Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Řešení dotazu:
Nicméně v tuto chvíli mi jde hlavně o ty uživatelské zálohy. Chci se zbavit rutinního dohledávání záloh a jejich doručování k uživatelům.Co tim myslis? Jestli vsichni uzivatele uvidi vsechny zalohy v te php veci, tak to je samo o sobe dira. To zase neni problem toho co apac vidi nebo nevidi, ale ze vsechny procesy apace bezi pod stejnym uid (zadnemu izolacnimu mechanismu zbastlenemu v php bych v takove veci neduveroval). Existuji zpusoby jak v apacovi pracovat pod uzivatelksym uid, ale je to komplikovanejsi, master proces musi bezet pod rootem a obecne to jde proti smyslu webserveru. To bych radsi rozchodil (s)ftp ktere je na tohle stavene.
Pořád mi vychází buď pustit Apache pod rootem anebo sáhnout po ACL, ale ani jedno se mi nelíbí.ACL neni odpoved. Pokud apacovsky nobody bude mit ono ACL pravo, tak ho uzivatel muze ziskat taky a je to vicemene ekvivalentni jako cteni others. A to plati obecne, zatim mam s ACL takovou zkusenost ze kdykoliv jsem si myslel ze ho potrebuju, tak se nakonec ukazalo ze ve skutecnosti potrebuju bezpecnostni diru.
zadnemu izolacnimu mechanismu zbastlenemu v php bych v takove veci neduverovalTohle je dost diskutabilní téma. Nechci se tu hádat. To samé bych mohl prohlašovat třeba o Sambě. Mě nešlo vůbec o to bavit se tu o bezpečnosti. Těch rizik tohoto řešení jsem si vědom, nestřežím žádná tajná data. Ale asi to uzavřeme, že tudy cesta zkrátka nevede. Pravděpodobně jediná možnost by bylo spustit Apache pod rootem, pokud bych vůbec nechtěl sahat na oprávnění těch souborů. Jako další možnost mě napadlo do těch práv naopak sáhnout a jejich původní stav držet v nějakém odděleném souboru.
To samé bych mohl prohlašovat třeba o Sambě.To tedy nemohl. Řízení přístupu samby sídlí v kernelu, používá jeho metody, požívá jeho ochrany a dá se považovat za podobně bezpečné jako jakýkoliv jiný filesystém. Proces v userspace který jen napodobuje chování vfs se s tím nedá srovnávat.
Jako další možnost mě napadlo do těch práv naopak sáhnout a jejich původní stav držet v nějakém odděleném souboru.K čemu? Jediné právo které potřebuješ je čtení abys mohl archiv se zálohou rozbalit.
Tiskni
Sdílej: