Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Zdravím,
rád bych izoloval některé bezdrátové klienty od zbytku sítě a umožnil jim pouze přístup na internet. Pro zbytek sítě mohou být tito hosté taktéž "neviditelní". Náčrt sítě viz příloha.
Jsem však omezen stávajícím vybavením: router je nějaký Mikrotik, hned za ním je non-managed switch za pár stovek, Wifi AP je Asus RT-N56U (dual band, podporuje Guest AP, AP + LAN isolation. Guest AP funguje jen v režimu "router"). "Pořadí" těchto tří zařízení moc měnit nejde, neb každé z nich je fyzicky umístěno v jiném patře domu a tahat jinak kabely by byla značná potíž.
Podle toho co jsem zatím nastudoval, tak VLANy nepřicházejí v úvahu kvůli switchi (nový za cca 1 500 Kč se mi kupovat nechce) a dost možná i kvůli RT-N56U, který s alternativním firmware (padavan) sice VLANy podporuje, ale webové rozhraní je dost omezené - odkazuje pouze na fyzické WAN a LAN porty, nikoliv wifi část (to by šlo možná obejít v CLI).
Padavanovo firmware má ovládací rozhraní dost blízké původnímu ASUS WRT, ale díky plnému shellu (iptables, ip, brctl, ...) není problém nastavit vše potřebné natvrdo a webové rohraní ignorovat. Ve výchozím nastavení jsou sítě 10.0.2.0 a 10.0.3.0 schovány za NATem vůči síti 10.0.1.0.
Otázka: mám šanci izolovat hosty jen pomocí routování a iptables na RT-N56U a Mikrotiku?
Řešení dotazu:
Ano.
D.
Tiskni
Sdílej: