rozdiel okrem uz z principu horsej latencie SAN? :D
Tiskni
Sdílej: