Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
před smazáním příkazem rm je asi vhodné takový "confidential" soubor přepsat náhodnými daty nebo nulamiCož ale bude fungovat jen v případě, kdy se data na disku opravdu přepisují. Se souborovým systémem
btrfs
nebo na SSD disku tohle fungovat nebude.
Ani v ZFS to fungovat nebude.
V Btrfs by se muselo udělat něco jako remount,nodatacow
před pokusem o nevratné smazání souboru a pak zase remountnout zpátky na standardní CoW, jestli to jde. (Nikdy jsem takový prostocvik nezkoušel.)
Měnit heslo netřeba, přes Heartbleed se snadno kradly například session cookies, které ale už dávno neplatí.Ne. Jsou tam vidět i HTTP požadavky - a protože ani v roce 2014 stále ještě nemáme rozumnější způsob přihlašování než poslat heslo v HTTP požadavku serveru, je tam vidět.
dd if=/dev/urandom of=/top/secret.jpg bs=1k count=`du /top/secret.jpg|cut -f 1`a abys to nemusel vždycky psát, napsal jsem skriptík a přikládám.
du
ma sice vychozi velikost bloku 1k, ale nemusi to tak byt za vsech okolnosti (napriklad pri nastavene promenne POSIXLY_CORRECT je to 512). Pro jistotu bych tam dal du -k
, coz bude odpovidat tomu dd ... bs=1k
. Jeste se da pouzit program wipe
, ten je k tomu primo urceny a da se zvolit i pocet prepisu.
Jak píšu tady, ze seznamu.cz se mi podařilo získat informace, a pokud byli aktivní, což lze celkem předpokládat, tak v ten okamžik, kdybych se snažil, bych pravděpodobně měl kontrolu nad dvěma schránkami, nicméně heslo bych nezjistil. Ale protože, heslo putuje na seznam.cz sice šifrovaně, nicméně server jej pak ověřuje ve své čitelné podobě, bylo teoreticky možné jej získat také, vyžadovalo by to vyšší úsilí a celkem jistě o moc víc úspěšně získaných dat (pokud váháš, tak si jej změň a máš vnitřní pokoj, bo víc neuděláš :)). Jak se píše tady, pokud seznam.cz byl postižený a důkazem je můj pokus relativně pozdě po zveřejnění (nemluvě o době před zveřejněním) a nezneplatnil certifikáty, není to moc dobré (pomocí nich se lze minimálně vydávat za seznam.cz).
Nejjednodušší pro smazání souboru je shred -u soubor
(někdy ještě -z
), na SSD disku je, dle mého, vhodný funkční trim (na pozadí, nebo následně vyvolaný), ale nevím jak se vypořádává shred
se FS jako btrfs.
Přepisování souboru pomocí dd
, podle mě, má většinou minimální až žádný efekt.
Tiskni
Sdílej: