Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
$ LC_ALL=cs_CZ.UTF-8 $ sort E Ca Čb Cd Da Ďb Dc Cdá výstup
C Ca Cd Čb Da Ďb Dc EU "Č" je pořadí správně, avšak u "Ď" je pořadí chybné. Jak se to chová u vás? Tušíme, čím by to mohlo být? Distro je Arch Linux. Díky
Řešení dotazu:
Pouze pokud aplikací této tzv. primární řadicí schopnosti nelze rozhodnout mezi řazením několika slov, bere se ohled na ostatní diakritická znaménka.... čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Tomu nechci věřit.
Když nechcete, nevěřte, k tomu vás nikdo donutit nemůže. :-)
čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Ano, soft to řadí správně, protože při porovnávání "Ďb" a "Dc" už v prvním průchodu, kdy se ještě nerozlišuje D a Ď, rozhodne b<c na druhé pozici. Oproti tomu při porovnání "Čb" a "Cd" se C<Č uplatní už v prvním průchodu a na druhý znak tedy nedojde.
Tohle se týká akorát případu, kdy by tam bylo „Db“ a „Ďb“. Primární řadicí schopnost totiž tahle dvě slova nedokáže seřadit.Pouze pokud aplikací této tzv. primární řadicí schopnosti nelze rozhodnout mezi řazením několika slov, bere se ohled na ostatní diakritická znaménka.... čili ve výsledku by to mělo být správně, ne?
Tomu nechci věřit.OT: Neboj nejsi první ani zdaleka poslední. Toto „překvapení“ zažije téměř každý našinec, jenže většina si prostě jen pomyslí „je to blbě - ach jo“. Až se někdo zajímá o řazení „hlouběji“ (má pocit odpovědnosti za výsledek), tak to řeší a z toho plynou tyto otázky, periodicky se opakující
hledal bys intuitivně slovo loděnice na předchozí nebo následující stránce, pokud bys už našel slovo loď?
Kdybych neznal tu hrůznou normu, hledal bych loděnice "samozřejmě" před loď.
ale ta pravidla rozhodně nejsou hloupá nebo dokonce absurdní
Jak praví klasik, názory jsou od toho, aby se různily.
jsou zcela jednoznačně definovaná
To právě moc ne. Pokud si vzpomínám, bylo tam dokonce i něco takového, že "ch" se podle okolností může a nemusí považovat za slitek, přičemž rozhodnutí je de facto opět dáno výslovností. A to nemluvím o úplných šílenostech, jako třeba že "Karel VI." < "Karel IX.", které vedou k tomu, že jazykovědecky "logické" porovnávání nemusí být ani tranzitivní (což principiálně znemožňuje řazení).
A není to vůbec jen případ češtiny
Klasická logika prvního stupně základní školy: dostal jsem sice čtyřku z češtiny, ale Franta dostal pětku, takže je to v pohodě… Ne, to, že podobné ptákoviny vymysleli i v některých jiných zemích, neznamená automaticky, že je to dobře.
To řazení ch vs c-h bylo docela smysluplné, draka s přílišným počtem hlav bych hledal kolem moc-, ne za moh-.
Což o to, to já taky - já mám problém spíš s tím druhým případem.
Moc ale nerozumím tomu, že by porovnání nebylo tranzitivní
Jak seřadíte (za předpokladu platnosti pravidla, že se čísla zapsaná římskými číslicemi mezi sebou porovnávají jako čísla) "Karel VI.", "Karel IX." a "Karel Soukup"?
Jste si jist, že reagujete na můj komentář?
Naprosto.
Jinak abecední řazení vznikalo v době, kdy o nějakých počítačích nikdo ani netušil.
Je snadné svést to na počítače (a případně líné programátory), ale tady o počítače vůbec nejde. Vždy, když se řazení provádělo, ať už šlo o knihy v knihovně, hesla ve slovníku nebo třeba autory článku, řadila se slova v psané podobě a výsledek byl opět psaný. Proto byl nesmysl vymýšlet zbytečně komplikovaná pravidla zamořená mraky výjimek a speciálních případů založená na mluvené podobě slova. Počítače s tím nemají vůbec nic společného.
A člověk pracuje se slovem v mluvené podobě.
Ne při řazení. Při řazení i člověk řadí slova psaná. Ať už jsou to tituly nebo autoři na knihách knihovně, hesla ve slovníku, jména v telefonním seznamu nebo třeba jména autorů v článku.
Navíc ty mraky výjimek jsou pokud vím jen ch
A co ten druhý průchod pro samohlásky? A co to, že se do druhého průchodu přeřadily i některé souhlásky? A co ty další výjimky (viz výše)?
Tiskni
Sdílej: