Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
riesim zaujimavu vec: chcel by som cez premennu $PS1 vypisovat/zobrazovat vystup z urciteho skriptu pre aktualne prihlaseneho pouzivatela (proste kazdy, kto sa prihlasi). Vystup zo skriptu dava jednoslovnu hodnotu: "ACTIVE" alebo "STANDBY" a tento udaj chcem vypisovat do PS1 s tym, ze povedzme vzdy po nejakom case minuta/30sekund by sa dana hodnota obnovila opatovnym spustenim skriptu.
Momentalne to mam spravene tak, ze v bashrc sa jednorazovo vykona skript, a hodnota z neho (ACTIVE/STANDBY) sa prida do existujucej definicie premennej PS1 - tymto padom po sputeni shellu sa jednorazovo zisti stav, ale dalej sa uz nezistuje - jedine znovu prihlasenim - co teda nieje moc prakticke
Otazka teda znie, ci je nejaka moznost za behu pouzivatelskeho shellu menit jeho PS1 premennu nejakym externym skriptom (spustanym napr cez Cron)? Alebo ake su moznosti ako toto riesit?
vdaka!Řešení dotazu:
export PS1='$(urcity_skript) '
tento zapis mozem pouzit kedy? Cronovsky (globalny) skript to moze byt? Alebo len skript ktory si vo vlastnom shelli sam spustim?
vdaka
/etc/bashrc
som pridal toto:
getPromptStatus() { .... } function _prompt_command() { export PS1="[\u@ > $(getPromptStatus) < \H \W]\\$ " } PROMPT_COMMAND=_prompt_commandJe to vyhovujuce aj ked sa to spusta pri kazdom vrateni promptu.
Tiskni
Sdílej: