Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Nejaky konkretni duvot upravovat firmware settopboxu od o2?Z tohoto dotazu chápu, že jste nikdy tento set-top-box nepoužíval, nevadí. Asi takto, ADB Firmware v tom měl hodně funkcí, O2 to hodně osekala, aby tak nějak fungovalo jenom IPTV a anténní příjem. Nejvtipnější na tom je, že u obou nešlo šeřadit pořadí stanic. Od 2008 existuje odchycená a upravená verze, kde bylo možno seřadit anténní stanice. Začátkem roku 2013 nás jeden uživatel IPTV požádal, zda by nějak nešlo vyřešit seřazení IPTV stanic, kupodivu to šlo a docela jednoduše. Na to se na O2 obrátilo pár lidí, že jak je možné že to dokáže udělat nějaký amatér a né placený programátor s kompletní dokumentací a plným přístupem ke všemu možnému. Na to tedy někdo od O2 "vypotil" koncem roku 2013 "nový" Firmware, který to umožňuje. Cha umožňuje, údaj o sežazení stanic se ukládá na server od O2 a vůbec né do boxu, takže v podstatě aktualizace vůbec nebyla nutná. A co tedy dělá ten poslední Firmware? Je to něco naprosto jiného, než předchozí verze. Ty se mezi sebou trochu podobají a programátor tam je stejný, ale tato verze má jiného programátora a je ještě více osekaná a dokonce vůbec neumožňuje anténní příjem, protože tam vůbec nemá potřebné věci na anténní příjem. - pravděpodobně to bylo používáno někde jinde Řešení od O2 byl nápad, výměna boxů za jiný, který anténní vstup vůbec nemá. Takže za stejnou službu uživatel platí stejně, je bez možnosti anténního příjmu a ten jiný box má nějaké potíže. Nevím, zda to je HW nebo SW záležitost, ale podobné potíže se zatuhnutím se objevují. Tak se na O2 pět obrátilo pár lidí, že jim nefunguje anténní příjem a že by bylo dobré, kdyby taky konečně fungovalo USB. - anténní příjem používají často v pohraničí, kde chytnou i sousední DVB-T vysílač Na to tedy tak nějak reagovala O2, že někdy asi v únoru 2014 budu nový Firmware, který by již neměl způsobovat zatuhávání, nebo jiné potíže. Údajně by tam zase měl fungovat anténní příjem a prý dokonce i USB. No, proč tomu tak nějak nevěřím.
Tiskni
Sdílej: