Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek (YouTube). Jednodeskový RISC-V počítač Star64 s SoC StarFive JH-7110 bude v prodeji od 4. dubna.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 23.03. Přehled novinek v oznámení na webu a v CHANGELOGu na GitHubu.
Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
$ uptime
17:46:44 up 1 day, 6:26, 4 users, load average: 1,17, 0,79, 0,64
root@maguro:/ # uptime up time: 20:13:03, idle time: 03:04:05, sleep time: 17:49:09
I don't know exactly when it was changed, but jiffies is now
updated when we return from suspend, which causes the uptime to
effectively increase while we are suspended.
Pri dalsim zkoumani jsem zjistil, ze jadro spravnou hodnotu zna protoze dmesg (cerpajici z /dev/kmsg) ukazuje spravne kdy se stala udalost aniz by zapocitavalo suspend. Teda v tomto kontextu je to vlasnte spatne. Protoze pak dmesg -T ukazuje nesmyslne casy (na coz ovsem upozornuje manpage
-T, --ctime Print human-readable timestamps. Be aware that the timestamp could be inaccurate! The time source used for the logs is not updated after system SUSPEND/RESUME.Spravne by se to chovani kmsg<->sysstat tedy melo prohodit aby to davalo smysl
Tak jsem se dopatral, odkud se bere cas pro kmsg a na zaklade toho napsal miniutilitku nazvanou realuptime
#include <stddef.h> #include <stdio.h> #include <time.h> int main(void){ struct timespec monotime; clock_gettime(CLOCK_MONOTONIC, &monotime); int seconds = monotime.tv_sec % 60; int minutes = (monotime.tv_sec / 60) % 60; int hours = monotime.tv_sec / 3600; printf("Real uptime: %02d:%02d:%02d\n", hours, minutes, seconds); return 0; }Takze vyreseno. V linuxu (je veci nazoru zda v kernelu nebo v userspace, asi v tom druhem) rozhodne je bug, ktery, jak se zda, skoro nikoho netrapi. Ale da se workaroudovat. Pripadam si uplne jako ve windows :-p
Svůj názor jsem napsal jednoznačně. A pokud to z toho snad nebylo jasné, nemyslím si, že výklad slova na jakési wiki je závazný pro to, čemu se v Linuxu bude říkat uptime. Koneckonců třeba load average se také na různých systémech počítá různě a nikdo kolem toho nedělá humbuk.
Co se informací poskytovaných jádrem týká, tam bych pak jednoznačně upřednostnil zpětnou kompatibilitu. Ohledně uptime prezentovaného userspace utilitami je mi to celkem jedno, jen by asi bylo vhodné, aby všechny ukazovaly totéž - což by asi nebylo úplně snadné zajistit, pokud by se to mělo změnit.
To bude sranda až to jednou někde někdy bude dávat hausnumera
Tiskni
Sdílej: