I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.11 Stirk. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána verze 0.82 telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu. Vypíchnuta je vylepšená podpora Unicode.
Vánoční RoboDoupě bude v sobotu 7. prosince. Na programu je Úvod do ESP-NOW nebo Netradiční použití H-můstků.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-7 Focal, tj. sedmé stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Kevin Purdy na webu Ars Technica představuje kuchařku Hendrika Kleinwächtera The Sourdough Framework a doprovodný YouTube kanál The Bread Code, které jsou věnovány přípravě kváskového chleba. Kniha je udržována na GitHubu a lze ji stáhnout ve formátech PDF či EPUB, a to pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0.
Projekt OpenStreetMap po 18 letech na Ubuntu zmigroval své servery na Debian 12 Bookworm. OpenStreetMap od 14. listopadu podporuje také tmavý vzhled (pokud je nastaven na úrovni operačního systému nebo webového prohlížeče).
>lspci -k # vypise zarizeni na PCI sbernici a mezi nimi je wifi chipset:
10:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01)
Subsystem: Hewlett-Packard Company BCM4311 802.11b/g Wireless LAN Controller
Kernel driver in use: b43-pci-bridge
# v tomto momente bych rekl, ze je na sbernici pripojeno zarizeni BCM4311 a je pro nej nacten ovladac b43-pci-bridge. Zkousim vypsat nactene ovladace obsahujici text 'b43':
>lsmod | grep b43
# zadny vystup takovy ovladac nacteny neni
# zkousim ho nacist
>modprobe b43-pci-bridge
FATAL: Module b43-pci-bridge not found.
Jak mam tedy postupovat dale? lspci rika, ze se pouziva ovladac b43-pci-bridge, ale lsmod rika, ze takovy modul neexistuje. Jak mam zjistit na pocitaci zarizeni, ktere nefungujou, najit pro ne ovladac a nacist ho, dokazete nekdo nakopnout?
sudo apt-get install firmware-b43-installer sudo apt-get install b43-fwcutterNo a potom vyskúšať WIFI. Mala by fungovať.
lspci vypisuje dva údaje: název ovladače a název modulu.
Název modulu se bere z databáze nainstalovaných modulů aktuálního jádra. Pokud je ovladač přímo v jádře nebo žádný z nainstalovaných modulů zařízení nezná, žádný řádek s názvem modulu ve výpisu nebude.
Řádek s názvem ovladače se objeví jen a pouze tehdy, pokud nějaký ovladač dané zařízení právě ovládá.
Tiskni Sdílej: