Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Řešení dotazu:
... viceuzivatelsky provoz = nemas caly pro ty widle a nemuzes je koupit. Ne ze by to technicky nefugovalo, ale licencne to bude nelegalni provoz.Tak prave pre to licence hell mam rad linux a Open Source SW. Z duse nemam rad umele obmedzovanie niecoho. Platit aby som nebol obmedzovany. Idelane riesenie je dotlacit dodavatela prejst na linux a open source DB alebo prejst k inemu dodavatelovi. MS SQL bude pre vas stale pritazou a obmedzenim. Teraz ma v rychlosti nenapada ziada znamejsia DB okrem MS SQL, ktora by bola MS only. To uz radesejnamiesto MS QL Express mohli pouzit IBM DB2 express-c, kora je tiez zadarmo, ma ovela mensie obmedzenia a je multiplatformova.
Dale toto vse vyzaduje pokracovat v pouzivani v Express verzi MS SQL databaze, ktera ma jista omezeni, velikost, 1 CPU, 1GB RAM. Vykonove to zatim dostacuje, ale firma se rozrusta a za dva roky uz by to stacit nemuselo. Radi bychom, aby server vydrzel treba zas nejakych 6-7 let.V tom případě můžeš provozovat ten virtuální sql server dva roky a až se stanete globální megakorporací tak data přehodíš na dedikovanou mašinu, nakoupíte valník licencí a bude. Nebo pořídíte 100% linuxový řešení
- do budoucna bude pripravene prostredi pro dalsi virt. stroje, doporucuji pro kazdou dalsi apikaci pouzit samostatny virt. stroj, napr. pro ten squidto je fakt dobra rada pre kazdu aplikaciu pouzit samostatny virt. stroj. To nieje dobre univerzalne riesenie.
Jeste poznamka ohledne behu databazi pod virtualnim prostredim - zadny problem bych v tom nevidel, natoz pro vas sql express, dnes se bezne provozuji velke databaze na virt. strojich (oracle, sap)pozri si nacom sa prevadzkuju velke db a potom tu pis taketo rady. Nepouzivaju sa vo virt. strojoch priamo ale na externych SAN a to je poriadny rozdiel oproti lokalnemu ulozisku,ktory je na hostovi.
pozri si nacom sa prevadzkuju velke db a potom tu pis taketo rady. Nepouzivaju sa vo virt. strojoch priamo ale na externych SAN a to je poriadny rozdiel oproti lokalnemu ulozisku,ktory je na hostovi.Z pohladu VM je tam aky rozdiel okrem uz z principu horsej latencie SAN? :D
Tiskni
Sdílej: