Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
server certificate | '- certificate authority | '- root certificateMěl by webový server posílat při navazování https všechny 3 certifikáty nebo jenom svůj serverový? PS: na problém jsem narazi při komunikaci v javě, kdy java truststore obsahuje pouze kořenový, server posílal jenom svůj a já nebyl schopen sestavit celý certchain pro ověření...
Řešení dotazu:
online.postservis.cz
posílá jen serverový certifikát, www.postsignum.cz
posílá všechny tři, přitom obojí spadá pod Českou poštu.
Mezi důvěryhodnými certifikačními autoritami můžete mít jenom kořenový certifikát (např. ve Windows je v standardní konfiguraci Thawte Premium Server CA). Váš serverový certifikát je ale podepsán mezilehlým certifikátem (např. Thawte SSL CA, ten už ve Windows normálně není, Firefox ho ale myslím ve standardním úložišti má). Když tenhle certifikát nepošlete ze serveru, webový prohlížeč (nebo jiný klient) nemá kde by jej získal, a validace vašeho serverového certifikátu se nepodaří.
Předpokládám, že vy jste byl v roli klienta a jde o nějakou webovou službu – pak vám asi nezbývá, než si dát do truststore i ten mezilehlý certifikát. Respektive záleží na tom, jaký máte se serverem vztah a o jak důležité spojení jde. Pokud můžete být dopředu informován o změnách certifikátů a na bezpečnosti opravdu záleží, doporučuju ověřovat přímo serverový certifikát a na certifikační autority se vykašlat. Pokud tuhle možnost nemáte, dal bych do trustore certifikační řetězec od certifikátu, kterým je podepsán serverový certifikát (dá se předpokládat, že jím bude podepsán serverový certifikát i příště), až po kořenový certifikát CA. A jenom tyhle certifikáty, žádné jiné (pokládám za samozřejmé, že použijete vlastní trustore a nebudete spoléhat na to, co je zrovna náhodou v trustore dodávaném s Javou).
Pokud byste to potřeboval na Javovském serveru, je potřeba dát pozor na to, že ten certifikační řetězec musí být v truststore vložen opravdu jako řetězec v jednom záznamu trustore, nemůže to být vloženo jako tři samostatné certifikáty. U klientského řešení to nevadí, tam se prostě považují za důvěryhodné všechny certifikáty v truststore.
..
Some of the common server chain misconfigurations are a) including the self-signed root certificate in the chain and b) missing an intermediate certificate in the chain. a) is bad because it bloats the handshake and b) is bad because the client can't always validate the chain.
..
Tiskni
Sdílej: