Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
eth0 -> ADSL router eth1 -> lan1 eth2 -> lan2ADSL router pracuje v bridge rezimu, takze provoz ven jde pres ppp0. Chci, aby obe lokalni site mohly pristupovat ven, ale nedokazaly komunikovat mezi sebou. Prikladam cast konfigurace firewallu (ufw v Ubuntu):
-A POSTROUTING -s 192.168.0.0/24 -o ppp0 -j MASQUERADE (lan1) -A POSTROUTING -s 192.168.1.0/24 -o ppp0 -j MASQUERADE (lan2) Chain FORWARD (policy ACCEPT) -A ufw-before-forward -i !ppp0 -o eth1 -j REJECT -A ufw-before-forward -i !ppp0 -o eth2 -j REJECTProblem je v tom, ze mi porad funguje ping mezi sitema lan1 a lan2.
Řešení dotazu:
-I ufw-before-forward -i !ppp0 -o eth1 -j REJECT -I ufw-before-forward -i !ppp0 -o eth2 -j REJECT
Chain FORWARD (policy ACCEPT 3 packets, 670 bytes) pkts bytes target prot opt in out source destination 0 0 REJECT all -- !ppp0 eth1 anywhere anywhere reject-with icmp-port-unreachable 0 0 REJECT all -- !ppp0 eth2 anywhere anywhere reject-with icmp-port-unreachable 324K 308M ufw-before-logging-forward all -- any any anywhere anywhere 324K 308M ufw-before-forward all -- any any anywhere anywhere 324K 308M ufw-after-forward all -- any any anywhere anywhere 324K 308M ufw-after-logging-forward all -- any any anywhere anywhere 324K 308M ufw-reject-forward all -- any any anywhere anywhere
-I ufw-before-forward -i eth2 -o eth1 -j REJECT -I ufw-before-forward -i eth1 -o eth2 -j REJECTnešlo by zkusit rovnou tohle?
# pakety navázaných spojení -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT # pakety z eth0 -i eth0 -o ppp0 -j ACCEPT # pakety z eth1 -i eth1 -o ppp0 -j ACCEPT # ostatní odmítnout -j REJECT
-A ufw-before-forward ! -i ppp0 -o eth2 -j REJECTNakonec jsem ale jako FORWARD politiku nastavil REJECT a povolil jen provoz ven.
Tiskni
Sdílej: