Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
Možno existuje riešenie použitia ssh s zakazaným shellom. Stačí vytvoriť tunnel pomocou príkazu ssh -Nf -L localport:remoteip:remoteport user@serverip
a potom nasmerovať rsync na lokálny port a port na serveri. Ďalší krok je pripojenie na rsync s ip localhostu na lokálnom PC. Zadavanie hesla je možné obísť pomocou kľúčov.
Pri pouziti SSH je nutne mat na RSYNC serveri shell konto?Ak sa použije štandardný ssh, tak áno (a o iných veľmi neviem). Ja riešim v podobnom prípade bezpečnosť kombináciou rssh (nie je to 100% nepreniknuteľné, ale podstatne lepšie než nechať shell prístup) a pam limitov (nproc robí zázraky).
Ak bude mat viacero RSYNC modulov (s vlastnou autentifikaciou) musim mat aj zodpovedajuci pocet shell kont?Dá sa autentifikovať ssh kľúčmi, jedno konto môže mať bez problémov viac kľúčov. Otázka je, čo je cieľom...
Ja riešim v podobnom prípade bezpečnosť kombináciou rsshJe vůbec potřeba shell? Nestačí mu dát command="rsync --server"?
Ak bude mat viacero RSYNC modulov (s vlastnou autentifikaciou) musim mat aj zodpovedajuci pocet shell kont?Možná. Dřevorubecké řešení je prostě vytvořit unixová konta. Lepší by bylo emulovat je třeba pomocí pam_nějakásql nebo pam_ldap. Ještě lepší by bylo zjistit, jestli nejde uživatele nasměrovat pomocí "command" parametru v authorized_keys. Pak by stačil jeden uživatel.
address=127.0.0.1 use chroot=yes numeric ids=yes munge symlinks=no uid=root gid=root [MODULE] path=/PATH auth users=USER secrets file=/etc/rsyncd.users read only=no write only=noa seznam uzivatelu v /etc/rsyncd.users:
USER:UserPasswordNa STUNNEL-SERVER-HOST (stunnel server - konvertuje ssl do plain-text), /etc/stunnel4/stunnel.conf
cert = /etc/stunnel/https-to-rsync.cert key = /etc/stunnel/https-to-rsync.key sslVersion = SSLv3 chroot = /var/lib/stunnel4/ setuid = stunnel4 setgid = stunnel4 pid = /stunnel4-rsync-ssl-to-rsync.pid socket = l:TCP_NODELAY=1 socket = r:TCP_NODELAY=1 verify = 3 CAfile = /etc/stunnel/rsync-to-https.cert [rsync-ssl] accept = 874 connect = RSYNC-SERVER:873Na STUNNEL-CLIENT-HOST (stunnel client - konvertuje plain-text do ssl), /etc/stunnel4/stunnel.conf:
cert = /etc/stunnel/rsync-to-https.cert key = /etc/stunnel/rsync-to-https.key sslVersion = SSLv3 chroot = /var/lib/stunnel4/ setuid = stunnel4 setgid = stunnel4 pid = /stunnel4-rsync-to-rsync-ssl.pid socket = l:TCP_NODELAY=1 socket = r:TCP_NODELAY=1 verify = 3 CAfile = /etc/stunnel/https-to-rsync.cert client = yes [rsync-ssl] accept = 874 connect = STUNNEL-SERVER-HOST:874Na rsync clientovi (pouzij rsync prepinace, ktere potrebujes):
RSYNC_PASSWORD=UserPassword rsync -a --stats --partial --delete SRC-DIR rsync://USER@STUNNEL-CLIENT-HOST:874/MODULE/DST-DIRSamozrejme muzes STUNNEL-SERVER-HOST config nastavit na RSYNC-SERVERu a STUNNEL-CLIENT-HOST konfiguraci muzes mit i na rsync clientovi. Ale muzes mit ty stunnely na zvlastnich masinach a pak mit na ruznych portech na stunnel clientech ruznych tunely na ruzny cilovy stunnel servery, a na jednom stunnel serveru muzes mit presmerovani na ruzne rsync cilove servery, pokud jsou v jedne "bezpecne" siti, kde ti nebude vadit, ze jdou data plain-text.
Tiskni
Sdílej: