Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
Praktické (nikoliv však teoretické) řešení existuje. Jmenuje Trusted Platform Module.
Jedná se o kryptografický čip, který je součástí základní desky (obvykle chipsetu) a používá se softwarem k zaznamenávání otisků spouštěných programů. Software pak může použít výsledný otisk, který je jedinečný pro konkrétní hardware a zavedený software, jako heslo pro rozšifrovaní kořenového souborového systému.
Poznámka k „teoreticky“: tento mechanismus není schopen zabránit, aby někdo napadl hardware pomocí odposlechu front-side bus. To je ale prakticky velmi obtížné. To už je snazší zmrazit nebo odposlechnout moduly fyzické paměti a heslo vyčíst odtamtud.
Nikoliv. Vtip je v tom, že souborový systém je šifrovaný a locked-down je pouze firmware, zavaděč, jádro a initramdisk.
Aby někdo dokázal podvrhnout běžící systém (řekněme SSH démona), musel by získat soukromý klíč SSH serveru. Jenže ten je uložen v zašifrovaném souborovém systému. Aby získal klíč k souborovému systému, musí útočník tedy útočit na kód, který se spouští před připojením souborového systému. Jenže klíč (přesněji řečeno heslo ke klíči) k souborovému systému vychází z otisku již spuštěného kódu. Tedy jakákoliv změna takévho kódu vede ke ztrátě klíče (přesněji řečeno hesla ke klíči).
Ve výsledku buďto běží nepozměněný SSH server s neprozrazeným SSH klíčem, nebo běží systém s jiným SSH klíčem, nebo neběží systém vůbec. Všechny tři varianty jsou rozlišitelné, a tedy bezpečné.
Server člověk může mít na hraní, ale logicky, když chce vzdálený boot, tak nebude zrovna měnit jádro. To je věc, kterou je rozumné tak jako tak dělat na místě. Jinak řečeno, lze mít systém chráněný TPM a přesto mít celý kořenový systém variabilní.
Tiskni
Sdílej: