Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Jaky vy linuxaci pouzivate telefon?Já žádný. Prošel jsem přes různé dumbphony a mám ho jenom kvůli internet bankingu. S sebou ho nosím jenom naprosto výjimečně.
Jedina moznost je pockat na mobilni ubuntu os nebo mozila os. Vse ostatni je v podstate android nebo apple s ms, jeden vetsi smirak nez druhy.
V pripade, ze se chci vyhnout spionum :), tak mobil sebou nenosit nebo mit pro pripad nouze nekde po ruce v batohu, ale s odpojenou baterkou.
Bohuzel ani cisty OS, ktery umoznuje uzivateli vlastni praci se zarizenim, totiz neresi zasadni drobnustku a to, ze mobil ma jeste druhy chip, ktery umoznuje vlastni telefonovani a datove sluzby a ma plny pristup k hw celeho telefonu, tedy i chipu, ktery umoznuje koncovemu uzivateli s mobilem pracovat.
Takze pointou je ze i se sebevic zabezpecenym a cistym os v mobilu se lze tezko ubranit necemu co je mimo dosah tohoto os a je to hw osetreno uz vyrobci - by design...Ríša Stalmanuj o tom neco vi...ten se vyhyba mobilum jak cert krizi :)
Treba lze na dalku zapnout mikrofon a kameru bez toho aniz by to OS mobilu dokazal zaznamenat.
Souhlasim ale s tim, ze pro ty co maji k temhle systemum pristup bude bezny franta voprsalek nezajimavy.
Me slo spise o pointu s bezpecnym os, ktera je k dane technologii vlastne nesmyslna.
Takze jsou jen dve cesty...pujdu pohodlne se stadem s vedomim toho, ze cenou bude vetsi ci mensi ztrata soukromi a v podstate mam u sebe krabicku co me 24/7/365 spehuje.
Nebo holt oprasim starou dobrou nokii s deravym symbianem(bez datovych zluzeb) a kdyz budu potrebovat, tak ji zapnu a zavolam si. Tohle je samo nepouzitelne pro lidi co cely den zvani do telefonu a jsou na cestach.
Ja max. vyuzivam telefon-voip na stole a mobil mam jako offline zalohu.
coDostane roota na tvém zařízení.
KDOKdokoli, kdo má BTS (před pár lety jsme kupovali nějaké na Calypsu za asi 15 Euro) nebo umí posílat SMS.
resit bezpecnost na tehle urovni je po tom, co se stalo s SSL podle mne uplne mimo miso.Pokud máš namysli objevení chyby, tak mě docela překvapuje, že je to podle tebe mimo mísu až potom ;).
S timhle pripadem jsem prisel o posledni zbytek iluzi o nejake mozne bezpecnosti dat, ktera jseou jakkoliv spojena se siti.Další z mnoha naivních, co přijdou o iluze až když se jim problém naservíruje přímo pod nos?
Co mne ale zarazilo, nebo spis dorazilo je, ze existuje takova dira v knihovne, kterou pouziva cely svet a NIKDO na ni behem takove doby nebyl schopny prijit.Doporučuju někdy ten kód otevřít. Je to prasárna nad prasárnu. Už to způsobilo (jen můj názor) před lety závažný problém v Debianu, takže nevidím jediný důvod předpokládat, že se to nestane znovu. Lidem, kteří to tehdy považovali za problém Debianu, jsem se tehdy snažil vysvětlit, že si ten kód o chybu přímo říká. Nedíval jsem se teda do kódu toho heartbeatu, to je pravda.
Tenhle pripad ale jasne poukazal na to, ze je absolutne zbytecne se do budoucna snazit o nejakou ochranu soukromi na internetu, nebo v sitich a je lepsi zadna duverna data sitim, at uz jakkoliv zabezpecenym nesverovat.To jsou dvě zcela odlišné věci. Zda je vhodné se snažit o ochranu soukromí na internetu je věc názoru, já se osobně přikláním k tomu, že ano. Jestli je vhodné používat internet k předávání důvěrných dat, je zase věc rovnováhy mezi praktičností a bezpečností.
Coz ve mne mimochodem vyvolava dojem, ze je defakto uplne zbytecne pouzivat sifrovani wifi.Šifrovaná wifi má své nesporné výhody.
Tiskni Sdílej: