Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ahoj. Na linuxu mi běží freeradius, radius klient je wifi AP, wifi zařízení se ověřují přes PEAP-MSCHAPv2. Je nějaká možnost, aby klient (koncové zařízení - notebook, ...) mohl ověřit, zda komunikuje opravdu s danou wifi sítí, tzn. aby nemohlo dojít k tomu, že útočník se stejným SSID, MAC, způsobem autentizace apod. se bude prohlašovat za pravou wifi síť?
Vím, že se standardně ověřuje EAP certifikát RADIUS serveru, ale to mi připadá naprosto k ničemu. Zaprvé spousta klientů toto ignoruje (např. v ubuntu projde připojení, i když nesouhlasí CA certifikát), zadruhé toto mi nijak nezaručí, že komunikuji s danou sítí či serverem. Lze nějak ověřovat, že komunikuji s daným RADIUS serverem? Ověřením certifikátu jen zjistím, zda byl podepsán důvěryhodnou CA, ale to mi nezaručí, že patří opravdu danému serveru - common name se myslím neověřuje.
Tak klienti jsou většinou Windows (7/8, ale možná i XP), android telefony/tablety a pár notebooků s ubuntu či fedorou. Neznamená to, že nebudou i jiné, ale teď je to takhle. Zkoušel jsem android 4.2 a tam se dá nahrát CA, ale standardně na to kašle. Ubuntu to ignoruje, ale jen do restartu (po provedeném nastavení) nebo do uspání a znovuprobuzení jak jsem zjistil, fedora nevím. Každopádně Windows klienti pokud vím, tak standardně ověřují podepsání serverového certifikátu důvěryhodnou CA, kterou mají lokálně k dispozici - proto by bylo jednodušší použít certifikát od důvěruhodné CA - ušetří se tím dost práce s tím, že něco někde nebude fungovat nebo si to ti lidé nebudou umět nastavit. Tím padá i možnost klientských certifikátů, protože to sice bude wifi síť s radius ověřováním, ale klienti jsou soukromá zařízení, které nemám pod správou => uživatelé to prostě nastavit nedokážou (tedy ne všichni).
Spíš by mě zajímalo, jestli neexistuje nějaké řešení, jak pokud možno transparentně ověřovat třeba common name radius serveru certifikátu? Příp. dá se toto řešit i jinak než vlastní CA či klientskými certifikáty?
Tiskni
Sdílej: