Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
$ LC_ALL=cs_CZ.UTF-8 $ sort E Ca Čb Cd Da Ďb Dc Cdá výstup
C Ca Cd Čb Da Ďb Dc EU "Č" je pořadí správně, avšak u "Ď" je pořadí chybné. Jak se to chová u vás? Tušíme, čím by to mohlo být? Distro je Arch Linux. Díky
Řešení dotazu:
Pouze pokud aplikací této tzv. primární řadicí schopnosti nelze rozhodnout mezi řazením několika slov, bere se ohled na ostatní diakritická znaménka.... čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Tomu nechci věřit.
Když nechcete, nevěřte, k tomu vás nikdo donutit nemůže. :-)
čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Ano, soft to řadí správně, protože při porovnávání "Ďb" a "Dc" už v prvním průchodu, kdy se ještě nerozlišuje D a Ď, rozhodne b<c na druhé pozici. Oproti tomu při porovnání "Čb" a "Cd" se C<Č uplatní už v prvním průchodu a na druhý znak tedy nedojde.
Tohle se týká akorát případu, kdy by tam bylo „Db“ a „Ďb“. Primární řadicí schopnost totiž tahle dvě slova nedokáže seřadit.Pouze pokud aplikací této tzv. primární řadicí schopnosti nelze rozhodnout mezi řazením několika slov, bere se ohled na ostatní diakritická znaménka.... čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Tomu nechci věřit.OT: Neboj nejsi první ani zdaleka poslední. Toto „překvapení“ zažije téměř každý našinec, jenže většina si prostě jen pomyslí „je to blbě - ach jo“. Až se někdo zajímá o řazení „hlouběji“ (má pocit odpovědnosti za výsledek), tak to řeší a z toho plynou tyto otázky, periodicky se opakující
hledal bys intuitivně slovo loděnice na předchozí nebo následující stránce, pokud bys už našel slovo loď?
Kdybych neznal tu hrůznou normu, hledal bych loděnice "samozřejmě" před loď.
ale ta pravidla rozhodně nejsou hloupá nebo dokonce absurdní
Jak praví klasik, názory jsou od toho, aby se různily.
jsou zcela jednoznačně definovaná
To právě moc ne. Pokud si vzpomínám, bylo tam dokonce i něco takového, že "ch" se podle okolností může a nemusí považovat za slitek, přičemž rozhodnutí je de facto opět dáno výslovností. A to nemluvím o úplných šílenostech, jako třeba že "Karel VI." < "Karel IX.", které vedou k tomu, že jazykovědecky "logické" porovnávání nemusí být ani tranzitivní (což principiálně znemožňuje řazení).
A není to vůbec jen případ češtiny
Klasická logika prvního stupně základní školy: dostal jsem sice čtyřku z češtiny, ale Franta dostal pětku, takže je to v pohodě… Ne, to, že podobné ptákoviny vymysleli i v některých jiných zemích, neznamená automaticky, že je to dobře.
To řazení ch vs c-h bylo docela smysluplné, draka s přílišným počtem hlav bych hledal kolem moc-, ne za moh-.
Což o to, to já taky - já mám problém spíš s tím druhým případem.
Moc ale nerozumím tomu, že by porovnání nebylo tranzitivní
Jak seřadíte (za předpokladu platnosti pravidla, že se čísla zapsaná římskými číslicemi mezi sebou porovnávají jako čísla) "Karel VI.", "Karel IX." a "Karel Soukup"?
Jste si jist, že reagujete na můj komentář?
Naprosto.
Jinak abecední řazení vznikalo v době, kdy o nějakých počítačích nikdo ani netušil.
Je snadné svést to na počítače (a případně líné programátory), ale tady o počítače vůbec nejde. Vždy, když se řazení provádělo, ať už šlo o knihy v knihovně, hesla ve slovníku nebo třeba autory článku, řadila se slova v psané podobě a výsledek byl opět psaný. Proto byl nesmysl vymýšlet zbytečně komplikovaná pravidla zamořená mraky výjimek a speciálních případů založená na mluvené podobě slova. Počítače s tím nemají vůbec nic společného.
A člověk pracuje se slovem v mluvené podobě.
Ne při řazení. Při řazení i člověk řadí slova psaná. Ať už jsou to tituly nebo autoři na knihách knihovně, hesla ve slovníku, jména v telefonním seznamu nebo třeba jména autorů v článku.
Navíc ty mraky výjimek jsou pokud vím jen ch
A co ten druhý průchod pro samohlásky? A co to, že se do druhého průchodu přeřadily i některé souhlásky? A co ty další výjimky (viz výše)?
Tiskni
Sdílej: