Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
du -s /var/log/
dává pořád (skoro) stejnou hodnotu. Kde a jak bych mohl hledat jinde? Dík za každé postrčení vpřed.
Řešení dotazu:
du -hs /*a kouknout kde to pribyva? :)
du -hs /proc
du: nelze přistoupit k „/proc/22896/task/22896/fd/4“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22896/task/22896/fdinfo/4“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22896/fd/4“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22896/fdinfo/4“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22898“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22899“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22900“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22901“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22902“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22903“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22904“: Adresář nebo soubor neexistuje du: nelze přistoupit k „/proc/22905“: Adresář nebo soubor neexistuje 0 /procJsem root, takže bych se velikost /proc dozvědět měl, ne?
du
na všech složkách je 3,1 GiB, ale df
tvrdí, že obsazené místo je 5,4 GiB. To je víc, než zarážející....
/var
, /tmp
a /home
(pokud jsou na stejném disku). Taky je možné, že to bude nějaký dočasný (ve VFS neexistující) soubor, to se potom velmi těžko zjišťuje, ale v iotop
bude vidět, který proces jak zapisuje.
/home
je na jiné části disku, /tmp
má 36 kB, a /var
410 MB. Navíc nesedí součet co vypíše du
a df
.
iotop
skutečně ukazuje, že proces rsyslogd -c4
píše rychlostí asi 150 kB za sekundu. Ale kam?
/var/log/syslog
, který jsem před tím v zápalu boje smazal a tedy neexistoval. Teď už je to on, kdo neústále nabývá na velikosti. Ty chybějící 2 GiB jsou ale zpátky! Děkuju moc za tip.
V tom logu se neustále opakuje jeden řádek:Aug 30 16:59:17 adfontes atd[14487]: File a00153015e0ad1 is in wrong format - abortingTo vypadá, jako soubor cronu, který se ale odmítá nechat restartovat...
/proc
/var/spool/cron/atjobs
, které stejně měly nulovou velikost. Úspěšně jsem restartoval cron
. Soubor syslog
přestal konečně nabobtnávat. To vyřešilo můj problém. Děkuju moc všem.
Tiskni
Sdílej: