Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
/etc/fstab
? Jaký je ten systém značení/připojování, který nefunguje? Já jsem už před mnoha lety přešel ze značení /dev/sdb3
v /etc/fstab
na značení /dev/disk/by-id/ata-ST3000DM001-1CH166_Z1F22WNJ-part3
, které se nemění, když připojím/odpojím nějaký HDD. Písmena měly tendenci se změnit a pak mount nefungoval.
jednoduchý editor pro CLI nano?
Jak zjistíš id oddílů? třeba z živého obrazu, nebo po připojení oddílů pomocí blkid
Díval jsem se jestli něco nebude v poznámkách k vydání, ale o tomhle ani ťuk,
/dev/disk
.
V současnosti lze přistupovat a mountovat diskové zařízení podle takového údaje, který je mi pohodlný
# ls /dev/disk/ by-id by-label by-partlabel by-partuuid by-path by-uuiddává 6 možností. Já používám charakteristiky v adresáři
/dev/disk/by-id
jednak proto, že součástí názvu je i symbolické označení disku a tak poznám, o který disk jde. Ještě v tomto adresáři jsou zařízení několikrát jednak jako ata
, jednak jako scsi
a také jako wwn
. Rozumně jde používat i podadresář /dev/disk/by-uuid
, který je také jednoznačný (ale netransparentní k čemu označení patří) a patrně i podadresář /dev/disk/by-label
, pokud důsledně všechny oddíly olabelujete. Adresář /dev/disk/by-path
je také označuje disky podle hardwarových cest, tedy jednotlivých konektorů, pokud přehodím disk z jednoho konektoru na jiný tak se změní. Podadresáře /dev/disk/by-partuuid
a /dev/disk/by-partlabel
jsem nezkoumal co přesně znamenají v nich položky (u mne je jich méně než skutečných oddílů).
Vi/vim obecně má cenu se naučit. úsilí se vrátí. při práci s textem v konfiguračních souborech je nejvíce stejně nějaké kopírování, přesouvání a mazání textu. A tohle příkazová režim Vimu umí mnohem efektivněji než editory bez příkazů. A k nejjednodušší práci stiskem klávesy i
přejdeme do "psacího režimu", fungují kurzorové klávesy, psaní a mazání Del a Backspace, klávesou ESC
z něj vyskočíme a pak :wq
zapíšeme změny a vyskočíme z editoru.
dev/ata-ST380...
se pouzivaji jen v fstab
? V grubu ne?
Tiskni
Sdílej: