Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 26.05. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Český stát by v budoucnu mohl provozovat vlastní alternativu ke komunikačním aplikacím typu WhatsApp, Signal, Telegram, Facebook Messenger a podobně. Cílem je zajistit bezpečnou datovou komunikaci pro stát a jeho důležité subjekty, jako jsou bezpečnostní složky, ministerstva a další organizace.
Už za týden, ve čtvrtek 4. června, se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další konference věnovaná tématům spojeným s IPv6 - Den IPv6. Program akce a registrační formulář jsou k dispozici na webu akce. Kapacita konference je omezená, proto organizátoři doporučují, aby se vážní zájemci přihlásili včas (k dnešnímu dni zbývá přibližně 30 volných míst). Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.
Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.
Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.
Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.62.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu o rozepsal o tom, kam se vyhledávání v jeho očích posledních 10 let posunulo, jaké má zkušenosti s AI vyhledáváním, proč na něm nechce záviset a jaké vyhledávací služby ho v poslední době zaujaly.
route add default gw, ale taky to nepomohlo. Jo a i když je nastavený bridge, tak na administraci telefonu se nedostanu ani z domácí sítě.
brctl show br0 abychom viděli, že je správně nakonfigurovaný ten bridge a pak taky asi ip a a ip link abychom viděli stavy na eth rozhraních.ip route abychom viděli routovací tabulku.
Ty metriky jsou trochu divné: pro 192.168.100.0/24 preferujete br0 před wlan0, ale u default route je to naopak. To má nějaký hlubší smysl nebo je to chyba?
Ping funguje ale jen na IP adresy, na doménová jména hlásí "unknown host", takže teď bude asi problém s DNS?
Očividně. Zkontrolujte, co je v /etc/resolv.conf, jestli se na ten stroj dostanete (ping), jestli vám odpoví na dotaz (host nějaké_jméno adresa_nameserveru) atd.
lukfi@mayfly /etc/resolvconf/resolv.conf.d $ dir
base head
lukfi@mayfly /etc/resolvconf/resolv.conf.d $ cat base
lukfi@mayfly /etc/resolvconf/resolv.conf.d $ cat head
# Dynamic resolv.conf(5) file for glibc resolver(3) generated by resolvconf(8)
# DO NOT EDIT THIS FILE BY HAND -- YOUR CHANGES WILL BE OVERWRITTEN
3) tohle funguje
lukfi@mayfly ~ $ host seznam.cz 10.33.0.2
Using domain server:
Name: 10.33.0.2
Address: 10.33.0.2#53
Aliases:
seznam.cz has address 77.75.72.3
seznam.cz has IPv6 address 2a02:598:2::3
seznam.cz mail is handled by 50 mx50.seznam.cz.
seznam.cz mail is handled by 60 mx60.seznam.cz.
/etc/resolv.conf.d není nic, z čeho by se resolver dozvěděl, že se má tohoto nameserveru ptát.
dns-nameservers do /etc/network/interfaces, ale nepomohlo to. V syntaxi resolv.conf se nevyznám.
Já zase neznám syntaxi /etc/network/interfaces :-)
Pro resolv.conf by měla existovat manuálová stránka (stejně vás zajímá jen direktiva nameserver, jejímž argumentem je - překvapivě - IP adresa nameserveru), ale pokud ve vaší distribuci tento soubor (soubory) něco generuje na základě toho /etc/network/interfaces, bude lepší to zanést tam. Jen předpokládám, že se pak asi bude muset ještě spustit něco, co aktualizuje ty skutečné konfigurační soubory.
Tiskni
Sdílej: