Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
LISTDIR=/adresar/plny/suborov;
COUNTER=0;
IFS='
'
find $LISTDIR -type f | while read i; do
# echo "insert into....$i" | mysql ....;
COUNTER=`expr $COUNTER + 1`;
echo "$COUNTER";
echo "$i";
done
Řešení dotazu:
find "$LISTDIR" -type f -exec echo "INSERT INTO ... {} ...;" \; | mysql ...
Dal jsem pryč výpis (bo to je jistě brzda), dopřebastlil(je to jen na odzkoušení) a výsledky z přílohy mám takovéto:
TEST >time ./kuk.bash 1 COUNT(*) 0 COUNT(*) 38711 real 5m15.801s --------------------- TEST >time ./kuk.bash 10 COUNT(*) 0 COUNT(*) 38711 real 0m35.810s --------------------- TEST >time ./kuk.bash 100 COUNT(*) 0 COUNT(*) 38711 real 0m34.757s --------------------- TEST >time ./kuk.bash 1000 COUNT(*) 0 COUNT(*) 38711 real 6m7.704s ---------------------Třeba to pomůže.
Trochu to zabije COUNTER=`expr $COUNTER + 1`;
z 5:15 to dá 6:10
opravou na COUNTER=$(($COUNTER + 1))
z 5:15 to dá 5:15
Jen projetí ve smyčce se ti to nepotáhne jako sopel, zesoplí se to tím co tam ještě děláš :)
import os import MySQLdb db=MySQLdb.connect('localhost', '', '', 'test') db.query("CREATE TABLE soubor(nazev text);") curs=db.cursor() for line in os.popen('find "/adresar/plny/suborov" -print0').read().split('\0'): curs.execute("INSERT INTO soubor VALUES (%s)", (line,)) db.commit()
foreach (new RecursiveIteratorIterator(new RecursiveDirectoryIterator('/adresar/plny/suborov',RecursiveDirectoryIterator::FOLLOW_SYMLINKS)) as $fullfilepath)
{
$pathparts = pathinfo($fullfilepath);
....
z "15 bash minut" som sa dostal na "36 php sekund" (teda ak nehladam v pripade mp3 suborov ID3tags, nechcekujem duplicitne subory, ktore uz v DB su, apod.), takze spokojnost, uz len odladit zvysok aktivit.
No nic, cas ist spat.
Dobru noc a vdaka.
&
a jedním wait
lze ještě nějakou sekundičku nahnat.
find
pustil předem, aby cache eliminovala vliv FS (bo s tím člověk moc nepohne).
find ... | while ... echo "insert ..." done | mysql ...
Kouzlo (na MySql) je v multi insertu a je putna jak se použije, pokud se vkládá velké množství řádků tak samostatné inserty jsou výrazně pomalejší než jeden multi insert, ale má to určité zlomové body, dle nastavení serveru a výkonu, protože multi insert je jeden dotaz a když je moc velký, tak to analýza zabije a i prostor pro mezi-oddych SQL serveru přichází za moc dlouho.
Tady jsem to upravil na na první pohled divně, na druhý lehce pochopitelné:
echo -n "('$xy')" >> /dev/shm/kuk ... mysql -u test -ptest test < /dev/shm/kukTedy eliminace spojováni v bash-i přes soubor, ale v paměti:
TEST >time ./kuk.bash 10 COUNT(*) 0 COUNT(*) 38712 real 0m33.569s ---------------------- TEST >time ./kuk.bash 100 COUNT(*) 0 COUNT(*) 38712 real 0m7.211s ---------------------- TEST >time ./kuk.bash 1000 COUNT(*) 0 COUNT(*) 38712 real 0m5.419s ---------------------- TEST >time ./kuk.bash 10000 COUNT(*) 0 COUNT(*) 38712 real 0m6.777sA jsem s 60k v bash-i pod 9 sec, kazí mi to jen ty 0.4GHz
find -print0 | xargs -0 id3tag
Tiskni
Sdílej: