Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
Musím se přiznat, že po deseti letech práce s Linuxem a po pěti letech práce v IT jsem bezradný v jinak asi triviální situaci. Nainstaloval jsem klientovi Linux, síť se konfiguruje přes DHCP. Ovšem u něho nedostane počítač z DHCP IP adresu a internet mu nejde. Přijel technik, ten zapojil svůj notebook a konstatoval, že na jejich straně to není, že je to v počítači, ovšem Linuxu nerozumí. Tak jsem celý zmatený počítač odnesl zase k sobě, kde mám také síť s DHCP, a tady mi to jede bez problémů. Záhada. Nevíte někdo, čím taková věc může být? Technik tvrdí, že na střeše je WiFi router, který přiděluje IP adresy a stačí DHCP, že vnitřní síť není zašifrovaná ani zabezpečená. Ovšem klient něco o nějakém heslu říkal.
Než budu zase volat poskytovateli (Internet 7D), rád bych se zeptal, jestli se někdo se s něčím podobným nesetkal a jaké ještě mohou být příčiny toho, že speciálně jedna dvojice počítač-router si v DHCP nerozumí, přestože jinak obojí funguje. Zatím má zkušenost s DHCP je taková, že pokud v síti je DHCP, tak funguje nezávisle na operačním systému atd. Prostě funguje nebo je něco s routerem, kabelem nebo s počítačem, ale to pak nefunguje nikde. Ale toto vidím poprvé. Tak kdyby jste někdo náhodou měl tušení, předem díky.
Řešení dotazu:
tcpdump
(v Debianu se získá apt-get install tcpdump
) je užitečný nástroj, který umožňuje analýzu provozu na síti. Řešení jsem nakonec našel ve spolupráci s technikem poskytovatele, který se zabývá Linuxem také. Prý se jednou s podobnou situací setkal. Tehdy pomohlo vyměnit síťovou kartu. Tak jsem to zkusil též a připojení již funguje. Laik se diví, odborník žasne. Příčina skutečně byla v hardware. Síťová karta byla načatá a chyba se projevila jen v konkrétní kombinaci routeru a operačního systému. Před přeinstalováním to na Windows chodilo (ovšem jen v nouzovém režimu, kvůli tomu se musel počítač přeinstalovat) a u mne doma po přeinstalování s Linuxem to taky fungovalo.
Stále je toho mnoho mezi nebem a počítačem...
Tiskni Sdílej: