Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
1/ ROUTER - LAN1 a:a:a:a::1/64, LAN2 je bridge OVPN TAP a ETH1 jako BR0, adresa a:a:a:b::1/64, stroj není připojen na internet 2/ PC1 - LAN a:a:a:a::2/64, GW na server LAN1 3/ PC2 - LAN a:a:a:b::2/64, GW na server LAN2mezi PC muzu ping6at. Na PC1 není firewall, na ROUTERU taky není firewall. Na PC2 když zapnu firewall, tak INPUT funguje OK, můžu zakázat přístup jak z routeru tak z PC1. Problém nastane když chci kontrolovat i OUTPUT. Pokud dám OUTPUT povolen na ::/0 vše funguje jak má, pokud ale dám povolen output pouze na a:a:a:a::/64 a a:a:a:b::/64, tedy by se podle mě nemělo nic změnit, začne se to chovat takto. PC1 nemůže pingnout PC2, PC2 nemůže pingnout PC1. Pokud ale z PC2 pingnu router, to jde, začne funguovat i ping na PC1 a z PC1 na PC2, to vydrží dokud nepřestanu. Pak se to vraci do původní polo-funkčnosti. Nevím bohužel kde co mám chytat, jediné co tam je trochu nestandardní je ten BRIDGE, ale ten je na routeru, kde je firewall vypnutý. Neví někdo co bych měl hledat? děkuji
Tiskni
Sdílej: