Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
$ uptime
17:46:44 up 1 day, 6:26, 4 users, load average: 1,17, 0,79, 0,64
root@maguro:/ # uptime up time: 20:13:03, idle time: 03:04:05, sleep time: 17:49:09
I don't know exactly when it was changed, but jiffies is now
updated when we return from suspend, which causes the uptime to
effectively increase while we are suspended.
Pri dalsim zkoumani jsem zjistil, ze jadro spravnou hodnotu zna protoze dmesg (cerpajici z /dev/kmsg) ukazuje spravne kdy se stala udalost aniz by zapocitavalo suspend. Teda v tomto kontextu je to vlasnte spatne. Protoze pak dmesg -T ukazuje nesmyslne casy (na coz ovsem upozornuje manpage
-T, --ctime Print human-readable timestamps. Be aware that the timestamp could be inaccurate! The time source used for the logs is not updated after system SUSPEND/RESUME.Spravne by se to chovani kmsg<->sysstat tedy melo prohodit aby to davalo smysl
Tak jsem se dopatral, odkud se bere cas pro kmsg a na zaklade toho napsal miniutilitku nazvanou realuptime
#include <stddef.h> #include <stdio.h> #include <time.h> int main(void){ struct timespec monotime; clock_gettime(CLOCK_MONOTONIC, &monotime); int seconds = monotime.tv_sec % 60; int minutes = (monotime.tv_sec / 60) % 60; int hours = monotime.tv_sec / 3600; printf("Real uptime: %02d:%02d:%02d\n", hours, minutes, seconds); return 0; }Takze vyreseno. V linuxu (je veci nazoru zda v kernelu nebo v userspace, asi v tom druhem) rozhodne je bug, ktery, jak se zda, skoro nikoho netrapi. Ale da se workaroudovat. Pripadam si uplne jako ve windows :-p
Svůj názor jsem napsal jednoznačně. A pokud to z toho snad nebylo jasné, nemyslím si, že výklad slova na jakési wiki je závazný pro to, čemu se v Linuxu bude říkat uptime. Koneckonců třeba load average se také na různých systémech počítá různě a nikdo kolem toho nedělá humbuk.
Co se informací poskytovaných jádrem týká, tam bych pak jednoznačně upřednostnil zpětnou kompatibilitu. Ohledně uptime prezentovaného userspace utilitami je mi to celkem jedno, jen by asi bylo vhodné, aby všechny ukazovaly totéž - což by asi nebylo úplně snadné zajistit, pokud by se to mělo změnit.
To bude sranda až to jednou někde někdy bude dávat hausnumera
Tiskni
Sdílej: