LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Musím se přiznat, že po deseti letech práce s Linuxem a po pěti letech práce v IT jsem bezradný v jinak asi triviální situaci. Nainstaloval jsem klientovi Linux, síť se konfiguruje přes DHCP. Ovšem u něho nedostane počítač z DHCP IP adresu a internet mu nejde. Přijel technik, ten zapojil svůj notebook a konstatoval, že na jejich straně to není, že je to v počítači, ovšem Linuxu nerozumí. Tak jsem celý zmatený počítač odnesl zase k sobě, kde mám také síť s DHCP, a tady mi to jede bez problémů. Záhada. Nevíte někdo, čím taková věc může být? Technik tvrdí, že na střeše je WiFi router, který přiděluje IP adresy a stačí DHCP, že vnitřní síť není zašifrovaná ani zabezpečená. Ovšem klient něco o nějakém heslu říkal.
Než budu zase volat poskytovateli (Internet 7D), rád bych se zeptal, jestli se někdo se s něčím podobným nesetkal a jaké ještě mohou být příčiny toho, že speciálně jedna dvojice počítač-router si v DHCP nerozumí, přestože jinak obojí funguje. Zatím má zkušenost s DHCP je taková, že pokud v síti je DHCP, tak funguje nezávisle na operačním systému atd. Prostě funguje nebo je něco s routerem, kabelem nebo s počítačem, ale to pak nefunguje nikde. Ale toto vidím poprvé. Tak kdyby jste někdo náhodou měl tušení, předem díky.
Řešení dotazu:
tcpdump
(v Debianu se získá apt-get install tcpdump
) je užitečný nástroj, který umožňuje analýzu provozu na síti. Řešení jsem nakonec našel ve spolupráci s technikem poskytovatele, který se zabývá Linuxem také. Prý se jednou s podobnou situací setkal. Tehdy pomohlo vyměnit síťovou kartu. Tak jsem to zkusil též a připojení již funguje. Laik se diví, odborník žasne. Příčina skutečně byla v hardware. Síťová karta byla načatá a chyba se projevila jen v konkrétní kombinaci routeru a operačního systému. Před přeinstalováním to na Windows chodilo (ovšem jen v nouzovém režimu, kvůli tomu se musel počítač přeinstalovat) a u mne doma po přeinstalování s Linuxem to taky fungovalo.
Stále je toho mnoho mezi nebem a počítačem...
Tiskni
Sdílej: