Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
40_custom
, len mi pribudol ďalší krok pri editácii (t.j. ďalší priestor na chybu).
2) Inštalácia - prečo museli meniť zaužívaný a dobre zdokumentovaný spôsob z grub1 ? Keď volám grub2-install, občas z neho vypadnú úplne kryptické hlášky (najčastejšie pri boot-e z rescue CD a z chroot-u) a potom neviem, či sa nainštaloval, alebo nie. S konzolou grub1 som presne vedel, ktorý krok robím a keď sa ten krok nepodaril, tak som vedel, kde hľadať chybu. V grub2 sa všetky kroky vykonajú jedným príkazom a potom zisťuj, ktoré prešli a ktoré nie.
1) Konfiguráky - vytvára sa to automagicky, ale ešte nikdy mi to nepomohlo.Máš blbou distribuci. Moje nic takového nedělá a konfigurák GRUB2u si píšu sám.
2)Ah, OK. Nezkoumal jsem to, ale GRUB2 nejde instalovat ručně?
Ah, OK. Nezkoumal jsem to, ale GRUB2 nejde instalovat ručně?Inštaluje sa to príkazom
grub2-install /dev/zariadenie
. Myšlienka to nie je zlá, ale keď niečo nie je OK, tak to dáva zmätočné hlášky. Ale možno sú zmätočné len pre mňa... V starom grube sa inštalácia robila cez "svätú" trojicu device
, root
, setup
, a na tom som sa nikdy nepopálil. Na rozdiel od grub2-install
, ktorý mi už viackrát nechal server po výmene disku v RAID-e nepojazdný.
grub-install
odjakživa a nijak zmatečné mi to nepřijde, spíše naopak.
Tiskni
Sdílej: