Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Řešení dotazu:
... viceuzivatelsky provoz = nemas caly pro ty widle a nemuzes je koupit. Ne ze by to technicky nefugovalo, ale licencne to bude nelegalni provoz.Tak prave pre to licence hell mam rad linux a Open Source SW. Z duse nemam rad umele obmedzovanie niecoho. Platit aby som nebol obmedzovany. Idelane riesenie je dotlacit dodavatela prejst na linux a open source DB alebo prejst k inemu dodavatelovi. MS SQL bude pre vas stale pritazou a obmedzenim. Teraz ma v rychlosti nenapada ziada znamejsia DB okrem MS SQL, ktora by bola MS only. To uz radesejnamiesto MS QL Express mohli pouzit IBM DB2 express-c, kora je tiez zadarmo, ma ovela mensie obmedzenia a je multiplatformova.
Dale toto vse vyzaduje pokracovat v pouzivani v Express verzi MS SQL databaze, ktera ma jista omezeni, velikost, 1 CPU, 1GB RAM. Vykonove to zatim dostacuje, ale firma se rozrusta a za dva roky uz by to stacit nemuselo. Radi bychom, aby server vydrzel treba zas nejakych 6-7 let.V tom případě můžeš provozovat ten virtuální sql server dva roky a až se stanete globální megakorporací tak data přehodíš na dedikovanou mašinu, nakoupíte valník licencí a bude. Nebo pořídíte 100% linuxový řešení Ve všech ostatních ohledech mi virtualizace připadá jako blbost, ale pokud jde jen o prodloužení životnosti současného řešení s minimem práce tak to smysl má. Zbytek tvých požadavků uspokojí jedno rasberry pi BTW tvojí hrůzu z licenčního pekla úplně chápu, v dřevních dobách kdy jsem ještě adminoval mi linux zaimponoval právě tím že tyhle kraviny nebylo třeba řešit.
- do budoucna bude pripravene prostredi pro dalsi virt. stroje, doporucuji pro kazdou dalsi apikaci pouzit samostatny virt. stroj, napr. pro ten squidto je fakt dobra rada pre kazdu aplikaciu pouzit samostatny virt. stroj. To nieje dobre univerzalne riesenie.
Jeste poznamka ohledne behu databazi pod virtualnim prostredim - zadny problem bych v tom nevidel, natoz pro vas sql express, dnes se bezne provozuji velke databaze na virt. strojich (oracle, sap)pozri si nacom sa prevadzkuju velke db a potom tu pis taketo rady. Nepouzivaju sa vo virt. strojoch priamo ale na externych SAN a to je poriadny rozdiel oproti lokalnemu ulozisku,ktory je na hostovi.
pozri si nacom sa prevadzkuju velke db a potom tu pis taketo rady. Nepouzivaju sa vo virt. strojoch priamo ale na externych SAN a to je poriadny rozdiel oproti lokalnemu ulozisku,ktory je na hostovi.Z pohladu VM je tam aky rozdiel okrem uz z principu horsej latencie SAN? :D
Tiskni Sdílej: