Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
server certificate | '- certificate authority | '- root certificateMěl by webový server posílat při navazování https všechny 3 certifikáty nebo jenom svůj serverový? PS: na problém jsem narazi při komunikaci v javě, kdy java truststore obsahuje pouze kořenový, server posílal jenom svůj a já nebyl schopen sestavit celý certchain pro ověření...
Řešení dotazu:
online.postservis.cz
posílá jen serverový certifikát, www.postsignum.cz
posílá všechny tři, přitom obojí spadá pod Českou poštu.
Mezi důvěryhodnými certifikačními autoritami můžete mít jenom kořenový certifikát (např. ve Windows je v standardní konfiguraci Thawte Premium Server CA). Váš serverový certifikát je ale podepsán mezilehlým certifikátem (např. Thawte SSL CA, ten už ve Windows normálně není, Firefox ho ale myslím ve standardním úložišti má). Když tenhle certifikát nepošlete ze serveru, webový prohlížeč (nebo jiný klient) nemá kde by jej získal, a validace vašeho serverového certifikátu se nepodaří.
Předpokládám, že vy jste byl v roli klienta a jde o nějakou webovou službu – pak vám asi nezbývá, než si dát do truststore i ten mezilehlý certifikát. Respektive záleží na tom, jaký máte se serverem vztah a o jak důležité spojení jde. Pokud můžete být dopředu informován o změnách certifikátů a na bezpečnosti opravdu záleží, doporučuju ověřovat přímo serverový certifikát a na certifikační autority se vykašlat. Pokud tuhle možnost nemáte, dal bych do trustore certifikační řetězec od certifikátu, kterým je podepsán serverový certifikát (dá se předpokládat, že jím bude podepsán serverový certifikát i příště), až po kořenový certifikát CA. A jenom tyhle certifikáty, žádné jiné (pokládám za samozřejmé, že použijete vlastní trustore a nebudete spoléhat na to, co je zrovna náhodou v trustore dodávaném s Javou).
Pokud byste to potřeboval na Javovském serveru, je potřeba dát pozor na to, že ten certifikační řetězec musí být v truststore vložen opravdu jako řetězec v jednom záznamu trustore, nemůže to být vloženo jako tři samostatné certifikáty. U klientského řešení to nevadí, tam se prostě považují za důvěryhodné všechny certifikáty v truststore.
..
Some of the common server chain misconfigurations are a) including the self-signed root certificate in the chain and b) missing an intermediate certificate in the chain. a) is bad because it bloats the handshake and b) is bad because the client can't always validate the chain.
..
Tiskni
Sdílej: