Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
40_custom
, len mi pribudol ďalší krok pri editácii (t.j. ďalší priestor na chybu).
2) Inštalácia - prečo museli meniť zaužívaný a dobre zdokumentovaný spôsob z grub1 ? Keď volám grub2-install, občas z neho vypadnú úplne kryptické hlášky (najčastejšie pri boot-e z rescue CD a z chroot-u) a potom neviem, či sa nainštaloval, alebo nie. S konzolou grub1 som presne vedel, ktorý krok robím a keď sa ten krok nepodaril, tak som vedel, kde hľadať chybu. V grub2 sa všetky kroky vykonajú jedným príkazom a potom zisťuj, ktoré prešli a ktoré nie.
1) Konfiguráky - vytvára sa to automagicky, ale ešte nikdy mi to nepomohlo.Máš blbou distribuci. Moje nic takového nedělá a konfigurák GRUB2u si píšu sám.
2)Ah, OK. Nezkoumal jsem to, ale GRUB2 nejde instalovat ručně?
Ah, OK. Nezkoumal jsem to, ale GRUB2 nejde instalovat ručně?Inštaluje sa to príkazom
grub2-install /dev/zariadenie
. Myšlienka to nie je zlá, ale keď niečo nie je OK, tak to dáva zmätočné hlášky. Ale možno sú zmätočné len pre mňa... V starom grube sa inštalácia robila cez "svätú" trojicu device
, root
, setup
, a na tom som sa nikdy nepopálil. Na rozdiel od grub2-install
, ktorý mi už viackrát nechal server po výmene disku v RAID-e nepojazdný.
grub-install
odjakživa a nijak zmatečné mi to nepřijde, spíše naopak.
Tiskni Sdílej: