Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Děsím se, že při instalaci Fedory by se mohly moje nainstalované Windows ztratit, takže by mi neuznali případnou reklamaci počítače.Bullshit.
install text
, vyhledavac kdyztak poradi.
No jo, ale nikomu se nechce věřit, že by to nešlo a právem - stačí si to zkusit - to může každý (i ty ).
Pokud se vytvoří dvě partitions a a budou mít korektní označení (82 pro swap) a NE-budou zformátované, tak si to samo i v tom „Custom partitioning“ předvybere, takže stačí jen potvrdit.
A to si myslíš, že jsem si to vymyslel(?) - Vše co jsem napsal, popisuje pravdivě to, co jsem si zkusil.
Obrázek, který jsem přiložil, je zobrazený stav v terminálu ve výsledné nainstalované Fedoře - ne instalátor.
df
ukazuje jednotlivé svazkyfdisk
rozložení diskuls
jsou jako důkaz, že se instalátor těch 3 svazků nedotkl.Jinak video je, myslím, nejlepší nápad, můžu ti pomoct jen s tím, že ti sem vkládám několik snímků toho videa v mizerné kvalitě a JPG (aby byly malé).
Když hledím na tvůj neúplný snímek, tak důležitá je pro Tebe věta:
Když mi došlo, že pro existující parititon asi musím zvolit format.
Mimozemšťani tomu říkají „Reformat“, pak se už při „Update settings“ »nesmaže«, jak píšeš v obrázku.
sda1, sda2, sda3 pro pro Windows a sda4 na data). Zbývající dva (sda5/swap a sda6/ext4/100G)Chápu to jako:
Tiskni
Sdílej: