Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
client-to-client
Vše bez poroblémů funguje, jenom bych potřeboval u jednoho klienta omezit přístup pouze na některé klienty.
Pomocí iptables se mi daří omezit přístup jenom na server- i když nastavím politiku u INPUT i FORWARD na DROP a jediné pravidlo je, že nechám otevřený VPN port, na komunikaci mezi klienty to nemá vubec vliv.
Dá se komunikace na serveru nějakým způsobem filtrovat, nebo musím použít filtrování pomocí iptables u každého klienta?(což je značně nevýhodné)
Díky
Řešení dotazu:
iptables -A FORWARD -i tap0 -s x.x.x.x -d y.y.y.y -j ACCEPT iptables -A FORWARD -i tap0 -s x.x.x.x -d z.z.z.z -j ACCEPT iptables -A FORWARD -i tap0 -s x.x.x.x -o tap0 -j REJECT iptables -A FORWARD -i tap0 -o tap0 -j ACCEPTSamozřejmostí je povolený IPv4 forward v sysctl. Těmito pravidly bys měl zajistit, že klient s IP x.x.x.x může komunikovat s y.y.y.y a z.z.z.z a s žádným jiným.
iptables -A FORWARD -i tun0 -o tun0 -s klient -d zakaz -j DROP
tcpdump -v -n -i tun0
nic nevypíše. ipv4.forward má povolené, je ještě potřeba něco nastavit?
Vyřešeno- kdyby někdo řešil něco podbného:
Je potřeba vnutit ostatním klientům routu na server. Tj. do konfiguračního souboru serveru přidat například:
push "route 10.8.0.0. 255.255.255.0"
ip route add 10.8.1.0/24 via 10.8.0.1
A client-to-client
v tomto případě nechat zapnuté?
Pokud dám klientovi adresu z jiného rozsahu a přidám na serveru uvedenou routu, nemůžu se dostat na žádného jiného klienta, i když mám client-to-client
zapnuté (s vypnutým se také nedostanu).
Nějaké nápady? Nejvíc se mi líbí nápad client-to-client
vypnout a nechat klienty ve stejném adresním rozsahu, jak už uváděl Zdeněk. Jenom nevím, co nastavit, aby klienti mohli navzájem komunikovat- teď může jenom klient-server. ipv4.forward
mám nastavený na 1, je potřeba ještě něco dalšího?
Tiskni
Sdílej: