Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Možno existuje riešenie použitia ssh s zakazaným shellom. Stačí vytvoriť tunnel pomocou príkazu ssh -Nf -L localport:remoteip:remoteport user@serverip
a potom nasmerovať rsync na lokálny port a port na serveri. Ďalší krok je pripojenie na rsync s ip localhostu na lokálnom PC. Zadavanie hesla je možné obísť pomocou kľúčov.
Pri pouziti SSH je nutne mat na RSYNC serveri shell konto?Ak sa použije štandardný ssh, tak áno (a o iných veľmi neviem). Ja riešim v podobnom prípade bezpečnosť kombináciou rssh (nie je to 100% nepreniknuteľné, ale podstatne lepšie než nechať shell prístup) a pam limitov (nproc robí zázraky).
Ak bude mat viacero RSYNC modulov (s vlastnou autentifikaciou) musim mat aj zodpovedajuci pocet shell kont?Dá sa autentifikovať ssh kľúčmi, jedno konto môže mať bez problémov viac kľúčov. Otázka je, čo je cieľom...
Ak bude mat viacero RSYNC modulov (s vlastnou autentifikaciou) musim mat aj zodpovedajuci pocet shell kont?Možná. Dřevorubecké řešení je prostě vytvořit unixová konta. Lepší by bylo emulovat je třeba pomocí pam_nějakásql nebo pam_ldap. Ještě lepší by bylo zjistit, jestli nejde uživatele nasměrovat pomocí "command" parametru v authorized_keys. Pak by stačil jeden uživatel.
address=127.0.0.1 use chroot=yes numeric ids=yes munge symlinks=no uid=root gid=root [MODULE] path=/PATH auth users=USER secrets file=/etc/rsyncd.users read only=no write only=noa seznam uzivatelu v /etc/rsyncd.users:
USER:UserPasswordNa STUNNEL-SERVER-HOST (stunnel server - konvertuje ssl do plain-text), /etc/stunnel4/stunnel.conf
cert = /etc/stunnel/https-to-rsync.cert key = /etc/stunnel/https-to-rsync.key sslVersion = SSLv3 chroot = /var/lib/stunnel4/ setuid = stunnel4 setgid = stunnel4 pid = /stunnel4-rsync-ssl-to-rsync.pid socket = l:TCP_NODELAY=1 socket = r:TCP_NODELAY=1 verify = 3 CAfile = /etc/stunnel/rsync-to-https.cert [rsync-ssl] accept = 874 connect = RSYNC-SERVER:873Na STUNNEL-CLIENT-HOST (stunnel client - konvertuje plain-text do ssl), /etc/stunnel4/stunnel.conf:
cert = /etc/stunnel/rsync-to-https.cert key = /etc/stunnel/rsync-to-https.key sslVersion = SSLv3 chroot = /var/lib/stunnel4/ setuid = stunnel4 setgid = stunnel4 pid = /stunnel4-rsync-to-rsync-ssl.pid socket = l:TCP_NODELAY=1 socket = r:TCP_NODELAY=1 verify = 3 CAfile = /etc/stunnel/https-to-rsync.cert client = yes [rsync-ssl] accept = 874 connect = STUNNEL-SERVER-HOST:874Na rsync clientovi (pouzij rsync prepinace, ktere potrebujes):
RSYNC_PASSWORD=UserPassword rsync -a --stats --partial --delete SRC-DIR rsync://USER@STUNNEL-CLIENT-HOST:874/MODULE/DST-DIRSamozrejme muzes STUNNEL-SERVER-HOST config nastavit na RSYNC-SERVERu a STUNNEL-CLIENT-HOST konfiguraci muzes mit i na rsync clientovi. Ale muzes mit ty stunnely na zvlastnich masinach a pak mit na ruznych portech na stunnel clientech ruznych tunely na ruzny cilovy stunnel servery, a na jednom stunnel serveru muzes mit presmerovani na ruzne rsync cilove servery, pokud jsou v jedne "bezpecne" siti, kde ti nebude vadit, ze jdou data plain-text.
Tiskni
Sdílej: