Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
před smazáním příkazem rm je asi vhodné takový "confidential" soubor přepsat náhodnými daty nebo nulamiCož ale bude fungovat jen v případě, kdy se data na disku opravdu přepisují. Se souborovým systémem
btrfs
nebo na SSD disku tohle fungovat nebude.
Ani v ZFS to fungovat nebude.
V Btrfs by se muselo udělat něco jako remount,nodatacow
před pokusem o nevratné smazání souboru a pak zase remountnout zpátky na standardní CoW, jestli to jde. (Nikdy jsem takový prostocvik nezkoušel.)
Měnit heslo netřeba, přes Heartbleed se snadno kradly například session cookies, které ale už dávno neplatí.Ne. Jsou tam vidět i HTTP požadavky - a protože ani v roce 2014 stále ještě nemáme rozumnější způsob přihlašování než poslat heslo v HTTP požadavku serveru, je tam vidět.
dd if=/dev/urandom of=/top/secret.jpg bs=1k count=`du /top/secret.jpg|cut -f 1`a abys to nemusel vždycky psát, napsal jsem skriptík a přikládám.
du
ma sice vychozi velikost bloku 1k, ale nemusi to tak byt za vsech okolnosti (napriklad pri nastavene promenne POSIXLY_CORRECT je to 512). Pro jistotu bych tam dal du -k
, coz bude odpovidat tomu dd ... bs=1k
. Jeste se da pouzit program wipe
, ten je k tomu primo urceny a da se zvolit i pocet prepisu.
Jak píšu tady, ze seznamu.cz se mi podařilo získat informace, a pokud byli aktivní, což lze celkem předpokládat, tak v ten okamžik, kdybych se snažil, bych pravděpodobně měl kontrolu nad dvěma schránkami, nicméně heslo bych nezjistil. Ale protože, heslo putuje na seznam.cz sice šifrovaně, nicméně server jej pak ověřuje ve své čitelné podobě, bylo teoreticky možné jej získat také, vyžadovalo by to vyšší úsilí a celkem jistě o moc víc úspěšně získaných dat (pokud váháš, tak si jej změň a máš vnitřní pokoj, bo víc neuděláš :)). Jak se píše tady, pokud seznam.cz byl postižený a důkazem je můj pokus relativně pozdě po zveřejnění (nemluvě o době před zveřejněním) a nezneplatnil certifikáty, není to moc dobré (pomocí nich se lze minimálně vydávat za seznam.cz).
Nejjednodušší pro smazání souboru je shred -u soubor
(někdy ještě -z
), na SSD disku je, dle mého, vhodný funkční trim (na pozadí, nebo následně vyvolaný), ale nevím jak se vypořádává shred
se FS jako btrfs.
Přepisování souboru pomocí dd
, podle mě, má většinou minimální až žádný efekt.
Tiskni Sdílej: