Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
cd "~/data/psi/"
filter="-mtime -2"
exclude='( ! -iname "*ajax*" )'
find . $filter $exclude -type f
zobrazí i "ajax"
cd "~/data/pes/"
filter="-mtime -2"
exclude='\( ! -iname "*ajax*" \)'
find . $filter $exclude -type f
dostanu find: paths must precede expression: \(
Nějak nevím, jak to sestavit, zkoušel jsem pár dalších možností, ale většinou jsem skončil u stejné chyby jako ve druhém případě. Někde dělám chybu, ale nevím kde
Díky za nasměrování
Řešení dotazu:
paths must precede expression: \(
by te mela trknout: jak to ze find vidi to zpetny lomitko? To tam prece davas aby ti zavorku nesezral shell. Do findu by to melo projit uz expandovany cili jestli je tam to lomitko videt tak se ta expanze neprovedla a mas tam zbytecny escapovani navic. Cili ty pitomy lomitka vymaz.
Bych si tak od boku strelil ze jsou za tim uvozovky/apostrofy, tam se vynechava vic expanzi.
find -mtime -2 ( ! -iname "*ajax*" )předáváte do
find
7 parametrů.
Když použijete proměnné, je celá proměnná považovaná za jeden parametr. Také ji tak nastavujete – máte její obsah v uvozovkách, tj. je to celé jeden text, včetně těch mezer. Takže váš příkaz
find . $filter $exclude -type fpředá do
find
5 parametrů a je ekvivalentní spuštění
find . '-mtime -2' '\( ! -iname "*ajax*" \)' -type fA tomu
find
samozřejmě nerozumí.
Pokud chcete předat jednou proměnnou víc parametrů, musíte použít pole. Vyzkoušejte si to třeba na příkazu touch
:
test1='abc def' test2=(ghj ijk) touch $test1 touch $test2První
touch
vytvoří jeden soubor s názvem abc\ def
. Druhý dostal jako parametr dvouprvkové pole, vytvoří tedy dva soubory, ghj
a ijk
.
Když použijete proměnné, je celá proměnná považovaná za jeden parametr.To je naprostá pitomost. 1) Dokumentace bashe: The order of expansions is: brace expansion, tilde expansion, parameter, variable and arithmetic expansion and command substitution (done in a left-to-right fashion), word splitting, and pathname expansion. 2) Praktický příklad:
x='-h -l -a' ls $x
zsh
se chová přesně tak jak jsem popsal. bash
se chová jak popisujete vy. Nenapadlo mne, že se v tomhle budou shelly lišit. Z té citované dokumentace to navíc neplyne, protože do x
přiřazujete text v apostrofech, takže se to dá klidně chápat tak, že v proměnné bude mezera escapovaná. Ostatně
x='`pwd`' echo $xani bashi nevypíše aktuální adresář, ale vypíše text
`pwd`
. Takže command substitution už v bashi na obsahu proměnné prováděno není.
set -xJelikož pathname expanse probíhá až po word splittingu, rozumné řešení je skutečně jen přes pole, jak už tu bylo napsáno:
exclude=('(' ! -iname '*sample*' ')') find . $filter "${exclude[@]}" -type fVyužívá se magické vlastnosti konstrukce "${array[@]}", kterou shell neexpanduje na obsah pole jako jedno slovo, ale na samostatná slova pro každý prvek pole.
Tiskni
Sdílej: