Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
před smazáním příkazem rm je asi vhodné takový "confidential" soubor přepsat náhodnými daty nebo nulamiCož ale bude fungovat jen v případě, kdy se data na disku opravdu přepisují. Se souborovým systémem
btrfs
nebo na SSD disku tohle fungovat nebude.
Ani v ZFS to fungovat nebude.
V Btrfs by se muselo udělat něco jako remount,nodatacow
před pokusem o nevratné smazání souboru a pak zase remountnout zpátky na standardní CoW, jestli to jde. (Nikdy jsem takový prostocvik nezkoušel.)
Měnit heslo netřeba, přes Heartbleed se snadno kradly například session cookies, které ale už dávno neplatí.Ne. Jsou tam vidět i HTTP požadavky - a protože ani v roce 2014 stále ještě nemáme rozumnější způsob přihlašování než poslat heslo v HTTP požadavku serveru, je tam vidět.
dd if=/dev/urandom of=/top/secret.jpg bs=1k count=`du /top/secret.jpg|cut -f 1`a abys to nemusel vždycky psát, napsal jsem skriptík a přikládám.
du
ma sice vychozi velikost bloku 1k, ale nemusi to tak byt za vsech okolnosti (napriklad pri nastavene promenne POSIXLY_CORRECT je to 512). Pro jistotu bych tam dal du -k
, coz bude odpovidat tomu dd ... bs=1k
. Jeste se da pouzit program wipe
, ten je k tomu primo urceny a da se zvolit i pocet prepisu.
Jak píšu tady, ze seznamu.cz se mi podařilo získat informace, a pokud byli aktivní, což lze celkem předpokládat, tak v ten okamžik, kdybych se snažil, bych pravděpodobně měl kontrolu nad dvěma schránkami, nicméně heslo bych nezjistil. Ale protože, heslo putuje na seznam.cz sice šifrovaně, nicméně server jej pak ověřuje ve své čitelné podobě, bylo teoreticky možné jej získat také, vyžadovalo by to vyšší úsilí a celkem jistě o moc víc úspěšně získaných dat (pokud váháš, tak si jej změň a máš vnitřní pokoj, bo víc neuděláš :)). Jak se píše tady, pokud seznam.cz byl postižený a důkazem je můj pokus relativně pozdě po zveřejnění (nemluvě o době před zveřejněním) a nezneplatnil certifikáty, není to moc dobré (pomocí nich se lze minimálně vydávat za seznam.cz).
Nejjednodušší pro smazání souboru je shred -u soubor
(někdy ještě -z
), na SSD disku je, dle mého, vhodný funkční trim (na pozadí, nebo následně vyvolaný), ale nevím jak se vypořádává shred
se FS jako btrfs.
Přepisování souboru pomocí dd
, podle mě, má většinou minimální až žádný efekt.
Tiskni
Sdílej: