Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Ahoj, začínám se učit programovat v C a C++. Jako hlavni program mi by doporučen program KATE. Napsal jsem do něj např. tento kod:
int main()
{
std::cout<<"Hello"??std::endl;
return 0;
}
Program zřejmě rozpoznal C++ kod a proto mi to vyznačil barevně. Nyní bych se chtěl zeptat s jakou příponou to uložit a jak ten program spustit (např. když jsem pracoval v Pascalu, tak tam bylo tlačítko RUN pro zkompilování).
Díky
g++ -Wall -o program program.cc -lstdc++a zkompilovanou binárku spustíš stejně jako jakýkoli jiný program
./programNormálně se samozřejmě nespouští přímo g++ z příkazové řádky, ale postup kompilace se definuje v Makefile (případně něčem podobném, ale pro začátek je IMO make zdaleka nejjednodušší), takže jen spustíš make, a ten udělá, co je zapotřebí udělat. Hledáš-li IDE pro C++, hledej IDE pro C++, nikoli textový editor. Nicméně i v tom případě důrazně doporučuji si nejprve projít tu ruční cestu bez klikání na jakási tlačítka Run v jakémsi IDE, která cosi udělají. A to i pro ten Pascal.
gcc -o skompilovany_program subor_so zdrojakom.cpp
Do začátku s C ale doporučuju osahat si kompilaci a prozkoumat, co se tam vlastně děje. Zkusit si napsat makefile k nějakému jednoduchému netriviálnímu programu o několika souborech. Ono vůbec make je užitečný program i na jiné věci než je programování.To by se melo tesat. Mezi programovanim a mackanim cudliku v IDE je docela velkej rozdil.
Tiskni
Sdílej: