O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Děsím se, že při instalaci Fedory by se mohly moje nainstalované Windows ztratit, takže by mi neuznali případnou reklamaci počítače.Bullshit.
install text
, vyhledavac kdyztak poradi.
No jo, ale nikomu se nechce věřit, že by to nešlo a právem - stačí si to zkusit - to může každý (i ty ).
Pokud se vytvoří dvě partitions a a budou mít korektní označení (82 pro swap) a NE-budou zformátované, tak si to samo i v tom „Custom partitioning“ předvybere, takže stačí jen potvrdit.
A to si myslíš, že jsem si to vymyslel(?) - Vše co jsem napsal, popisuje pravdivě to, co jsem si zkusil.
Obrázek, který jsem přiložil, je zobrazený stav v terminálu ve výsledné nainstalované Fedoře - ne instalátor.
df
ukazuje jednotlivé svazkyfdisk
rozložení diskuls
jsou jako důkaz, že se instalátor těch 3 svazků nedotkl.Jinak video je, myslím, nejlepší nápad, můžu ti pomoct jen s tím, že ti sem vkládám několik snímků toho videa v mizerné kvalitě a JPG (aby byly malé).
Když hledím na tvůj neúplný snímek, tak důležitá je pro Tebe věta:
Když mi došlo, že pro existující parititon asi musím zvolit format.
Mimozemšťani tomu říkají „Reformat“, pak se už při „Update settings“ »nesmaže«, jak píšeš v obrázku.
sda1, sda2, sda3 pro pro Windows a sda4 na data). Zbývající dva (sda5/swap a sda6/ext4/100G)Chápu to jako:
Tiskni
Sdílej: