Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
#!/bin/sh case $1 in -a) echo "a" shift ;; -r|-d) #kontrola ID ID=$2 echo $ID shift 2 ;; esac if [ $# -le 0 ]; then echo "Zadny soubor."; fi for file in $@; do echo $file doneTzn nejdrive udelam kontrolu na nepovine paramentry a jejich hodnoty, nasledne parametry odstranim a zbytek jsou soubory.
abc.o F read ... T write ... def.o ... F write ... egh.o ... T read ...A potřebuji je převést a vypsat na stdout ve tvaru:
abc.o -> egh.o (read) def.o -> abc.o (write) ...Potřeboval bych jenom popostrčit. Díky
F read abc.o T write abc.o ...To jde snadno v awk (nebo sedu, nebo klidně i čtením po řádcích v shellu). 2. Vyrobíš seznam symbolů, které se vyskytují s F: grep, cut, sort, uniq. 3. Pro každý symbol grepneš řádek T symbol, vezmeš z něj jméno objektového souboru. Píšu řádek, protože pokud není právě jeden (grep -c, wc, ...), je to nejspíš chyba, takže ji nahlásíš a skončíš. 4. Pro tento symbol dále vezmeš všechny řádky F symbol, z nich jména objektových souborů a vypíšeš v požadovaném tvaru coby závislost na tom prvním (to vše lze klidně sedem).
egrep "${pole[index]}" soubor
[id]:
a končí prázdným řádkem. Zkouším sedem odstranit část před a po, ale nedaří se. Děkuji za pomoc.
grep "\[id\]:" soubor | sed 's/^\[id\]:\(.*\)/\1/'
[id]:
, potřebuji ještě dalších x řádků až po prázdný řádek.
Tiskni
Sdílej: