Byla vydána nová verze 9.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Nově ve výchozím stavu ssh-keygen generuje Ed25519 klíče. Do ssh byla přidána možnost obfuskace časováním stisknutí kláves (keystroke timing obfuscation).
Konference OpenAlt 2023 proběhne o víkendu 11. a 12. listopadu v Brně. Přihlásit přednášky lze do neděle 8. října 23:59.
V X.Org v libX11 do 1.8.7 a libXpm do 3.5.17 bylo nalezeno a v upstreamu opraveno 5 bezpečnostních chyb (CVE-2023-43785, CVE-2023-43786, CVE-2023-43787, CVE-2023-43788 a CVE-2023-43789). Dvě nejstarší jsou s námi 35 let. Obsaženy byly již v X11R2 vydaném v únoru 1988.
Byly publikovány informace o bezpečnostní chybě Looney Tunables aneb CVE-2023-4911 v glibc ld.so. Útočník ji může využít k lokální eskalaci práv. Vyzkoušeno na výchozích instalacích linuxových distribucí Fedora 37 a 38, Ubuntu 22.04 a 23.04 a Debian 12 a 13. Chyba byla do glibc zavlečena v dubnu 2021. Detaily v txt.
Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
cd "~/data/psi/"
filter="-mtime -2"
exclude='( ! -iname "*ajax*" )'
find . $filter $exclude -type f
zobrazí i "ajax"
cd "~/data/pes/"
filter="-mtime -2"
exclude='\( ! -iname "*ajax*" \)'
find . $filter $exclude -type f
dostanu find: paths must precede expression: \(
Nějak nevím, jak to sestavit, zkoušel jsem pár dalších možností, ale většinou jsem skončil u stejné chyby jako ve druhém případě. Někde dělám chybu, ale nevím kde
Díky za nasměrování
Řešení dotazu:
paths must precede expression: \(
by te mela trknout: jak to ze find vidi to zpetny lomitko? To tam prece davas aby ti zavorku nesezral shell. Do findu by to melo projit uz expandovany cili jestli je tam to lomitko videt tak se ta expanze neprovedla a mas tam zbytecny escapovani navic. Cili ty pitomy lomitka vymaz.
Bych si tak od boku strelil ze jsou za tim uvozovky/apostrofy, tam se vynechava vic expanzi.
find -mtime -2 ( ! -iname "*ajax*" )předáváte do
find
7 parametrů.
Když použijete proměnné, je celá proměnná považovaná za jeden parametr. Také ji tak nastavujete – máte její obsah v uvozovkách, tj. je to celé jeden text, včetně těch mezer. Takže váš příkaz
find . $filter $exclude -type fpředá do
find
5 parametrů a je ekvivalentní spuštění
find . '-mtime -2' '\( ! -iname "*ajax*" \)' -type fA tomu
find
samozřejmě nerozumí.
Pokud chcete předat jednou proměnnou víc parametrů, musíte použít pole. Vyzkoušejte si to třeba na příkazu touch
:
test1='abc def' test2=(ghj ijk) touch $test1 touch $test2První
touch
vytvoří jeden soubor s názvem abc\ def
. Druhý dostal jako parametr dvouprvkové pole, vytvoří tedy dva soubory, ghj
a ijk
.
Když použijete proměnné, je celá proměnná považovaná za jeden parametr.To je naprostá pitomost. 1) Dokumentace bashe: The order of expansions is: brace expansion, tilde expansion, parameter, variable and arithmetic expansion and command substitution (done in a left-to-right fashion), word splitting, and pathname expansion. 2) Praktický příklad:
x='-h -l -a' ls $x
zsh
se chová přesně tak jak jsem popsal. bash
se chová jak popisujete vy. Nenapadlo mne, že se v tomhle budou shelly lišit. Z té citované dokumentace to navíc neplyne, protože do x
přiřazujete text v apostrofech, takže se to dá klidně chápat tak, že v proměnné bude mezera escapovaná. Ostatně
x='`pwd`' echo $xani bashi nevypíše aktuální adresář, ale vypíše text
`pwd`
. Takže command substitution už v bashi na obsahu proměnné prováděno není.
set -xJelikož pathname expanse probíhá až po word splittingu, rozumné řešení je skutečně jen přes pole, jak už tu bylo napsáno:
exclude=('(' ! -iname '*sample*' ')') find . $filter "${exclude[@]}" -type fVyužívá se magické vlastnosti konstrukce "${array[@]}", kterou shell neexpanduje na obsah pole jako jedno slovo, ale na samostatná slova pro každý prvek pole.
Tiskni
Sdílej: