Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Musím se přiznat, že po deseti letech práce s Linuxem a po pěti letech práce v IT jsem bezradný v jinak asi triviální situaci. Nainstaloval jsem klientovi Linux, síť se konfiguruje přes DHCP. Ovšem u něho nedostane počítač z DHCP IP adresu a internet mu nejde. Přijel technik, ten zapojil svůj notebook a konstatoval, že na jejich straně to není, že je to v počítači, ovšem Linuxu nerozumí. Tak jsem celý zmatený počítač odnesl zase k sobě, kde mám také síť s DHCP, a tady mi to jede bez problémů. Záhada. Nevíte někdo, čím taková věc může být? Technik tvrdí, že na střeše je WiFi router, který přiděluje IP adresy a stačí DHCP, že vnitřní síť není zašifrovaná ani zabezpečená. Ovšem klient něco o nějakém heslu říkal.
Než budu zase volat poskytovateli (Internet 7D), rád bych se zeptal, jestli se někdo se s něčím podobným nesetkal a jaké ještě mohou být příčiny toho, že speciálně jedna dvojice počítač-router si v DHCP nerozumí, přestože jinak obojí funguje. Zatím má zkušenost s DHCP je taková, že pokud v síti je DHCP, tak funguje nezávisle na operačním systému atd. Prostě funguje nebo je něco s routerem, kabelem nebo s počítačem, ale to pak nefunguje nikde. Ale toto vidím poprvé. Tak kdyby jste někdo náhodou měl tušení, předem díky.
Řešení dotazu:
tcpdump
(v Debianu se získá apt-get install tcpdump
) je užitečný nástroj, který umožňuje analýzu provozu na síti. Řešení jsem nakonec našel ve spolupráci s technikem poskytovatele, který se zabývá Linuxem také. Prý se jednou s podobnou situací setkal. Tehdy pomohlo vyměnit síťovou kartu. Tak jsem to zkusil též a připojení již funguje. Laik se diví, odborník žasne. Příčina skutečně byla v hardware. Síťová karta byla načatá a chyba se projevila jen v konkrétní kombinaci routeru a operačního systému. Před přeinstalováním to na Windows chodilo (ovšem jen v nouzovém režimu, kvůli tomu se musel počítač přeinstalovat) a u mne doma po přeinstalování s Linuxem to taky fungovalo.
Stále je toho mnoho mezi nebem a počítačem...
Tiskni
Sdílej: