Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
cd "~/data/psi/"
filter="-mtime -2"
exclude='( ! -iname "*ajax*" )'
find . $filter $exclude -type f
zobrazí i "ajax"
cd "~/data/pes/"
filter="-mtime -2"
exclude='\( ! -iname "*ajax*" \)'
find . $filter $exclude -type f
dostanu find: paths must precede expression: \(
Nějak nevím, jak to sestavit, zkoušel jsem pár dalších možností, ale většinou jsem skončil u stejné chyby jako ve druhém případě. Někde dělám chybu, ale nevím kde
Díky za nasměrování
Řešení dotazu:
paths must precede expression: \(
by te mela trknout: jak to ze find vidi to zpetny lomitko? To tam prece davas aby ti zavorku nesezral shell. Do findu by to melo projit uz expandovany cili jestli je tam to lomitko videt tak se ta expanze neprovedla a mas tam zbytecny escapovani navic. Cili ty pitomy lomitka vymaz.
Bych si tak od boku strelil ze jsou za tim uvozovky/apostrofy, tam se vynechava vic expanzi.
find -mtime -2 ( ! -iname "*ajax*" )předáváte do
find
7 parametrů.
Když použijete proměnné, je celá proměnná považovaná za jeden parametr. Také ji tak nastavujete – máte její obsah v uvozovkách, tj. je to celé jeden text, včetně těch mezer. Takže váš příkaz
find . $filter $exclude -type fpředá do
find
5 parametrů a je ekvivalentní spuštění
find . '-mtime -2' '\( ! -iname "*ajax*" \)' -type fA tomu
find
samozřejmě nerozumí.
Pokud chcete předat jednou proměnnou víc parametrů, musíte použít pole. Vyzkoušejte si to třeba na příkazu touch
:
test1='abc def' test2=(ghj ijk) touch $test1 touch $test2První
touch
vytvoří jeden soubor s názvem abc\ def
. Druhý dostal jako parametr dvouprvkové pole, vytvoří tedy dva soubory, ghj
a ijk
.
Když použijete proměnné, je celá proměnná považovaná za jeden parametr.To je naprostá pitomost. 1) Dokumentace bashe: The order of expansions is: brace expansion, tilde expansion, parameter, variable and arithmetic expansion and command substitution (done in a left-to-right fashion), word splitting, and pathname expansion. 2) Praktický příklad:
x='-h -l -a' ls $x
zsh
se chová přesně tak jak jsem popsal. bash
se chová jak popisujete vy. Nenapadlo mne, že se v tomhle budou shelly lišit. Z té citované dokumentace to navíc neplyne, protože do x
přiřazujete text v apostrofech, takže se to dá klidně chápat tak, že v proměnné bude mezera escapovaná. Ostatně
x='`pwd`' echo $xani bashi nevypíše aktuální adresář, ale vypíše text
`pwd`
. Takže command substitution už v bashi na obsahu proměnné prováděno není.
set -xJelikož pathname expanse probíhá až po word splittingu, rozumné řešení je skutečně jen přes pole, jak už tu bylo napsáno:
exclude=('(' ! -iname '*sample*' ')') find . $filter "${exclude[@]}" -type fVyužívá se magické vlastnosti konstrukce "${array[@]}", kterou shell neexpanduje na obsah pole jako jedno slovo, ale na samostatná slova pro každý prvek pole.
Tiskni Sdílej: