Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Řešení dotazu:
-F
a -X
nemají vliv na výchozí politiku. Pro deaktivaci firewalu používám následující skript.#!/bin/bash echo " >>>>> Firewall deaktivován! <<<<<" echo ">>>>> Veškerá politika nastavena na akceptováno a počítadla vynulována! <<<<<" #variables ipt="/sbin/iptables" #VYCHOZI POLITIKA $ipt -P INPUT ACCEPT $ipt -P FORWARD ACCEPT $ipt -P OUTPUT ACCEPT $ipt -t nat -P OUTPUT ACCEPT $ipt -t nat -P PREROUTING ACCEPT $ipt -t nat -P POSTROUTING ACCEPT $ipt -t mangle -P INPUT ACCEPT $ipt -t mangle -P FORWARD ACCEPT $ipt -t mangle -P OUTPUT ACCEPT $ipt -t mangle -P PREROUTING ACCEPT $ipt -t mangle -P POSTROUTING ACCEPT #ODSTRANENI PRAVIDEL - nema vliv na vychozi politiku $ipt -F $ipt -t nat -F $ipt -t mangle -F $ipt -X $ipt -t nat -X $ipt -t mangle -X #VYNULOVANI POCITADEL $ipt -Z $ipt -t nat -Z $ipt -t mangle -Z
iptables
v defaultním nastavení nedělají vůbec nic, tedy je to dostatečně funkční, aby to stačilo na běžnou práci na PC.
Tiskni
Sdílej: