Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
PS1="$(setxkbmap -query | tail -n1 | cut -c13-) \w \$"Ale bude to chodit jen na localhostu.
partial alphanumeric_keys xkb_symbols "ikarr" { include "latin" Name[Group1] = "US/ASCII"; Name[Group2] = "Czech (programmers)"; key TLDE> { [ grave, asciitilde, dead_diaeresis, dead_abovering ], [ dead_diaeresis, dead_abovering, grave, asciitilde ] }; key AE01> { [ 1, exclam, plus, exclam ], [ plus, exclam, 1, exclam ] }; key AE02> { [ 2, at, ecaron, at ], [ ecaron, at, 2, at ] }; key AE03> { [ 3, numbersign, scaron, numbersign ], [ scaron, numbersign, 3, numbersign ] }; key AE04> { [ 4, dollar, ccaron, dollar ], [ ccaron, dollar, 4, dollar ] }; key AE05> { [ 5, percent, rcaron, percent ], [ rcaron, percent, 5, percent ] }; key AE06> { [ 6, asciicircum, zcaron, asciicircum ], [ zcaron, asciicircum, 6, asciicircum ] }; key AE07> { [ 7, ampersand, yacute, ampersand ], [ yacute, ampersand, 7, ampersand, yacute ] }; key AE08> { [ 8, asterisk, aacute, asterisk ], [ aacute, asterisk, 8, asterisk ] }; key AE09> { [ 9, parenleft, iacute, parenleft ], [ iacute, parenleft, 9, parenleft ] }; key AE10> { [ 0, parenright, eacute, parenright ], [ eacute, parenright, 0, parenright ] }; key AE12> { [ equal, plus, dead_acute, dead_caron ], [ dead_acute, dead_caron, equal, plus ] }; key SPCE> { [ space, nobreakspace, space, nobreakspace ], [ space, nobreakspace, space, nobreakspace ] }; };a češtinu přepínám takto, viz options:
$ setxkbmap -query rules: evdev model: pc layout: cz_ikarr(ikarr) options: grp:shifts_toggle,lv3:rwin_switchTakže setxkbmap nee. Ale pokud by se nějaký trigger dal dát přímo do definice klávesnice, není problém.
\`/usr/bin/xset -q|grep -q \"Group 2: on\" && echo °\`Zobrazí to kroužek v případě, že mám přepnuto do české klávesnice. Nakonec jsem tedy našel utilitu, která dokáže zobrazit aktuální stav zvolené klávesové skupiny. Čekal bych to tedy spíše někde u nějakého xkb... Google nepomohl, všiml jsem si toho náhodou ve výpisu xset -q, když jsem rezignoval a nainstaloval indikaci klávesnice ledkou scrolllocku (grp_led:scroll). (povzdech)Safra, to už tady nejsou žádní linuxáci, kteří si dovedou upravit linux ke své potřebě? To už všichni jenom zkoušejí, která distribuce jim lépe padne do ruky a jestli se jim lépe kliká ve Fedoře nebo v Kubuntu?(konec povzdechu)
Co se týče extra procesu, tak to je nula nula nic - prompt se vykonává opravdu s nicotnou četností oproti jiným procesům."četnost" je relativní, prompt je možná všech 0.00nic% procesů, ale je to 100% procesů které potřebuješ. A už se mi stalo že jsem čuměl na mrtvou mašinu, na obrazovce pid pachatele a není kam napsat kill protože shell čeká v tlačenici na swapu kvůli nějaký grafický kravině. Fakt zážitek k popukání. Od tý doby jsem na PS1 háklivej
Hledal jsem něco takového v /sys, ale nic jsem nenašel.A ani nenajdeš. To je záležitost userpsace a kernel do toho nemá co kecat. Můžeš patchnnout proces přepínače klávesnice tak aby to někam zapisoval, ale to už je jednodušší zavolat si ten xset. Obojí je hnusnej ohák – je to z principu jen grafický efekt, takže by se to mělo řešit v grafice. Třeba si patchnout xterm aby ukazoval rozložení v okně nebo aby si svoje rozložení vynutil.
(povzdech)Safra, to už tady nejsou žádní linuxáci, kteří si dovedou upravit linux ke své potřebě? To už všichni jenom zkoušejí, která distribuce jim lépe padne do ruky a jestli se jim lépe kliká ve Fedoře nebo v Kubuntu?(konec povzdechu)Třeba používají pouze jedno rozložení jako já…
grp_led:scroll
), ale na thinkpadech uz neni, tak to resim pomoci programu xkbvleds
. S parametrem -watch 4
zobrazuje jenom scroll lock. Ve WM (openbox) jsem nastavil, aby se zobrazoval vpravo skoro dole, bez dekoraci, na vsech plochach a nad ostatnimi okny.
Tiskni
Sdílej: