Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
# openssl genrsa -out server.key 4096 # openssl req -key server.key -new -out server.req Country Name (2 letter code) [AU]:SK State or Province Name (full name) [Some-State]:Slovakia Locality Name (eg, city) []:Bratislava Organization Name (eg, company) [Internet Widgits Pty Ltd]: Email Address []:aaa@aaa.sk A challenge password []: An optional company name []: # openssl x509 -req -days 365 -in server.req -signkey server.key -out server.crt Signature ok subject=/C=SK/ST=Slovakia/L=Bratislava/O=Internet Widgits Pty Ltd/CN=www.aaa.sk/emailAddress=aaa@aaa.sk Getting Private key
To je spíše dotaz na Chrome než na výrobu certifikátu. Je docela možné, že Chrome jakýkoliv sám sebou podepsaný certifikát bude považovat za autoritu.
Zaměřil bych se na kritické příznaky certifikátu, jako jsou BasicConstraints, keyUsage a extendedKeyUsage, a tam vypnout možnost podepisovat certifikáty nebo vystupovat jako autorita.
Pokud ani to nemůže v Chrome, ještě můžete přes nameConstraints omezit, jaké certifikáty může váš kořenový certifikát podepisovat. Otázka samozřejmě je, jestli Chrome takové omezení bude respektovat.
Prohlédněte si RFC 2459 a jeho následovníky.
Je to pomerne zasadny problem lebo ak ho chrome zaradi medzi CA tak mozem tymto certifikatom podpisovat aj stranky ktore mi nepatria, kdezto keby ho zaradil medzi servre tak plati len pre ten jeden.Tím jste si jistý, nebo je to jen domněnka? On self-signed certifikát z principu je certifikát CA, protože se jím podepisují certifikáty. Nejsem si jistý, zda každý certifikát podepsaný sám sebou je self-signed certifikát. Každopádně bych zkusil vytvořit self-signed certifikát standardním způsobem, tj.
openssl -req -x509 …
. Oproti vašemu postupu se tam přidá několik rozšířených atributů, podle kterých se možná rozpozná, že jde o self-signed certifikát. Například je tam Path Length Constraint
nastavené na None
, což je určitě zajímavá hodnota (nepodařilo se mi rychle najít, co znamená, předpokládám, že to není ani nula ani neexistující atribut).
Další věc je, že Chrome na Windows používá systémové úložiště certifikátů, takže umístění certifikátu není věcí Chrome, ale Windows. Ale nevím, co se používá v Chromiu a na Linuxu. U mne se oba certifikáty (vytvořený vaším postupem a pomocí -req -x509
) zaregistrovaly do Intermediate Certification Authorities.
Tiskni
Sdílej: