Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Řešení dotazu:
PS1="$(setxkbmap -query | tail -n1 | cut -c13-) \w \$"Ale bude to chodit jen na localhostu.
partial alphanumeric_keys xkb_symbols "ikarr" { include "latin" Name[Group1] = "US/ASCII"; Name[Group2] = "Czech (programmers)"; key TLDE> { [ grave, asciitilde, dead_diaeresis, dead_abovering ], [ dead_diaeresis, dead_abovering, grave, asciitilde ] }; key AE01> { [ 1, exclam, plus, exclam ], [ plus, exclam, 1, exclam ] }; key AE02> { [ 2, at, ecaron, at ], [ ecaron, at, 2, at ] }; key AE03> { [ 3, numbersign, scaron, numbersign ], [ scaron, numbersign, 3, numbersign ] }; key AE04> { [ 4, dollar, ccaron, dollar ], [ ccaron, dollar, 4, dollar ] }; key AE05> { [ 5, percent, rcaron, percent ], [ rcaron, percent, 5, percent ] }; key AE06> { [ 6, asciicircum, zcaron, asciicircum ], [ zcaron, asciicircum, 6, asciicircum ] }; key AE07> { [ 7, ampersand, yacute, ampersand ], [ yacute, ampersand, 7, ampersand, yacute ] }; key AE08> { [ 8, asterisk, aacute, asterisk ], [ aacute, asterisk, 8, asterisk ] }; key AE09> { [ 9, parenleft, iacute, parenleft ], [ iacute, parenleft, 9, parenleft ] }; key AE10> { [ 0, parenright, eacute, parenright ], [ eacute, parenright, 0, parenright ] }; key AE12> { [ equal, plus, dead_acute, dead_caron ], [ dead_acute, dead_caron, equal, plus ] }; key SPCE> { [ space, nobreakspace, space, nobreakspace ], [ space, nobreakspace, space, nobreakspace ] }; };a češtinu přepínám takto, viz options:
$ setxkbmap -query rules: evdev model: pc layout: cz_ikarr(ikarr) options: grp:shifts_toggle,lv3:rwin_switchTakže setxkbmap nee. Ale pokud by se nějaký trigger dal dát přímo do definice klávesnice, není problém.
\`/usr/bin/xset -q|grep -q \"Group 2: on\" && echo °\`Zobrazí to kroužek v případě, že mám přepnuto do české klávesnice. Nakonec jsem tedy našel utilitu, která dokáže zobrazit aktuální stav zvolené klávesové skupiny. Čekal bych to tedy spíše někde u nějakého xkb... Google nepomohl, všiml jsem si toho náhodou ve výpisu xset -q, když jsem rezignoval a nainstaloval indikaci klávesnice ledkou scrolllocku (grp_led:scroll). (povzdech)Safra, to už tady nejsou žádní linuxáci, kteří si dovedou upravit linux ke své potřebě? To už všichni jenom zkoušejí, která distribuce jim lépe padne do ruky a jestli se jim lépe kliká ve Fedoře nebo v Kubuntu?(konec povzdechu)
Co se týče extra procesu, tak to je nula nula nic - prompt se vykonává opravdu s nicotnou četností oproti jiným procesům."četnost" je relativní, prompt je možná všech 0.00nic% procesů, ale je to 100% procesů které potřebuješ. A už se mi stalo že jsem čuměl na mrtvou mašinu, na obrazovce pid pachatele a není kam napsat kill protože shell čeká v tlačenici na swapu kvůli nějaký grafický kravině. Fakt zážitek k popukání. Od tý doby jsem na PS1 háklivej
Hledal jsem něco takového v /sys, ale nic jsem nenašel.A ani nenajdeš. To je záležitost userpsace a kernel do toho nemá co kecat. Můžeš patchnnout proces přepínače klávesnice tak aby to někam zapisoval, ale to už je jednodušší zavolat si ten xset. Obojí je hnusnej ohák – je to z principu jen grafický efekt, takže by se to mělo řešit v grafice. Třeba si patchnout xterm aby ukazoval rozložení v okně nebo aby si svoje rozložení vynutil.
(povzdech)Safra, to už tady nejsou žádní linuxáci, kteří si dovedou upravit linux ke své potřebě? To už všichni jenom zkoušejí, která distribuce jim lépe padne do ruky a jestli se jim lépe kliká ve Fedoře nebo v Kubuntu?(konec povzdechu)Třeba používají pouze jedno rozložení jako já…
grp_led:scroll
), ale na thinkpadech uz neni, tak to resim pomoci programu xkbvleds
. S parametrem -watch 4
zobrazuje jenom scroll lock. Ve WM (openbox) jsem nastavil, aby se zobrazoval vpravo skoro dole, bez dekoraci, na vsech plochach a nad ostatnimi okny.
Tiskni
Sdílej: