Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Ahoj. Na linuxu mi běží freeradius, radius klient je wifi AP, wifi zařízení se ověřují přes PEAP-MSCHAPv2. Je nějaká možnost, aby klient (koncové zařízení - notebook, ...) mohl ověřit, zda komunikuje opravdu s danou wifi sítí, tzn. aby nemohlo dojít k tomu, že útočník se stejným SSID, MAC, způsobem autentizace apod. se bude prohlašovat za pravou wifi síť?
Vím, že se standardně ověřuje EAP certifikát RADIUS serveru, ale to mi připadá naprosto k ničemu. Zaprvé spousta klientů toto ignoruje (např. v ubuntu projde připojení, i když nesouhlasí CA certifikát), zadruhé toto mi nijak nezaručí, že komunikuji s danou sítí či serverem. Lze nějak ověřovat, že komunikuji s daným RADIUS serverem? Ověřením certifikátu jen zjistím, zda byl podepsán důvěryhodnou CA, ale to mi nezaručí, že patří opravdu danému serveru - common name se myslím neověřuje.
Tak klienti jsou většinou Windows (7/8, ale možná i XP), android telefony/tablety a pár notebooků s ubuntu či fedorou. Neznamená to, že nebudou i jiné, ale teď je to takhle. Zkoušel jsem android 4.2 a tam se dá nahrát CA, ale standardně na to kašle. Ubuntu to ignoruje, ale jen do restartu (po provedeném nastavení) nebo do uspání a znovuprobuzení jak jsem zjistil, fedora nevím. Každopádně Windows klienti pokud vím, tak standardně ověřují podepsání serverového certifikátu důvěryhodnou CA, kterou mají lokálně k dispozici - proto by bylo jednodušší použít certifikát od důvěruhodné CA - ušetří se tím dost práce s tím, že něco někde nebude fungovat nebo si to ti lidé nebudou umět nastavit. Tím padá i možnost klientských certifikátů, protože to sice bude wifi síť s radius ověřováním, ale klienti jsou soukromá zařízení, které nemám pod správou => uživatelé to prostě nastavit nedokážou (tedy ne všichni).
Spíš by mě zajímalo, jestli neexistuje nějaké řešení, jak pokud možno transparentně ověřovat třeba common name radius serveru certifikátu? Příp. dá se toto řešit i jinak než vlastní CA či klientskými certifikáty?
Tiskni
Sdílej: