abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 578 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Bezpecny server za NATem?

    18.2.2014 13:28 petrfm
    Bezpecny server za NATem?
    Přečteno: 371×
    Ahoj, dosud jsem si hral se svym serverem s virtualami jen na lokalni siti, za routerem, ale ted ho chci vystavit na verejne IP. Mam tam mikrotik a maskaradu, za tou mam nejake firemni PC. Na mikrotiku mi jede L2TP server s IPSec a passphrase, cili pristup do firmy mam jen pres VPN, jinak je vse zablokovano na firewallu.

    Zajima mne, jestli kdyz bude server, vcetne virtual mit IP z lokalniho rozsahu, tak, at na nej dosahnu jen z firemnich stroju + notebooku pres VPN, jestli mi hrozi nejaky utok z venku a co si mam osetrit. Porad mam proste takove zle tuseni, ze ten firewall se da nejak obejit, viz. ruzna zahlceni, podstrceni paketu, apod.

    Pozdeji bych rad jednu virtualku vystavil na 80tce portu. Pokud bych vystavoval vice webu, neni lepsi si spustit jednu reverzni proxy, ktera se vystavi a ostatni servery zustanou skryty ve vnitrnim rozsahu adres?

    Je to bezpecne, pokud vsechny virtualy bezi pres jedinou sitovku hostitele (PROXMOX) a jsou v rezimu bridge pripojene na mikrotik, kde maji IP z vnitrniho rozsahu? Nebo je lepsi rozdelit si virtualy podle pouziti na dve podsite a treba MySQL, podnikovy system, INTRANET LAN apod mit na rozsahu IP, ktere nebudou vubec dostupne ani z te VPNky, kdyby se do ni nekdo naboril?

    Jsme rodinna firma, cili zatim nepotrebuju resit, aby se zamestnanec nedostal na server, apod. Jinak urcite kdyby to bylo nutne, pak je asi rozumne, rozdelit si sitove rozsahy na aspon 3 site, ze ? Verejne pristupna / vnitrofiremni / jen vedeni

    Diky za inspiraci a podnety :-) P.

    Odpovědi

    18.2.2014 14:24 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezpecny server za NATem?
    Pokud to zařízení s NATem bude mít i dobře nastavený firewall, tak se tam zvenku nikdo nedostane. Ale pořád se tam může dostat někdo zevnitř. Každé zařízení, nad kterým nemáte plnou kontrolu, je potenciálně nebezpečné, obzvlášť pokud se může pohybovat v jiných sítích (zavirované notebooky).

    Zabezpečení pomocí dvou různých sítí na stejné fyzické síti je k ničemu, protože kdokoliv z jedné sítě má možnost tu druhou poslouchat či se do ní připojit. Existuje celkem jednoduché pravidlo: pokud se po té síti nepohybují nešifrovaná důvěryhodná data a není potřeba rozlišovat stroje podle IP/MAC adres (nedůvěryhodná zařízení je mohou snadno podvrhnout), není potřeba síť oddělovat a stačí firewally. Pokud se tam pohybují nešifrovaná důvěryhodná data nebo chcete rozlišovat stroje pomocí IP/MAC adres, je potřeba ty sítě oddělit. Buď fyzicky nebo pomocí switchů s podporou VLANů.

    U virtuálních serverů to jde řešit snáze. Na hostujícím serveru můžete oddělit virtuály bridge firewallem nebo i (pseudo-)fyzicky, kdy je umístíte do vlastního bridge, ve kterém není vnější síť, a veškerý přístup jde přes DNAT nebo reverzní proxy.
    18.2.2014 15:02 darksir
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Bezpecny server za NATem?
    Ten mikrotik by prave VLANY umet mel, ma to v nastaveni switche, cili by se dalo hodit ten server na jeden port a povolit pristup jen z konkretniho L2TP uctu - meho notebooku a zbytek PC zapichat jinam a routovat. Mozna je to ale prilis paranoidni...

    Kazdopadne se mi libi ta varianta rozdeleni tech virtual. Mam tam treba ownCLOUD, pak ruzne webove servery, vlastni webove aplikace, apod. Vsechny bych rad vystavil na tu verejnou IP, abych mohl posilat lidem odkazy na sdilena data, apod. Resenim by tedy bylo, absolutne je schovat, aby nebyly pristupne jinak, nez pres reverzni proxy, ktera by bezela na vyhrazene virtuale, jen pro tento ucel, je tak?

    Nechci se zbytecne obavat toho, ze budu mit nektery virtual spatne zabezpeceny a pak se mi pres nej dostanou do zbytku site.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.