Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Ansel (GitHub) je program pro úpravu digitálních fotografií. Jedná se o fork Darktable. Autorem je Aurélien Pierre, bývalý vývojář Darktable.
$ LC_ALL=cs_CZ.UTF-8 $ sort E Ca Čb Cd Da Ďb Dc Cdá výstup
C Ca Cd Čb Da Ďb Dc EU "Č" je pořadí správně, avšak u "Ď" je pořadí chybné. Jak se to chová u vás? Tušíme, čím by to mohlo být? Distro je Arch Linux. Díky
Řešení dotazu:
Pouze pokud aplikací této tzv. primární řadicí schopnosti nelze rozhodnout mezi řazením několika slov, bere se ohled na ostatní diakritická znaménka.... čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Tomu nechci věřit.
Když nechcete, nevěřte, k tomu vás nikdo donutit nemůže. :-)
čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Ano, soft to řadí správně, protože při porovnávání "Ďb" a "Dc" už v prvním průchodu, kdy se ještě nerozlišuje D a Ď, rozhodne b<c na druhé pozici. Oproti tomu při porovnání "Čb" a "Cd" se C<Č uplatní už v prvním průchodu a na druhý znak tedy nedojde.
Tohle se týká akorát případu, kdy by tam bylo „Db“ a „Ďb“. Primární řadicí schopnost totiž tahle dvě slova nedokáže seřadit.Pouze pokud aplikací této tzv. primární řadicí schopnosti nelze rozhodnout mezi řazením několika slov, bere se ohled na ostatní diakritická znaménka.... čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Tomu nechci věřit.OT: Neboj nejsi první ani zdaleka poslední. Toto „překvapení“ zažije téměř každý našinec, jenže většina si prostě jen pomyslí „je to blbě - ach jo“. Až se někdo zajímá o řazení „hlouběji“ (má pocit odpovědnosti za výsledek), tak to řeší a z toho plynou tyto otázky, periodicky se opakující
hledal bys intuitivně slovo loděnice na předchozí nebo následující stránce, pokud bys už našel slovo loď?
Kdybych neznal tu hrůznou normu, hledal bych loděnice "samozřejmě" před loď.
ale ta pravidla rozhodně nejsou hloupá nebo dokonce absurdní
Jak praví klasik, názory jsou od toho, aby se různily.
jsou zcela jednoznačně definovaná
To právě moc ne. Pokud si vzpomínám, bylo tam dokonce i něco takového, že "ch" se podle okolností může a nemusí považovat za slitek, přičemž rozhodnutí je de facto opět dáno výslovností. A to nemluvím o úplných šílenostech, jako třeba že "Karel VI." < "Karel IX.", které vedou k tomu, že jazykovědecky "logické" porovnávání nemusí být ani tranzitivní (což principiálně znemožňuje řazení).
A není to vůbec jen případ češtiny
Klasická logika prvního stupně základní školy: dostal jsem sice čtyřku z češtiny, ale Franta dostal pětku, takže je to v pohodě… Ne, to, že podobné ptákoviny vymysleli i v některých jiných zemích, neznamená automaticky, že je to dobře.
To řazení ch vs c-h bylo docela smysluplné, draka s přílišným počtem hlav bych hledal kolem moc-, ne za moh-.
Což o to, to já taky - já mám problém spíš s tím druhým případem.
Moc ale nerozumím tomu, že by porovnání nebylo tranzitivní
Jak seřadíte (za předpokladu platnosti pravidla, že se čísla zapsaná římskými číslicemi mezi sebou porovnávají jako čísla) "Karel VI.", "Karel IX." a "Karel Soukup"?
Jste si jist, že reagujete na můj komentář?
Naprosto.
Jinak abecední řazení vznikalo v době, kdy o nějakých počítačích nikdo ani netušil.
Je snadné svést to na počítače (a případně líné programátory), ale tady o počítače vůbec nejde. Vždy, když se řazení provádělo, ať už šlo o knihy v knihovně, hesla ve slovníku nebo třeba autory článku, řadila se slova v psané podobě a výsledek byl opět psaný. Proto byl nesmysl vymýšlet zbytečně komplikovaná pravidla zamořená mraky výjimek a speciálních případů založená na mluvené podobě slova. Počítače s tím nemají vůbec nic společného.
A člověk pracuje se slovem v mluvené podobě.
Ne při řazení. Při řazení i člověk řadí slova psaná. Ať už jsou to tituly nebo autoři na knihách knihovně, hesla ve slovníku, jména v telefonním seznamu nebo třeba jména autorů v článku.
Navíc ty mraky výjimek jsou pokud vím jen ch
A co ten druhý průchod pro samohlásky? A co to, že se do druhého průchodu přeřadily i některé souhlásky? A co ty další výjimky (viz výše)?
Tiskni
Sdílej: