Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Ahoj, mam v siti klasicky SAMBA share (na ubuntu) a ownCLOUD. Na ownCLOUDU se mi libi, ze se dostanu k jeho datum pres web rozhrani prakticky odkudkoliv, bez nutnosti pripojovani se k VPN apod. Libi se mi to jako reseni pro archiv hudby, videi, fotek, apod. Na sambe se mi zase libi, ze se da jednoduse pouzivat ve windows jako disk, da se primo streamovat filmy, bez nutnosti jej cely nejdrive zkopirovat, apod. Prijde mi, ze ve windows se se sambou mnohem lepe pracuje (mam WIN jako desktop)
Existuje reseni, ktere sjednocuje vyhody tech dvou systemu? SAMBA mi vyhovuje, ale potreboval bych k ni pristupovat i pres web - asi webdav? Dela se nejaka nadstavba, nejake klikatko, ktere skutecne funguje?
ownCLOUD umi namapovat SAMBA share jako slozku, ale chodi to dost bidne a nerad bych si experimentovanim (nez to bude fungovat) poskodil soubory na sambe.
Jde mi hlavne o to, mit sifrovany pristup k souborum bez nutnosti pripojovat VPNku. ownCLOUD je v tomhle dokonaly, ale ten sambashare mu dela problemy. Jeste jsem premyslel, namountovat klasicky sambu do slozky kde ma owncloud data. Jenomze se bojim, jak se na to bude owncloud tvarit a nerad bych si poskodil / smazal data.
Diky za tipy,
Petr
mount
ovat jeden adresář do druhého: mount -o bind /adresář/odkud /adresář/kam
No to je presne to, co by se mi libilo, protoze bych mohl mit data dale na NASu (je to jina fyzicka masina s UBUNTU server a tremi disky) no a pristupovat k nim v lokalni siti pres SAMBA share a z internetu pres owncloud. Libi se mi moznost jednoduse poslat odkaz na data pres IM nebo email, apod. Navic ma ownCLOUD zabudovany slusny prohlizec fotek.
Jde jen o to, ze funkce, ktera umoznuje pripojit SAMBA share je nejaka zabugovana a nevim, jak se bude owncloud tvarit, kdyz mu takhle podstrcim do jeho "filesystemu" cizi slozku. Mate s tim nekdo zkusenosti? Asi vlozim dotaz jeste primo na forum OC.
ale chodi to dost bidnemuze byt spatne nastaven web server na kterem to bezi.. Zkontroloval bych log..
V logu nejakej binec je, to jo... Ale jde o to, ze treba prvni tri urovne sambashare to normalne najde a pak dalsi ukazuje, ze jsou prazdne. Nebo, objevi se mi soubory - hudebni, ale kdyz je chci pustit ve vestavenem prehravaci hudby, tak s nimi neumi pracovat.
To jsou takove veci, ktere docela nastvou a vzbudi pochybnosti. Proto bych byl radsi, kdyby ten share vnimal OC jako svou vlastni slozku, ale nerad bych, aby zase nejaka jina chytra funkce prisla na to, ze se tam ta slozka ocitla z niceho nic, ze pro ni neni zaznam v databazi a treba ji smazala, nebo nejak narusila.
Nevim proste, jak OC s temi soubory pracuje, protoze je tam i nejake verzovani a moznost obnovit smazany soubor, apod.
na ten sslbridge jsem narazil, ale odradilo mne datum 2006, tak jsem si rikal, ze to bude derave jak emental. Nevim, zda je to nejak aktualizovane a vyvijene...?
Jinak zatim jsem se k tomu nedostal, ale zkusim ten mount SMB do owncloudu. Maximalne mi totiz vyhovuje, ze to ma nejen web ksicht, ale soucasne i pristup pres webdav skze SSL. Jde o to, ze kdyz chci neco otevrit na mobilu, tak nemusim pripojovat VPNku, ale muzu primo otevrit pres FileExplorer ten ucet na webdavu a vim, ze je to sifrovane spojeni - muzu tak cinit i v openwifi apod.
Pokud bych pouzival JEN webove rozhrani, bez webdavu, tak to uziju zase jenom na notebooku. Takze primarne se budu snazit rozchodit ten owncloud a kdyz neuspeju, budu zkouset ty webove rozhrani a na mobilu mi nezbyde nic jineho nez VPNka a klasicka samba.
Jde mi proste o to, mit uloziste, na ktere se dostanu pokud mozno co nejbezpecneji a co nejjednoduseji ze vsech svych zarizeni
Tiskni Sdílej: