Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Možno existuje riešenie použitia ssh s zakazaným shellom. Stačí vytvoriť tunnel pomocou príkazu ssh -Nf -L localport:remoteip:remoteport user@serverip
a potom nasmerovať rsync na lokálny port a port na serveri. Ďalší krok je pripojenie na rsync s ip localhostu na lokálnom PC. Zadavanie hesla je možné obísť pomocou kľúčov.
Pri pouziti SSH je nutne mat na RSYNC serveri shell konto?Ak sa použije štandardný ssh, tak áno (a o iných veľmi neviem). Ja riešim v podobnom prípade bezpečnosť kombináciou rssh (nie je to 100% nepreniknuteľné, ale podstatne lepšie než nechať shell prístup) a pam limitov (nproc robí zázraky).
Ak bude mat viacero RSYNC modulov (s vlastnou autentifikaciou) musim mat aj zodpovedajuci pocet shell kont?Dá sa autentifikovať ssh kľúčmi, jedno konto môže mať bez problémov viac kľúčov. Otázka je, čo je cieľom...
Ak bude mat viacero RSYNC modulov (s vlastnou autentifikaciou) musim mat aj zodpovedajuci pocet shell kont?Možná. Dřevorubecké řešení je prostě vytvořit unixová konta. Lepší by bylo emulovat je třeba pomocí pam_nějakásql nebo pam_ldap. Ještě lepší by bylo zjistit, jestli nejde uživatele nasměrovat pomocí "command" parametru v authorized_keys. Pak by stačil jeden uživatel.
address=127.0.0.1 use chroot=yes numeric ids=yes munge symlinks=no uid=root gid=root [MODULE] path=/PATH auth users=USER secrets file=/etc/rsyncd.users read only=no write only=noa seznam uzivatelu v /etc/rsyncd.users:
USER:UserPasswordNa STUNNEL-SERVER-HOST (stunnel server - konvertuje ssl do plain-text), /etc/stunnel4/stunnel.conf
cert = /etc/stunnel/https-to-rsync.cert key = /etc/stunnel/https-to-rsync.key sslVersion = SSLv3 chroot = /var/lib/stunnel4/ setuid = stunnel4 setgid = stunnel4 pid = /stunnel4-rsync-ssl-to-rsync.pid socket = l:TCP_NODELAY=1 socket = r:TCP_NODELAY=1 verify = 3 CAfile = /etc/stunnel/rsync-to-https.cert [rsync-ssl] accept = 874 connect = RSYNC-SERVER:873Na STUNNEL-CLIENT-HOST (stunnel client - konvertuje plain-text do ssl), /etc/stunnel4/stunnel.conf:
cert = /etc/stunnel/rsync-to-https.cert key = /etc/stunnel/rsync-to-https.key sslVersion = SSLv3 chroot = /var/lib/stunnel4/ setuid = stunnel4 setgid = stunnel4 pid = /stunnel4-rsync-to-rsync-ssl.pid socket = l:TCP_NODELAY=1 socket = r:TCP_NODELAY=1 verify = 3 CAfile = /etc/stunnel/https-to-rsync.cert client = yes [rsync-ssl] accept = 874 connect = STUNNEL-SERVER-HOST:874Na rsync clientovi (pouzij rsync prepinace, ktere potrebujes):
RSYNC_PASSWORD=UserPassword rsync -a --stats --partial --delete SRC-DIR rsync://USER@STUNNEL-CLIENT-HOST:874/MODULE/DST-DIRSamozrejme muzes STUNNEL-SERVER-HOST config nastavit na RSYNC-SERVERu a STUNNEL-CLIENT-HOST konfiguraci muzes mit i na rsync clientovi. Ale muzes mit ty stunnely na zvlastnich masinach a pak mit na ruznych portech na stunnel clientech ruznych tunely na ruzny cilovy stunnel servery, a na jednom stunnel serveru muzes mit presmerovani na ruzne rsync cilove servery, pokud jsou v jedne "bezpecne" siti, kde ti nebude vadit, ze jdou data plain-text.
Tiskni
Sdílej: