OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
>lspci -k # vypise zarizeni na PCI sbernici a mezi nimi je wifi chipset:
10:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN (rev 01)
Subsystem: Hewlett-Packard Company BCM4311 802.11b/g Wireless LAN Controller
Kernel driver in use: b43-pci-bridge
# v tomto momente bych rekl, ze je na sbernici pripojeno zarizeni BCM4311 a je pro nej nacten ovladac b43-pci-bridge. Zkousim vypsat nactene ovladace obsahujici text 'b43':
>lsmod | grep b43
# zadny vystup
takovy ovladac nacteny neni
# zkousim ho nacist
>modprobe b43-pci-bridge
FATAL: Module b43-pci-bridge not found.
Jak mam tedy postupovat dale? lspci rika, ze se pouziva ovladac b43-pci-bridge, ale lsmod rika, ze takovy modul neexistuje. Jak mam zjistit na pocitaci zarizeni, ktere nefungujou, najit pro ne ovladac a nacist ho, dokazete nekdo nakopnout?
sudo apt-get install firmware-b43-installer sudo apt-get install b43-fwcutterNo a potom vyskúšať WIFI. Mala by fungovať.
lspci vypisuje dva údaje: název ovladače a název modulu.
Název modulu se bere z databáze nainstalovaných modulů aktuálního jádra. Pokud je ovladač přímo v jádře nebo žádný z nainstalovaných modulů zařízení nezná, žádný řádek s názvem modulu ve výpisu nebude.
Řádek s názvem ovladače se objeví jen a pouze tehdy, pokud nějaký ovladač dané zařízení právě ovládá.
Tiskni
Sdílej: